آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
سیاسی
۳

عزت الله اکبری نماینده ادوار پنجم و هشتم مجلس: مهم ترین مشکلات مجلس ما از ناکارآمدی ریشه می گیرد

نماینده ادوار پنجم و هشتم مجلس با تاکید بر ضرورت تشکیل مجلس کارآمد، گفت: مهم ترین مشکلات مجلس ما از ناکارآمدی ریشه می گیرد بنابراین باید نمایندگان مقتدر، قوی و آگاه به مجلس وارد شوند.

عزت الله اکبری نماینده ادوار پنجم و هشتم مجلس در گفت وگو با «رسالت» درباره عملکرد نمایندگان این دوره مجلس گفت: مجلس اصل هماهنگی در کلیت نظام را با سایر قوا باید داشته باشد، اما نباید از حسن اجرای قانون، قانون گذاری و اداره امور کشور غفلت کند.  نمایندگان مجلس دهم در دولت ادغام شدند که راه ناصوابی بود. شاید این نوع عملکرد نمایندگان همراهی و هماهنگی با دولت استدلال شود، اما رها کردن دولت و امور کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست.

 اکبری با اشاره به حمایت دولت از نمایندگان برای رسیدن به اهداف مدنظر خود اظهار کرد: ارزیابی کار نمایندگان در مجلس صورت نمی گیرد، بلکه با اقدامات آن ها در حوزه های انتخابیه مشخص می شود. نماینده می تواند به دستگاه اجرایی کمک کند ولی این که دولت نمایندگان را برای رسیدن به اهداف خود به گروگان بگیرد، درست نیست. به عنوان مثال در مجلس هشتم و کمیسیون ویژه اقتصادی تصمیم گرفته شد یارانه ها به صورت نقدی داده نشود، اما بعدها مشخص شد دولت به بعضی از نمایندگان در این کمیسیون وعده هایی داده تا این مصوبه به تصویب نرسد درنتیجه قانون ارائه پول نقد به مردم رای آورد که قانون نسنجیده و کارشناسی نشده بود.  

وی تصریح کرد: دولت برای انجام کارهای عمرانی در حوزه های انتخابیه نمایندگان، آن ها را حمایت می کند و از سوی دیگر توقع دارد که اقدامات اشتباه دولت نادیده گرفته شود. مهم ترین مشکلات مجلس ما از ناکارآمدی ریشه می گیرد. مجلس ناکارآمد از نمایندگان متخصص بی بهره است. دولت نمایندگان را گروگان می گیرد و انتظار حمایت از آنان دارد اما اگر مجلس کارآمد و باتجربه باشد، می تواند جلوی این اقدام را بگیرد. 

نماینده ادوار پنجم و هشتم مجلس با اشاره به ضرورت تغییرات ساختاری در مجلس گفت: انتخابات مدلی است که از غرب واردشده است. سازوکار آن ها بر اساس وجود احزاب است به طوری که در کشور چند حزب مطرح وجود دارد. هر حزبی که بخواهد در کشور ثبت شود، مانیفستی را ارائه می دهد و ارگانی که مانیفست را ثبت می کند، می داند سیاست حزب در رقابت های انتخاباتی بر چه اصولی استوار است. بنابراین احزاب قبل از انتخابات دارای حزب و برنامه های حزبی برای اداره امور کشور هستند درحالی که ما در کشور حزب و برنامه های حزبی نداریم و فقط دارای انتخابات هستیم. اکبری اصولگرایان و اصلاح طلبان را فرزندان کشور عنوان کرد و گفت: هرکدام از گروه های قدرت اگر بخواهند کاندیدا به مجلس معرفی کنند باید مولفه ها را رعایت کنند. اکنون که ما حزب و برنامه های حزبی نداریم، نماینده قدرتمند و آگاه و باتجربه می تواند نقایص موجود را جبران کند. چنین نماینده ای می تواند دولت را کمک نماید و سیاست های مجلس را همراهی کند، ضمن این که مشکلات مردم را رفع نماید، اما اکنون این گونه نیست و ما لطمه زیادی خورده ایم. 

این فعال سیاسی درباره امکان پیروزی اصولگرایان در انتخابات آتی مجلس با توجه به عملکرد نمایندگان فعلی مجلس و دولت گفت: عموم مردم جامعه اعتماد خود را نسبت به اصلاح طلبان ازدست داده اند و احتمال می رود اصولگرایان پیروز مجلس باشند. از سوی دیگر اصولگرایان باید دقت داشته باشند مجلس کارآمدی تشکیل دهند تا بعدازآن دولت کارآمد هم شکل بگیرد. 

اکبری در پایان سخنانش بیان کرد: اگر مجلس کارآمد و قدرتمند با حضور نمایندگان اصولگرا شکل بگیرد، اعتماد بیشتری نسبت به این جریان در میان مردم به وجود می آید و مردم در انتخابات ریاست جمهوری فرد کارآمدی را انتخاب می کنند.