آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
خودرو
۱۶

جهان خودرو

رکوردزنی بی ام و در آمریکا

دنیای اقتصاد : با به پایان رسیدن سال 2019، آمارها نشان می دهد که بزرگ ترین کارخانه شرکت بی ام و در جهان که در اسپارتانبورگ کارولینای جنوبی واقع است، رکورد بیشترین تولید محصول را زده است. این کارخانه توانسته است تا در سال 2019، در مجموع 411 هزار و 620 دستگاه خودرو تولید کند. از عوامل مهم تولید بالای اسپارتانبورگ، افزایش تقاضا برای محصولات کراس اوور بوده است. این کارخانه که مونتاژ پنج مدل از کراس اوورهای سری «ایکس» بی ام و را انجام می دهد، در سال 2019 رشد 15 درصدی تولید را نسبت به سال قبل تجربه کرد. تولید کارخانه اسپارتانبورگ، توانست رکورد سال 2016 خود را با فاصله 449 دستگاهی بشکند. کارخانه مزبور دارای ظرفیت تولید سالانه 450 هزار دستگاه است. فروش کراس اوورهای لوکس بی ام و در سال 2019 نسبت به سال قبل، رشد 6/ 6 درصدی داشته است و به عدد 38/ 1 میلیون دستگاه رسید. ایکس5 در این میان، با آمار فروش 161هزار و 96 دستگاهی پرچمدار پرفروش ترین محصول بی ام و در ایالات متحده بوده است.

 
رشدتولید برقی ها در قاره سبز

دنیای اقتصاد : خبرگزاری بلومبرگ پیش بینی کرده است یکه تازی تلاش های فزاینده برای ترویج حمل و نقل برقی در سال 2020 از چین به اروپا تغییر مکان خواهد داد. این درحالی است که خودروسازان و دولت ها برای کاهش آلایندگی های کربنی تلاش می کنند. در گزارش مزبور تحت عنوان روندهای حمل و نقل برقی در سال 2020، تحلیلگران اقتصادی بلومبرگ تخمین زده اند که شرکت های خودروسازی حدود 5/ 2 میلیون دستگاه وسیله نقلیه برقی در سال 2020 به فروش برسانند که در این صورت رشد 20 درصدی نسبت به 2019 در این زمینه رخ می دهد. درحالی که چین به یکه تازی در زمینه تولید و مصرف وسایل نقلیه برقی در جهان ادامه می دهد، تصمیم دولت این کشور برای کاهش یارانه های خرید خودروهای برقی به تغییر شتاب رشد خودروهای برقی در اروپا کمک می کند. مدل های جدید برقی فولکس واگن موجب می شوند تا میزان فروش خودروهای برقی در اروپا در سال جاری به حدود 800 هزار دستگاه برسد و این تعداد رشد 60 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

 
ساخت کارخانه باتری ولوو در آمریکا

دنیای اقتصاد : شرکت سوئدی ولوو بنا دارد تا کارخانه ای را برای تولید باتری های خودروهای برقی در ایالات متحده بسازد. این درحالی است که ولوو عزم خود را برای تولید خودروهای برقی جدید جزم کرده است. این اقدام بخشی از برنامه ای خواهد بود که بنابر آن خودروساز سوئدی 600 میلیون دلار را به تولید ناوگان برقی در کارخانه ریجویل کارولینای جنوبی اختصاص می دهد. ولوو قرار است نسل بعدی کراس اوور «ایکس سی 90» را به صورت یک خودروی تمام برقی تولید کند که از پایان سال 2022 وارد جاده ها می شود. انتظار می رود کارخانه کارولینای جنوبی به قطب اصلی تولید نسل سوم و پرچمدار کراس اوور ایکس سی 90 در جهان بدل شود. یک سخنگوی شرکت ولوو اعلام کرده است که کار ساخت کارخانه تولید باتری در آمریکا، تا پایان 2021 به پایان می رسد. این کارخانه تولید پکیج های باتری لیتیومی را برای کراس اوورهای برقی برند ولوو انجام می دهد. ولوو بنا دارد تا با ساخت این کارخانه در ایالات متحده هزینه ارسال باتری برای کارخانه کارولینای جنوبی را کاهش دهد.