آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
بانک و بیمه
۶

خبر

رای توقیف 6 میلیارد دلار از اموال ایران رد شد

درخواست خواهان های آمریکایی در مورد شناسایی و اجرای رای دادگاه نیویورک در ایتالیا، رد شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی پس از آنکه ورثه برخی از قربانیان حادثه 11 سپتامبر(هاولیش و دیگران) با تحریک دولت آمریکا در سال 2011 موفق به اخذ رای از دادگاهی در نیویورک به محکومیت دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی شدند، در تاریخ24 ژانویه2018 دادخواستی را به خواسته شناسایی و اجرای رای دادگاه آمریکایی و توقیف اموال و دارایی بانک مرکزی به میزان 9/ 5 میلیارد دلار آمریکا، نزد محاکم کشور ایتالیا مطرح کردند.

دادگاه ایتالیایی ابتدا در تاریخ 14 ژوئن2018 با صدور قراری، دستور توقیف اموال بانک مرکزی به میزان مبلغ خواسته در قلمروی ایتالیا را صادر کرد. سپس بانک مرکزی ایران با استفاده از خدمات وکلای خبره محلی نسبت به تجدید نظرخواهی از رای مذکور اقدام و متعاقبا دادگاه تجدیدنظر رم با صدور رایی در تاریخ 10 اکتبر 2018، ضمن پذیرش اعتراض این بانک، از قرار مذکور رفع اثر کرد.

خواهان ها مجددا برای توقیف اموال این بانک، دادخواست جدیدی به دادگاه ارائه ولی دادگاه رسیدگی کننده به دعوی با صدور رای در تاریخ 17 آوریل 2019، خواسته خواهان ها را رد کرد. این رای مورد اعتراض خواهان های پرونده هاولیش قرار گرفت که در مرحله تجدیدنظر نیز دادگاه در تاریخ جمعه دهم ژانویه 2020، بدون ورود در ماهیت دعوا، اعتراض خواهان ها را مورد پذیرش قرار نداد و به این ترتیب موفقیت دیگری در این پرونده برای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حاصل شد.

کمک 140 میلیاردی ستاد اجرایی فرمان امام برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان

محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در دومین روز سفر خود به سیستان و بلوچستان از روستاهای سیل زده چابهار و کنارک بازدید و با مردم این مناطق دیدار و گفت وگو کرد.

مخبر وارد چابهار شده، بلافاصله پس از رسیدن با حضور در برخی روستاهای آسیب دیده از نحوه امدادرسانی نیروهای جهادی ستاد اجرایی فرمان امام بازدید کرد. وی ضمن بازدید از روستاهای سیل زده شهرستان چابهار از جمله دشتیاری و عورکی و گفت وگو با مردم آسیب دیده این مناطق در جمع خبرنگاران گفت: 140 میلیارد تومان برای امداد، جبران خسارات و ایجاد اشتغال در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اختصاص دادیم.

وی افزود: در وهله اول تمام امکانات ستاد اجرایی فرمان امام از لحظه وقوع سیل بر امدادرسانی به مردم و تخلیه منازل آنها از سیلاب بسیج شده است. وی ادامه داد: محموله های دارویی، غذایی و اقلام ضروری ستاد اجرایی هم همچنان در حال توزیع در 9 نقطه آسیب دیده استان است. مخبر با اعلام حضور دو کاروان سلامت متشکل از پزشکان جهادی ستاد اجرایی در مناطق سیل زده گفت: هم اکنون 2 کاروان سلامت احسان برای ارائه خدمات تخصصی پزشکی و درمانی در سیستان و بلوچستان حضور دارند.

مخبر با اشاره به برنامه های ستاد برای هفته های آینده گفت: با توجه به اینکه اغلب مردم این مناطق خانه و دام و شغل خود را از دست داده اند، ما تصمیم گرفتیم پس از عادی شدن وضعیت زندگی مردم و تخلیه خانه ها و زمین ها از سیلاب، اقدام به اهدای دام سبک و بسته های لوازم خانگی به مردم آسیب دیده کنیم. وی خاطرنشان کرد: همچنین 3 هزار طرح اشتغال زایی را هم به زودی در این مناطق اجرا می کنیم تا گرفتاری مردم مرتفع شود. مخبر تاکید کرد: تا آخرین لحظه رفع مشکلات مردم و عادی شدن وضعیت زندگی، نیروهای امدادی و جهادی ستاد اجرایی در کنار سیل زده ها خواهند ماند.

تراکنش بانکی ملاک اصلی مالیات ستانی نیست

ایرنا : معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور مالیاتی کشور گفت: تراکنش های بانکی، ملاک اصلی برای محاسبه مالیات نیست و تاثیر آن شاید کمتر از پنج درصد باشد، زیرا ممکن است مودی، چند حساب بانکی داشته و جابه جایی وجه بین حساب ها انجام دهد یا معامله ای انجام داده و مبلغ آن را به حساب واریز کند که ربطی به کسب و کار و درآمد وی ندارد.

نادر جنتی روز چهارشنبه در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان افزود: طبق قانون به هیچ وجه نمی توانیم تراکنش های قبل از سال 95 را بررسی کنیم مگر اینکه با استعلام شخص وزیر امور اقتصادی و دارایی باشد اما تسهیلات، مانده حساب و گردش حساب مودیان از سال 95 به بعد در صورت نیاز بررسی می شود.

وی اظهار کرد: درخصوص شرکت های کاغذی و فاکتورهای صوری نیز بحث شرکت نیست زیرا این شرکت ها به صورت قارچی افزایش دارند. جنتی افزود: بحث مهم، اصالت معامله بوده و معامله واقعی پذیرفته می شود و هدف، مبارزه با فاکتورهای صوری است. وی خاطرنشان کرد: طرح مبارزه با فرار مالیاتی و شرکت های سوری به صورت نمونه و آزمایشی در استان اصفهان اجرا می شود و قالب کلی و یکپارچه برای تمام استان ها تا پایان سال تدوین می شود. معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص برخی فروشندگان مواد اولیه مانند کشاورزان که فاکتور رسمی ندارند، گفت: در صورتی که هزینه ها در حد متعارف باشد امور مالیاتی استان باید آن را بپذیرد زیرا برای مثال، کارخانه تولید رب گوجه فرنگی، اقدام به خرید گوجه فرنگی از کشاورزان می کند و عرف تولید نیز مشخص است.

وی با بیان اینکه بخشودگی جرایم مالیاتی در 2 شرایط اجرا می شود، اظهار کرد: یا مودی خارج از اختیار بوده یا خوش حساب باشد. جنتی تصریح کرد: این در حالی است که بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی برای حمایت از واحدهای تولیدی و رونق تولید صادر شده و مسوولیت این بخشنامه را شخص رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور بر دوش گرفته اند. وی خاطرنشان کرد: اعمال معافیت های مالیاتی در فاصله های مشخص با برخی مراکز استان ها مشوقی برای جلوگیری از مهاجرت به تهران و اجرای سند آمایش سرزمین است. جنتی ابراز کرد: هیچ مشکلی در مورد اصناف در سراسر کشور وجود نداشته و اصناف، برخورد خوبی با امور مالیاتی دارند.

برنامه وزارت اقتصاد برای اجرای اقتصاد هوشمند

معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد با بیان اینکه یکی از برنامه های وزارت اموراقتصادی و دارایی اقتصاد هوشمند است، گفت: معاونت امور بانک، بیمه و شرکت های دولتی به دنبال اجرای این طرح است و هم اکنون این طرح در بخش بانکداری کشور در حال اجرا است.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرهاد دژپسند وزیراموراقتصادی و دارایی به همراه غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی و معمارنژاد معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزیر اموراقتصادی و دارایی در نشست شورای عمومی سندیکا حضور یافتند که اعضای سندیکا در این نشست صمیمی به بیان دغدغه ها، درخواست ها و دیدگاه های خود در جهت توسعه صنعت بیمه پرداختند. دژپسند نیز هدف خود از شرکت در جلسه شورای عمومی سندیکا را شنیدن سخنان بیمه گران از نزدیک اعلام کرد و از مدیران عامل شرکت های بیمه خواست تا نظرات خود را صریح بیان کنند. همچنین در این جلسه عباس معمارنژاد با بیان اینکه یکی از برنامه های وزارت اموراقتصادی و دارایی، اقتصاد هوشمند است، اظهار کرد: معاونت امور بانک، بیمه و شرکت های دولتی به دنبال اجرای این طرح است و هم اکنون این طرح در بخش بانکداری کشور در حال اجرا است.

وی با تاکید براینکه صنعت بیمه نیز باید به سمت هوشمندسازی حرکت کند، افزود: باید در کشور بیمه دیجیتال نیز اجرایی شود و یکی از ابعاد بیمه دیجیتال، استفاده از فناوری های نوین است ولی مهم ترین بخش آن در توسعه مدل کسب و کار بوده که باید این مدل به روزرسانی شود. معاون وزیر اقتصاد گفت: در بیمه دیجیتال برخلاف نگاه سنتی که از درون صنعت به جامعه است، باید نگاه ما از جامعه به صنعت بیمه باشد یعنی باید آنچه مورد نظر مشتری را تولید و ارائه کرد. معمارنژاد همچنین یکی از راه های افزایش سرمایه شرکت های بیمه در آینده را فروش بیمه های عمر و زندگی دانست و برگسترش این محصول در جامعه تاکید کرد.

رشد اقتصادی انگلیس منفی شد

رشد اقتصادی انگلیس ماه نوامبر به منفی 3/ 0 درصد رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از گاردین، مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در ماه نوامبر برای نخستین بار از سال 2012 به منفی 3/ 0 درصد رسیده است. رشد اقتصادی در بسیاری از بخش های مهم اقتصادی این کشور در حال حاضر در سطح صفر درصدی یا منفی قرار دارد.

تحلیلگران موسسه «کپیتال اکونومیکس» در گزارشی در همین رابطه نوشتند: تعطیلی برخی از سایت های تولید خودرو در انگلیس به دلیل مساله برگزیت تاثیر زیادی روی بخش تولید این کشور گذاشته است. بخش تولید در این ماه رشد منفی 7/ 1 درصدی را تجربه کرده و بخش خدمات نیز که 80 درصد تولیدات ناخالص داخلی انگلیس را تشکیل می دهد، 3/ 0 درصد کوچک شده است.

همچنین دیگر داده های منتشرشده توسط مرکز آمار انگلیس نشان می دهد واردات این کشور در ماه نوامبر در مقایسه با ماه قبل 8/ 7 درصد کاهش داشته است. تراز تجاری انگلیس در این ماه به چهار میلیارد پوند رسید که 3/ 5 میلیارد پوند بیشتر از کسری ثبت شده در ماه قبل است.

با وجود رشد منفی ماهانه، دولت اعلام کرده رشد اقتصادی در سه ماه منتهی به نوامبر 1/ 0 درصد اندازه گیری شده است.