آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
سیاسی
۳

جواد منصوری، سفیر اسبق ایران در پکن: گام های چین بدون توجه به تهدیدات آمریکا خواهد بود

چین با مصرف روزانه 12 و نیم تا 13 میلیون بشکه نفت، دومین کشور مصرف کننده نفت جهان پس از آمریکا ست. آن ها قصد دارند با استفاده از استراتژی جدید در حوزه انرژی به قدرت نخست اقتصاد جهان تبدیل شوند ازاین رو قراردادهای متنوعی را در حوزه سرمایه گذاری نفتی با کشورهای مختلف جهان منعقد و پیوندهای انرژی را با شرکای خود گسترش داده اند. برای چین، حمایت از ایران در راستای استراتژی گسترده تر مبنی بر بهره برداری از بازارهای صادراتی و گسترش سرمایه گذاری های جهانی محسوب می شود اما با توجه به این که تجارت چین با ایالات متحده بسیار بزرگ تر از تجارت با ایران است، پکن در حمایت از تهران همواره واشنگتن را مدنظر قرار خواهد داد. در راستای این موضوع، استیفن منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا به چین هشدار داد، در صورت ادامه خرید نفت از ایران، این کشور توسط آمریکا تحریم خواهد شد. اکنون سوال این است که تا چه اندازه چین در قبال این تهدید ایالات متحده آمریکا کوتاه می آید.

جواد منصوری، سفیر اسبق ایران در پکن دراین باره به «رسالت» گفت: «در شرایط فعلی به نظر می رسد دولت چین متوجه است که این تحریم یک جانبه و غیرقانونی نه تنها به ایران ضرر می زند بلکه به دولت چین نیز به لحاظ این که مجبور است تا برای تامین انرژی خود به منابع دیگری متوسل شود هزینه های بیشتری همراه خواهد داشت.»وی افزود: «روابط ایران با چین در حدی محسوب می شود که دولت چین بر روابط بلندمدت با ایران حساب می کند درحالی که در روابطش با آمریکا کم وبیش متوجه هست که تحت تاثیر دوره کوتاهی از مدیریت فعلی این سیاست ها دیکته می شود؛ بنابراین چین با شیب ملایم و اعلام نشده ای نظر آمریکا را اجرا نمی کند و به کار خود ادامه خواهد داد.»

سفیر اسبق ایران در پکن تصریح کرد: «چینی ها معمولا به گونه ای عمل می کنند تا آمریکایی ها تحریک به اقدامات تهدیدآمیز نشوند. آن ها معروف هستند که بسیار کم از کلمه "نه" استفاده می کنند اما کار خود را آرام انجام می دهند.»

منصوری در پاسخ به این سوال که آمریکا چه واکنشی در قبال این نوع رفتار چین از خود نشان می دهد، گفت: «ایالات متحده ممکن است اقداماتی انجام دهد اما دولت چین امکاناتی برای جبران دارد به علاوه راه دور زدن و فرار از تحریم ها نیز وجود دارد بنابراین این گونه نیست که آمریکا قادر باشد تا به طور کامل شرکت های چینی را تعطیل کند.»