آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

گاردین مدعی شد: انتقال 2000 تروریست مسلح از ترکیه به لیبی!

سرویس خارجی-  گاردین نوشته، «در مجموع 2000 شبه نظامی» از سوریه برای نبرد در لیبی از ترکیه وارد این کشور شده اند یا به زودی راهی می شوند.

در حالی که برخی امید داشتند بین نیروهای درگیر در لیبی توافقی امضا شود، خبرگزاری «اسپوتنیک» گزارش داد، «خلیفه حفتر» مسکو (که محل دیدار طرفین درگیری بود) را به مقصد بنغازی ترک کرده و گفت تا زمانی که جدول زمانی مشخصی برای برچیدن شبه نظامیان تعیین نشود، توافقنامه آتش بس با دولت وفاق ملی را امضا نخواهد کرد. اغلب بندهای این توافقنامه مورد پذیرش دو طرف است، اما هیئت همراه «فائز السراج» نمی خواهد زمان مشخصی در توافقنامه برای انحلال شبه نظامیان تعیین شود.

با این وضع، نگاه ها دوباره بر «جنگ» متمرکز شد. روزنامه انگلیسی «گاردین» به نقل از منابع سوری در سوریه، ترکیه و لیبی گزارش داده، استقرار نیروهای اعزامی از سوریه تحت حمایت ترکیه پس از توافق ماه گذشته ترکیه برای کمک به «السراج»، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی انجام شده است. دولت «السراج» تحت حمایت سازمان ملل متحد است و ماه هاست با نیروهای «حفتر»، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی درگیر است.

اعزام اولیه 300 تن از «ارتش ملی سوریه» از گروه های شورشی در سوریه با تامین مالی ترکیه (بخوانید گروه های تروریستی که با بشار اسد می جنگیدند)، از طریق گذرگاه مرزی نظامی «هوار کیلیس» در 24 دسامبر (3 دی) از سوریه صورت گرفت و در 29 دسامبر (8 دی) نیز 350 تن دیگر به دنبال آنها رفتند. سپس آنها به طرابلس، پایتخت لیبی پرواز کردند و در آنجا به مواضع خط مقدم در شرق این شهر اعزام شدند.

1350 تن دیگر هم در 5 ژانویه (15 دی) وارد ترکیه شده بودند. برخی از آنها پس از آن به لیبی اعزام شدند و برخی دیگر هنوز هم در اردوگاه های جنوب ترکیه تحت آموزش هستند. تعداد بیشتری از نیروهای وابسته به گروه تروریستی «فیلق الشام» هم قصد سفر به لیبی را دارند. این آمارها بسیار بالاتر از برآوردهای پیشین است.

این شبه نظامیان قرارداد مستقیم شش ماهه با دولت وفاق ملی لیبی دارند نه با ارتش ترکیه و مبلغ آن ماهیانه 2000 دلار عنوان شده است. آنها در سوریه ماهیانه 450 تا 550 لیر ترکیه می گرفتند. ترکیه به همگی آنها وعده تابعیت داده که البته سال هاست از این ترفند برای فریفتن شبه نظامیان تروریست استفاده می کند. ترکیه همچنین هزینه های درمانی این نیروها را پرداخت می کند و ملزم است اجساد کشته شدگان را به سوریه بازگرداند.

گفتنی است، گاردین ماه گذشته هم گزارش داده بود که، 3000 مزدور سودانی برای جنگ با حفتر به بنغازی اعزام شده و به حدود 600 مزدور روس ملحق شده اند و همین نشانه ای دیگری از تشدید پارامترهای این درگیری است. با این حساب باید گفت، جنگ لیبی همان راهی را دارد می رود که جنگ سوریه رفت، این جنگ نام جنگ داخلی را بر پیشانی دارد، اما از هر جای جهان جنگجویی  در آن یافت می شود. لذا، چنان که پیشتر گفته شد، واقعیت آن است که بحران سوریه کم-و-بیش با همان ابعاد و اهداف مشخص اقتصادی و... در لیبی نیز به طور کامل تکرار خواهد شد و این بار ترکیه با افسانه باز سازی امپراتوری عثمانی نقش محوری را ایفا می کند.