آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
دنیا
۴

خبر

حمله به فرودگاه تی فور

سانا : خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داد، سامانه های دفاع هوایی سوریه به حمله هوایی علیه فرودگاه نظامی «تی فور» در استان حمص واکنش نشان داده و تعدادی از موشک های شلیک شده را منهدم کردند. این حمله ساعت 22 شامگاه سه شنبه از سوی جنگنده های رژیم صهیونیستی از منطقه التنف، واقع در مرزهای مشترک سوریه و عراق انجام شد. فرودگاه نظامی «تی فور» (T4) در شرق استان حمص سوریه قرار دارد. یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد، پدافند هوایی سوریه به مقابله با این حملات موشکی پرداخته و تعدادی از آنها را رهگیری کرد. چهار موشک به این منطقه اصابت کرد اما خسارت های ناچیزی برجا گذاشت.

کودتای نافرجام در سودان

اسپوتنیک : رئیس شورای حاکمیتی سودان اعلام کرد: اوضاع در این کشور تحت کنترل است و فرودگاه خارطوم فعالیت خود را از سر گرفته و حریم هوایی سودان باز شده است. عبدالفتاح برهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان اعلام کرد، فعالیت فرودگاه خارطوم به حالت عادی خود بازگشته و تمامی مقرها و مراکز، تحت کنترل نیروهای ارتش سودان است.

وی در ادامه افزود، آنچه شامگاه سه شنبه شاهدش بودیم تلاشی برای «کودتا» است اما ما اجازه هیچ گونه کودتایی را در سودان نخواهیم داد. رئیس شورای حاکمیتی سودان همچنین خاطرنشان کرد، اوضاع پس از تیراندازی نیروهای پلیس و سرویس اطلاعات در خارطوم آرام شده است. پس از تبادل آتش در پایگاه «قبر» در نزدیکی فرودگاه خارطوم حریم هوایی پایتخت این کشور توسط مقامات سودانی بسته شده بود. از سوی دیگر، محمد عثمان الحسین، رئیس ستاد نیروهای مسلح سودان از کشته شدن دو نیروی ارتش و زخمی شدن چهار تن دیگر در جریان درگیری با شورشیان مسلح وابسته به سرویس اطلاعات این کشور خبر داد. عثمان الحسین در ادامه افزود: «نیروهای ارتش موفق شدند به این شورش با کمترین خسارت خاتمه دهند». همچنین ارتش سودان اعلام کرد، مقر «کافوری» واقع در شمال خارطوم، مقر واقع در منطقه «سوبا» در شرق این منطقه و مقر سوم در شرق فرودگاه خارطوم را تحت کنترل خود درآورده است. ارتش سودان به عناصر شورشی چهار ساعت مهلت داده بود تا در مقرهای واحد عملیات در این سه منطقه در خارطوم سلاح های خود را تحویل بدهند و تسلیم شوند.

احتمال بازداشت اسرائیلی های متهم به جنایت جنگی

مرکز اطلاع رسانی فلسطین : یک مسوول سیاسی اسرائیل گفت که در صورت موافقت قضات دیوان کیفری بین المللی با درخواست «فاتو بنسودا» دادستان کل این دادگاه، تحقیقات علیه شخصیت های اسرائیلی به زودی آغاز خواهد شد. روزنامه معاریو به نقل از این مسوول اسرائیلی نوشت که در صورت آغاز تحقیقات، ظرف مدت 90 روز حکم بازداشت بین المللی شماری از مسوولان اسرائیلی به اتهام ارتکاب جنایت جنگی صادر خواهد شد. این منبع اشاره کرد که رژیم صهیونیستی طی سال های گذشته تلاش زیادی کرده تا دادستان کل دیوان کیفری بین المللی را قانع کند تحقیقاتی در مورد جنایات جنگی مقامات اسرائیلی انجام ندهد. به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، این مسوول اسرائیلی اظهار کرد که رژیم صهیونیستی پس از تصمیم اخیر دادستان کل دیوان کیفری بین المللی، تحرکات دیپلماتیک خود را برای همراه سازی هرچه بیشتر کشورها با خود آغاز کرده تا از این طریق این دادگاه بین المللی را تحت فشار قرار دهد و مانع از آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی این رژیم شود.