آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
ورزش
۴

حذف خود خواسته ورزشکاران پارالمپیکی از سوی مسوولان

فقط شانس مدال ها اعزام می شوند

کمیته ملی پارالمپیک از مجموع سهمیه های به دست آمده برای بازی های پارالمپیک 2020، دارندگان 34 سهمیه تیمی و انفرادی را از فهرست ورزشکاران اعزامی به توکیو کنار گذاشت. این خبری بود که روز گذشته خبرگزاری مهر آن را منتشر کرد؛ اما سوال اینجاست چرا این اتفاق افتاده است؟

به گفته مسوولان کمیته ملی پارالمپیک، هدف گذاری آنها برای اعزام به توکیو اعزام کیفی است و آنها روی این مساله تاکید ویژه دارند. بر همین اساس بنا بر این شده تا نیمی از سهمیه ها برای حضور در ژاپن حذف شود.

بر این اساس، سهمیه ها از هفت رشته بسکتبال با ویلچر (12 سهمیه)، فوتبال پنج نفره (هشت سهمیه)، دوومیدانی (چهار سهمیه)، تیروکمان (سه سهمیه)، شنا (سه سهمیه)، وزنه برداری (دو سهمیه) و تیراندازی (دو سهمیه) کم خواهد شد.

این در حالی است که هادی رضایی، سرپرست کاروان پارالمپیک ایران در توکیو توضیحات لازم در این زمینه را می دهد. او در ابتدا می گوید: پیش از این بارها اعلام کرده بودیم کسب سهمیه اولین گام برای حضور در پارالمپیک توکیو به حساب می آید اما ملاک قطعی برای اعزام نخواهد بود؛ چراکه سیاست کمیته ملی پارالمپیک کیفی گرایی است و بر اساس این سیاست اعزام ها انجام خواهد شد.

او با بیان این که ملاک موردنظر برای ارزیابی ورزشکاران و تیم ها به منظور اعزام به پارالمپیک توکیو چه چیزی است، می گوید: ورزشکاران و تیم هایی واجد شرایط برای اعزام تشخیص داده می شوند که در یکی از چهار گروه موردنظر باشند. گروه اول ورزشکاران شانس کسب مدال طلا در پارالمپیک توکیو هستند. گروه دوم به ورزشکاران شانس مدال نقره و برنز اختصاص داده شده است. دیگر ورزشکارانی که پتانسیل قهرمانی در آسیا را دارند هم در گروه چهارم جای گرفته اند.

او در پایان گفت: از سوی کمیته برگزارکننده بازی های پارالمپیک و برای هر رشته، بازه زمانی جهت اعلام آمادگی برای اعزام قطعی ورزشکارانش تعیین شده است. ما بر اساس این بازه های زمانی که در رشته های مختلف یکسان نیست، در مورد هر یک از تیم ها و ورزشکاران صاحب سهمیه تعیین تکلیف کردیم. در کل این که طبق سیاستی که بارها به آن تاکید شده بود، اقدام به تصمیم گیری برای کنار گذاشتن برخی سهمیه ها شده است. تصمیم کمیته ملی پارالمپیک برای حذف 34 سهمیه، تصمیمی است که مربوط به امروز است. در صورتی که ورزشکاران بتوانند تا پیش از مهلت تعیین شده برای اعلام اعزام قطعی شان، به رکورد و وضعیت موردنظر دست پیدا کنند، احتمال تغییر تصمیم در مورد آنها وجود دارد.