آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
سیاسی
۲

«رسالت» نظر کارشناسان از حرف های ضد و نقیض رژیم صهیونیستی در مورد شهادت سردار سلیمانی را بررسی کرد

ورق رژیم صهیونیستی برگشت

مهدیه هاشمی

اگر کسی اهمیت شهید سپهبد قاسم سلیمانی را ازنظر سیاسی و نظامی در زمان حیاتش بداند، باید خوشحالی محافل رسانه ای دیداری و شنیداری  رژیم صهیونیستی پس از تایید خبر شهادت حاج قاسم در حمله آمریکا را درک کند. خبرهای برخاسته از رسانه های رژیم صهیونیستی، اطلاع داشتن نتانیاهو از ترور شهید سلیمانی را تایید می کرد، به ویژه اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی تنها فردی در جهان بود که از اقدام ترامپ در ترور سردار سلیمانی تمجید و تاکید کرد که  رژیم صهیونیستی به طور کامل در کنار آمریکاست. تمام این ها سندی بر وحشت جبهه باطل از وجود شهید قاسم سلیمانی بود که آن ها را به ترور سردار سرافراز کشورمان ترغیب کرد. با این تفاوت که این جنایات علیه خودشان بود و سردار کشورمان را زنده تر کردند.

اسناد مختلفی برای تایید وجود دستان رژیم صهیونیستی در این جنایت وجود دارد که مقامات رژیم صهیونیستی آن را رسانه ای کردند.

اولین خبر از  رژیم صهیونیستیی ها، روز جمعه قبل از ترور سردار سلیمانی منتشر شد، نخست وزیر  رژیم صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو سفر خود به یونان را زودتر از موعد خاتمه داد و به  رژیم صهیونیستی بازگشت تا بر اوضاع نظارت کند. منظورش از «اوضاع»، عواقب ترور قاسم سلیمانی بود. نتانیاهو پیش از آن که سوار هواپیما شود، گفت: «همان طور که  رژیم صهیونیستی حق دفاع از خودش را دارد آمریکا هم دقیقا همین حق را دارد. سلیمانی مسئول مرگ شهروندان آمریکایی و بسیاری از مردم بی گناه دیگر است.»

به گزارش روزنامه اینترنتی رای الیوم، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پیش از اجرای عملیات ترور با نخست وزیر  رژیم صهیونیستی تماس گرفته است؛ او روز گذشته نیز در یک تماس تلفنی دیگر با نتانیاهو همین موضوع را تکرار و تاکید کرد که «در مورد نابودی تروریسم، همیشه سپاسگزار حمایت ثابت  رژیم صهیونیستی خواهد بود.»

بنابراین این نشان می دهد آن ها در جریان تمام برنامه های این ترور بوده اند. حال پس از گذشت تنها دو هفته از ترور سردار سلیمانی و اعلام مطلع بودن و دست داشتن در این جنایت از سوی رژیم صهیونیستی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی دوشنبه، 23 دی ماه مدعی شد ارتش این رژیم هیچ نقشی در ترور سپهبد قاسم سلیمانی نداشته است.

 رژیم صهیونیستی نمی تواند مشارکت خود با آمریکا در ترور سردار سلیمانی را کتمان کند

 نصرالله تاجیک، سفیر پیشین اردن و دیپلمات کشور در مورد نقش رژیم صهیونیستی در ترور سردار سلیمانی به «رسالت» گفت: «اطلاعات ضدونقیضی درباره دست داشتن رژیم صهیونیستی در این جنایت وجود دارد. بعضی رسانه ها خبر دادند وضعیت شهید سلیمانی از طریق دستگاه های جاسوسی رژیم صهیونیستی به آمریکا اطلاع رسانی شده بود به ویژه از زمانی که هواپیمای حامل سردار در دمشق نشست.» وی ادامه داد: «اما در خبری دیگر، تحلیلگران خارجی اعلام کردند که این تائید همکاری رژیم صهیونیستی در ترور سردار سلیمانی تنها برای بزرگنمایی قدرت رژیم صهیونیستی است و فقط آمریکا در این جنایت دست داشته است. در حال حاضر نمی توان هیچ یک از این منابع را تکذیب کرد.»  تاجیک در مورد تناقض ادعاهای  رژیم صهیونیستی مبنی بر دست داشتن یا نداشتن آن ها در جریان این ترور، ابراز کرد:«می توان حرکت اخیر رژیم صهیونیستی در بی طرف نشان دادن خود و اعلام همدست بودن با آمریکا در روزهای نخست را، بیان حقایقی از سوی  رژیم صهیونیستی دانست که اکنون نمی خواهند تبعات سنگین آن را بر عهده گیرند.»

طبق بررسی ها و رصد گرایش رسانه های مختلف داخلی و خارجی، رسانه و اخبار اهداف مخصوص به خود را دنبال می کند و اگر کسی در زمان و برای هدفی خاص بر موج خبرها سوار شود می تواند از آن به نفع خود استفاده کند. نتانیاهو وضعیت و چهره سیاسی مناسبی ندارد و احزاب چپ و راست مدت ها است از او به دلایل مختلف انتقاد می کنند. ازنظر سیاسی، ترور سردار سلیمانی در لحظه مناسبی برای نتانیاهو اتفاق افتاد تا بر موج این اخبار سوار شده و از آن بهره جویی کند تا با آن به آرای خود در انتخابات پیش رو در  رژیم صهیونیستی بیفزاید.

بازی های سیاسی نتانیاهو

نصرالله تاجیک بابیان اینکه نتانیاهو درصدد بهره برداری از این اتفاق است، تحلیل کرد: «می توان گفت وضعیت سیاسی نابسامان نتانیاهو با سه مورد اتهام ازجمله رشوه گیری، جعل و فساد مالی باعث شده تا آمریکا اطلاعات این پروژه را با او به مشارکت نگذارد و مشکلی برای این برنامه ترور به وجود نیاید. زیرا اگر نتانیاهو کاملا در جریان این اقدام آمریکا بود، طبق برنامه ریزی ترامپ برای ترور، به یونان سفر نمی کرد.»وی افزود: «نخست وزیر رژیم صهیونیستی، منفعت موردنیاز خود را از این مداخله و جریان ترور به دست آورد و در حال حاضر به دلیل مجموعه مشکلات داخلی که دارد سعی می کند تا خودش را از این موضوع کنار بکشد تا عواقب این جنایت دامن او را نگیرد. این ویژگی سیاستمداران رژیم صهیونیستی است و آن ها همواره به دنبال بهره برداری از جریانات هستند.»این دیپلمات کشور در آخر تاکید کرد: «یکی از مهم ترین کاربردهای اصلی رژیم صهیونیستی برای دستگاه های غربی و به ویژه آمریکا، نقش اطلاعاتی آن ازلحاظ جمع آوری اطلاعات به واسطه جاسوسان یا سرویس های جمع آوری الکترونیک است و بر این اساس  رژیم صهیونیستی نمی تواند مشارکت خود در انجام این جنایت آمریکا را کتمان و از عواقب آن فرار کند.»

دخالت  رژیم صهیونیستی، روشن مثل روز

همچنین پیرمحمد ملازهی، کارشناس مسائل غرب آسیا و شبه قاره، در مورد اعلام بی طرفی  رژیم صهیونیستی پس از تایید دست داشتن در ترور شهید سلیمانی به «رسالت» گفت: «این که دستگاه های امنیتی رژیم صهیونیستی در جنایت صورت گرفته آمریکا دست داشتند، بر همگان روشن شده است و بی شک یک نوع سازمان جاسوسی در شناسایی و اطلاع رسانی  رژیم صهیونیستیی برای آمریکا فراهم بوده است.» وی افزود: «آمریکا به لحاظ نظامی در سطح بالایی قرار دارد اما در کشف اطلاعات زمینی برای جاسوسی در منطقه به  رژیم صهیونیستی نیاز دارد. مشخص نیست پیش از حمله به شهید سلیمانی در بغداد، نتانیاهو و دستگاه دفاع  رژیم صهیونیستی چقدر از جزئیات ماجرا باخبر بودند اما تقریبا شکی نیست که می دانستند این حمله بالاخره انجام می شود و اطلاعاتی را در مورد آن ردوبدل کردند.»

ملازهی بابیان اینکه رژیم صهیونیستی در حال حاضر نگران عواقب بدتری از این حادثه است، گفت: «به نظرمی رسد رژیم صهیونیستی درصدد آن است که خود را از این جنایت کنار بکشد تا آمریکا مسئولیت این اتفاق را به طور کامل گردن گیرد. می توان گفت که استراتژی  رژیم صهیونیستی مبنی بر آن است تا زمانی که نفعی از اتفاقات می برد خود را در آن دخیل می کند و زمانی که ضرر و عواقبی برایشان داشته باشد پا به فرار می گذارند.»  این کارشناس مسائل غرب آسیا در آخر به اهداف رژیم صهیونیستی برای مقابله با ایران اشاره کرد و گفت: «هدف بلندمدتی که  رژیم صهیونیستی سال ها دنبال کرده و از آن نفع می برد، تضعیف جبهه مقاومت است.  رژیم صهیونیستی با جدیت این موضوع را پیگیری و در این مسیر به هر حرکت نظامی دست می زند و این جنایت آمریکا نیز دستاویزی برای  رژیم صهیونیستی بود تا از آن بهره برداری کند.» درنهایت صاحبان اصلی این جنایت آمریکا و  رژیم صهیونیستی هستند و حتی می توان گفت این برنامه ترور طرحی  رژیم صهیونیستیی بوده است که در تنورهای تل آویو پخته شدند. بی شک رژیم کودک کش  رژیم صهیونیستی مانند آموزگاری ترامپ را می پروراند تا اهداف شوم خود را پیش برد اما صهیونیسم آرزوی نیل تا فرات را با خود به گور خواهد برد و 21 سال دیگر را نخواهد دید.