آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
جامعه
۱۳
حادثه

توضیح پزشکی قانونی درباره قربانیان هواپیما

ارسال نمونه خون خانواده های مقیم خارج توسط پلیس اینترپل

مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران روند تشخیص هویت پیکرهای جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران درباره روند شناسایی و تشخیص هویت جانباختگان حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: بلافاصله بعد از وصول خبر سقوط هواپیمای بویینگ 737 خطوط هوایی اوکراین همکاران ما در پزشکی قانونی در قالب تیم مدیریت بحران در محل حادثه حضور پیدا کرده و در جمع آوری پیکرها و قطعات انسانی که در صحنه حضور داشت، نظارت کردند.

او درباره چگونگی عملیات شناسایی اجساد توضیح داد: این قطعات و پیکرها در اسرع وقت به سالن تشریح پزشکی قانونی استان تهران واقع در مرکز تشخیصی آزمایشگاهی کهریزک منتقل شد. متخصصان از پزشکی قانونی و همچنین متخصصان ژنتیک در قالب 15 تیم جهت معاینه اجساد، نمونه برداری و کدبندی قطعات ارسال شده به سالن تشریح وارد عمل شدند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه در کمترین زمان کار شناسایی اجساد در حال انجام است، تصریح کرد: ظرف مدت کمتر از 36 ساعت همه اجساد 176 مسافر جان باخته بر اثر این سقوط مورد معاینه قرار گرفته و نمونه برداری لازم انجام شده و نمونه ها به آزمایشگاه ارسال شد.

فروزش با بیان اینکه حدود 147 نفر از مسافران ایرانی بودند، خاطرنشان کرد: بعد از تحویل نمونه ها به آزمایشگاه، کار روی نمونه های جمع آوری شده از اجساد آغاز شد و ما به موازات آن نمونه برداری از خانواده های شهدا را آغاز کردیم. خانواده ها نیز به تدریج به ما مراجعه کردند و نمونه جهت انجام آزمایش از بستگان و خانواده های شهدا نیز دریافت شد. او با بیان اینکه کار روی نمونه های بستگان نیز به سرعت انجام شد، گفت: در حال حاضر حدود 145 خانواده به ما مراجعه کرده اند و نمونه خون همه آنها جهت استخراج DNA گرفته شده است همچنین کار روی همه این نمونه ها آغاز شده است و نمونه خون از خانواده 123 پیکری که شناسایی شده بود، گرفته شده و تا این لحظه هویت 123 نفر از 176 نفری که در این پرواز بودند، مشخص شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با بیان اینکه تعدادی از این پیکرهای شناسایی شده متعلق به اتباع دیگر کشورهاست، تصریح کرد: در حال حاضر از میان 123 پیکری که شناسایی شده اند، 2 نفر تبعه اوکراین و حدود 8 نفر تبعه افغانستان هستند. مابقی اتباع خارجی این هواپیما باتوجه به اینکه پروفایل DNA آنها برای ما ارسال نشده است، تاکنون هویت آنها برای ما نامشخص است.

فروزش درباره ارسال پروفایل DNA اتباع خارجی کشته شده در این حادثه گفت: از طریق مرکز تشخیص هویت ناجا و پلیس اینترپل پیگیر این موضوع هستیم، در حال حاضر پروفایل DNA اتباع خارجی غیر از اتباع کشور اوکراین که همه نمونه های شان برای ما ارسال شده است، هنوز به دست ما نرسیده است، البته این طور که به ما اطلاع داده اند مکاتبات و پیگیری های لازم با این کشورها انجام شده و در حال پیگیری برای دریافت پروفایل DNA آنها هستیم.

این مقام مسوول همچنین در پاسخ به این سوال که آیا درخواستی از سوی خانواده ها برای تدفین پیکرها در خارج از کشور شده است؟ تصریح کرد: تعدادی از خانواده ها درخواست داشتند که پیکر جان باختگان به کشورهای دیگر که عمدتا کشور کانادا بوده است، انتقال پیدا کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا کشورهایی که اتباع شان در این هواپیما جان باختند، درخواستی مبنی بر کمک به روند تشخیص هویت اجساد داشتند؟ گفت: درخواستی از کشور اوکراین در این زمینه دریافت کردیم، اما باتوجه به اینکه ما از تعداد متخصصان پزشکی قانونی و ژنتیک کافی برای رسیدگی به این حجم از کار برخوردار هستیم، لذا نیازی به حضور آنها تا این مرحله نبوده است و همه امور ازجمله معاینه جسد، نمونه برداری، کدینگ و همچنین آزمایش DNA توسط متخصصان داخلی خودمان انجام شده و نیازی به کمک کشورهای دیگر نیست. فروزش در پاسخ به این سوال که به طور متوسط برای تشخیص هویت چقدر زمان نیاز است؟ تصریح کرد: عوامل متعددی در این موضوع دخالت دارد و نمی شود یک زمان مشخصی را برای هر نمونه ای درنظر گرفت، چراکه ممکن است یک نمونه با دو یا سه مرتبه خطای آزمایشگاهی و دستگاهی مواجه شود و منجر به این شود که دوباره آزمایش برای رسیدن به نتیجه مطلوب تکرار شود، لذا زمان مشخصی را برای انجام هر نمونه نمی توان به طور قطع یقین تعیین کرد.