آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
سیاست
۷

رویترز چوپان دروغگوی دهکده جهانی

معصومه پورصادقی

سال 2020 در حالی از راه می رسد که عده ای همچنان بر این عقیده هستند که مدل ارتباطی ارسطو با اضلاع «فرستنده»، «کانال» و «گیرنده» همچنان میدان دار حوزه پیچیده و میان رشته ای ارتباطات است! غافل از آنکه در جهانی که «مارشال مک لوهان» آن را به واسطه عبور از مراحل بدوی و کتبی و ورود به مرحله الکترونیکی، «دهکده جهانی» نامیده است، نه از آن تاک نشان مانده است و نه از تاک نشان.

دیروز «هربرت شیلر» می گفت «عصر اطلاعات» عبارتی بی مسما و «انقلاب ابزارهای ارتباطی» عبارتی بی معناست امروز هم پرفسور «نوام چامسکی» از پنج اصل «مالکیت رسانه»، «منابع مالی رسانه»، «مراجع»، «رگبار انتقاد»، «ایدئولوژی کمونیست ستیزی و هراس افکنی» سخن می گوید. البته اصل پنجم بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی جای خود را به «اسلام ستیزی» داد.

یکی از همین رسانه هایی که ماموریت اسلام ستیزی را به خوبی انجام می دهد، خبرگزاری انگلیسی رویترز است که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد و برای سراسر دنیا خبرپراکنی می کند؛ البته هر جا دستور دریافت کند اخبار را با چاشنی دروغ هم منتشر می کند چرا که در نظام سرمایه داری، اصالت با سود است و برای کسب سود، هدف هر وسیله ای را توجیه می کند.

این خبرگزاری انگلیسی از سیاستی تبعیت می کند که به گفته حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلیس، یک سرمایه دار آمریکایی به نام «روپرت مرداک» صاحب امپراطوری رسانه ای صهیونیستی، سال ها قبل رسما آن را اعلام کرد که بر اساس آن رسانه های دارای مالکیت یهودی در جهان وظیفه حمایت از رژیم صهیونیستی را دارند.

حال این خبرگزاری روز دوشنبه 2 دی 1398 در مطلبی ادعا کرد در جریان اغتشاشات آبان، 1500 نفر جان باخته اند و جالب آنکه برای عینیت بخشیدن به خبر خود آن را به «منابع آگاه در مراکز امنیتی» ایران نسبت داد. اما کیست نداند که بالاترین مرجع امنیتی ایران، شورای عالی امنیت ملی است، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه همین شورا، اقدام رویترز را «خبرسازی های جعلی و بدون مدرک» دانست و تاکید کرد حالا که رویترز نمی خواسته منبع یا سند یا حتی یک قرینه کوچک ارائه کند، چرا به 1500 نفر کفایت کرده، مثلا می توانست بگوید 20 هزار نفر را کشته اند؟. البته خبرگزاری میزان نیز اعلام کرد «منبع خبر رویترز مریم رجوی سرکرده گروه تروریستی منافقین است».

دروغ پراکنی رویترز به این یک مورد ختم نمی شود اواسط فروردین سال 1391 بود که دفتر رویترز در تهران تعطیل شد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که رویترز گزارشی تصویری با عنوان «هزاران زن نینجا به عنوان آدمکش در ایران آموزش می بینند» از رزمی کاران زن ایرانی منتشر کرد. رویترز چند ساعت بعد تیتر گزارش را به «سه هزار زن نینجا در ایران» تغییر داد و با ادامه اعتراض ها گزارش را از روی وب سایت رویترز حذف کرد.

رویترز در طول مذاکرات هسته ای، بارها خبری را منتشر و آن را به منابع آگاه منتسب می کرد هرچند آن دسته از اخباری که درباره ایران بود از سوی مقامات کشورمان به شدت تکذیب می شد، ولی همین موجب می شد تا مقامات غربی از آن علیه ایران بهره برداری کنند. این خبرگزاری مدعی شده بود ایران و قدرت های جهانی برای دستیابی به یک پیمان 2 تا 3 صفحه ای با ارقام خاص که احتمالا پایه و اساس یک توافق بلندمدت برای حل و فصل مسئله هسته ای خواهد بود، نزدیک شده اند که توسط مقامات ایرانی تکذیب شد.

البته به قول بعیدی نژاد زمان زیادی نمی گذرد که رویترز با اشاره به منبع جعلی خود، خبری دروغ درخصوص جلسه مقامات ارشد امنیتی ایران برای تصمیم گیری برای حمله به تاسیسات آرامکو را منتشر کرد، ادعایی که حتی سازمان ملل متحد اصل موضوع حمله توسط ایران را رد کرد. هرچند باعث توقف دروغ پردازی رویترز نشد.

این روند باعث توقف دروغ پردازی رویترز نشده و نخواهد شد چرا که ماموریت این نوع رسانه ها در جهان امروز، نه خبررسانی صرف با رعایت اصل «بی طرفی»، که تزریق کدهای از پیش نوشته شده برای جبهه تبلیغاتی - روانی است که از چندی پیش با چاشنی «تروریسم اقتصادی» نیز مواجه شده و هدف غایی این حرکت، دستکاری افکار عمومی ملت ایران است، ملتی که از 40 سال پیش در مقابل انواع گونه های جنگ تحمیلی بلوک سرمایه سالار به سرکردگی آمریکا، از نظامی و فرهنگی و امنیتی تا اقتصادی و تبلیغاتی موفق شده و در جنگ روانی هم پیروز خواهد شد.

خبرگزاری رویترز که بخشی از کمپانی تامسون رویترز بوده، چندین سال پیش از سوی کمپانی اصلی انگلیسی به یک شخصیت کانادایی صهیونیست فروخته شده و تحت حاکمیت کانادا در آمده است و طبق گفته سفیر کشورمان در انگلیس، طی سال های اخیر سیاستی بر اساس پیش داوری و دروغ را علیه ایران و جریان مقاومت در منطقه به اجرا در آورده است.