آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
ورزش
۴

ادعای توماس باخ درباره نامه کتبی که مانع محرومیت ورزش ایران شد

تضمین پر ابهام

انتشار خبری در سایت insidethegames. خبر خیلی عجیب است. توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک اعلام کرده است که تضمین کتبی ایران برای رعایت منشور المپیک باعث عدم محرومیت این کشور از طرف کمیته بین المللی المپیک شده است! توماس باخ اعلام کرد، کمیته بین المللی المپیک، ورزش ایران را محروم نکرده چون کمیته ملی المپیک ایران نامه کتبی داده که سیاست های تبعیض گونه را در رقابت های ورزشی پایان خواهد داد.

کدام نامه کتبی؟ چرا ایران باید چنین نامه ای به کمیته بین المللی المپیک بدهد؟در ماه های گذشته وضعیت ورزش ایران به شدت اسفناک بوده است و عدم مدیریت صحیح مسوولان ورزش کشور باعث شده تا خیلی از ورزشکاران از زیر پرچم ایران خارج شده و برای سایر کشورها مبارزه کنند! حالا و پس از همه این شرایط این سایت خارجی از نامه ای حرف به میان آورده که از طرف کمیته ملی المپیک ایران به IOC ارسال شده و مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ایران آن را امضا کرده اند. به گزارش این سایت، ایران همچنین در ماه می 2019 نیز نامه مشابهی را به فدراسیون جهانی جودو و کمیته بین المللی المپیک ارسال کرده بود. رئیس کمیته بین المللی المپیک هم چنین با اشاره به موضوع سعید ملایی و تعلیق جودوی ایران نیز گفته است: ما از فدراسیون جهانی جودو درخواست کردیم تا بیشتر درباره این موضوع با ما مکاتبه کند تا مشخص شود چه اتفاقاتی رخ داده و آیا کمیته ملی المپیک ایران در آن نقش داشته است یا خیر؟

توماس باخ در حالی از ارسال نامه از سوی ایران حرف می زند که حدس و گمان ها فقط سمت یک چیز می رود، رعایت منشور جهانی المپیک و بازی با همه کشورها! وقتی صحبت از منشور کمیته بین المللی المپیک می شود و وقتی خبر رسیده که ایران برای حضور در معتبرترین رویداد ورزشی جهان تضمین داده است این سوال پیش می آید که آیا قرار است ملی پوشان ایران با نمایندگان رژیم صهیونیستی در المپیک هم بازی کنند؟ چرا که مضمون این نامه و تضمینی که داده اند بعید است مربوط به چیز دیگری باشد. بر اساس ادعای توماس باخ، امضای وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک پای آن نامه بوده است و اگر این چنین باشد دو حالت را باید در نظر گرفت. اولی که خیلی بعید است رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی خواهد بود و دوم باخت های مصلحتی در عین شایستگی. چرا که کمیته بین المللی المپیک دیگر گواهی پزشکان کشورها را معتبر نمی داند و عدم شرکت ورزشکاری در یکی از مسابقات باید با نظر پزشکان مورد اعتماد خودشان باشد. به همین دلیل هم تنها راهکار موجود برای عدم رویارویی احتمالی با آنها، باخت های مصلحتی است.