آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
اجتماعی
۱۰

نگاهی به آخرین وضعیت مناطق سیل زده جنوب شرق

بهبود نسبی مناطق سیل زده

گروه اجتماعی : سیل، چندین روز است که سیستانی ها را غافلگیر کرده و تمام دارایی محرومین این استان را در این شرایط اقتصادی کشور به تاراج برده و خسارت های میلیاردی به دام و زمین های کشاورزی آن ها متحمل کرده است، هرچند خبرها از بهبود نسبی وضعیت مناطق سیل زده حکایت دارد اما به روایت خبرنگار ایسنا، آنچه بیش از تمام دشواری های رخ داده آزار دهنده است، نابسامانی و متوازن نبودن توزیع کمک های امدادی و نیز کمبود تجهیزات امدادی است.

هم اینک از راه دسترسی مسدود شده 890 روستا ، 500 راه دسترسی بازگشایی شده و همچنین برق 873 روستا نیز قطع شده که هم اکنون برق 473 روستا وصل شده است. شبکه آب 245 روستا نیز بر اثر سیل قطع شده که تنها شبکه آب 53 روستا وصل شده است.

 اکنون نیازمندی های ضروری مردم سیل زده شامل سبد غذایی، بسته های بهداشتی، آب معدنی، چادر، لوازم خانگی ضروری و وسایل گرم کننده است و از آنجا وضعیت توپوگرافی منطقه به گونه ای است که سیلاب تا مدت ها در منطقه به خصوص در دشتیاری و باهوکلات ماندگاری دارد، این ماندگاری تبعات بهداشتی عدیده ای را برای مردم منطقه به دنبال خواهد داشت و بنابراین لازم است نیازهای بهداشتی مناطق سیل زده بیش از پیش دیده شود.

عباسعلی ارجمندی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان روز گذشته از بازگشایی تمام محورهای مواصلاتی استان و تردد خودروها خبر داد و افزود: با توجه به بارندگی های اخیر و وقوع سیلاب در جنوب سیستان و بلوچستان تعدادی از محورهای اصلی و فرعی استان مسدود شده بود که با پایین آمدن سطح آب و تلاش بی وقفه نیروهای راهداری در حال حاضر همه محورهای مواصلاتی بازگشایی شده است.

مدیرکل بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس برآوردهای اولیه سیلاب اخیر 613 میلیارد تومان به بخش کشاورزی، 332 میلیارد تومان به زیرساخت های شهری و 6 میلیارد تومان به طرح های آب منطقه ای خسارت وارد کرده و آسیب سایر بخش ها نیز در دست بررسی است.

وی بیان کرد: همچنین در سیلاب اخیر 2 هزار و 500 واحد مسکونی سیستان و بلوچستان دچار آسیب جدی شدند که نیازمند تخریب و ساخت مجدد هستند.

خسارت یک هزار و 100 میلیارد تومانی سیل

احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان هم با تاکید بر اینکه بر اساس برآوردهای اولیه خسارت سیلاب اخیر تاکنون یک هزار و 100 میلیارد تومان به بخش های مختلف این استان خسارت زده، اظهار کرد: تمامی ظرفیت های سیستان و بلوچستان برای کمک رسانی به مردم سیل زده بسیج شده و مسئولان در کنار مردم به خدمات رسانی مشغول هستند.

وی با اشاره به اینکه همزمان با بارندگی های 20 تا 22 دی در سیستان و بلوچستان به ویژه نیمه جنوبی راه ارتباطی 890 روستای این استان به طور کامل قطع شد که با تلاش شبانه روزی نیروهای امدادی تاکنون راه 500 روستا باز شده است، گفت: بر اساس آخرین آمار از مجموع 877 روستای سیستان و بلوچستان که دچار قطعی برق شده بودند تاکنون برق 812 روستا وصل شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان از برقراری شبکه آب در 93 روستای سیل زده استان خبر داد و افزود: در سیلاب اخیر آب 245 روستا قطع شده بود که با تلاش تیم های شرکت آب و فاضلاب شبکه آب 93 روستا مجدد به شبکه بازگشته است.

وی با بیان اینکه بیشترین بارندگی این مدت با 226 میلی متر از فنوج گزارش شده است، گفت: با توجه به بارندگی های بی سابقه این مدت در سیستان و بلوچستان هم اینک علاوه بر دستگاه های خدمات رسان هفت فروند بالگرد، 46 فروند قایق و یک لنج در مناطق جنوبی استان در حال ارائه خدمات به سیل زدگان هستند.

رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون به 39 هزار و 549 نفر آسیب دیده از باران و سیلاب اخیر در این استان امدادرسانی شده است.

وی اظهار کرد: بر اثر بارندگی های چند روز اخیر در سیستان و بلوچستان رودخانه های فصلی طغیان کردند و تعدادی از راه های ارتباطی مسدود و منازل شماری از مردم در 14 شهرستان در جنوب استان دچار آب گرفتگی شد از همین رو تاکنون به 39 هزار و 549 فرد آسیب دیده از سیلاب در قالب 8 هزار و 776 خانوار آسیب دیده در سطح استان توسط جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان امدادرسانی انجام شده است.

 اسکان اضطراری چهار هزار و 688 نفر سیل زده

وی با اشاره به اسکان اضطراری چهار هزار و 688 نفر سیل زده سیستان و بلوچستان در چادرهای امدادی هلال احمر ادامه داد: نیروهای امدادی هلال احمر علاوه بر اسکان مردم درگیر طی این مدت چهار هزار و 562 تخته پتو، 2 هزار و 102 تخته موکت، 977 دستگاه چادر و مقادیری نایلون و مواد غذایی بین افراد آسیب دیده در سطح استان سیستان و بلوچستان توزیع کردند.

راشکی با اشاره به اینکه امدادگران و نیروهای هلال احمر سیستان و بلوچستان همچنان با تلاش مضاعف در حال امدادرسانی و ارائه خدمات به سیل زدگان در جنوب استان هستند، تصریح کرد: با استقرار 2 فروند بالگرد جمعیت هلال احمر، 2 فروند بالگرد نیروی زمینی سپاه با 27 سورتی پرواز در روز گذشته امدادرسانی در مناطق آسیب دیده و صعب العبور با سرعت بیشتری انجام شد.

در همین حال، پیرحسین کولیوند، رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور در جریان بازدید از مناطق سیل زده بخش «زرآباد» شهرستان کنارک گفت: سه فروند اورژانس هوایی ایرانشهر ، دو منطقه سیل زده «زرآباد» و «دشتیاری» در جنوب سیستان و بلوچستان را تحت پوشش قرار داده است.

وی عنوان کرد: خوشبختانه در حال حاضر از نظر بحث سلامت، بهداشت و درمان شرایط در مناطق سیل زده پایدار است. متاسفانه زیرساخت های بخش «زرآباد» شهرستان کنارک از بین رفته است و پیشگیری از بیماری های واگیردار در دستور کار همکاران مجموعه وزارت بهداشت و درمان در مناطق سیل زده قرار دارد.

رئیس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور با اشاره به آبگرفتگی خانه ها بر اثر سیلاب، ادامه داد: بیشترین نیاز مردم در بخش «زرآباد» در حال حاضر اقلام زیستی است.

 تامین مایحتاج زندگی به ویژه آب سالم و بهداشتی در دستور کار قرار گیرد

سعید نمکی، وزیر بهداشت هم در نشست بررسی مشکلات، آسیب ها و پیشگیری از بیماری های پیش رو در مناطق سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان که در چابهار برگزار شد، اظهار کرد: تمام کادر بهداشتی و درمانی در آماده باش و در حال خدمات رسانی به سیل زدگان هستند تا مشکل و بیماری به وجود نیاید.

وی گفت: تامین مایحتاج زندگی به ویژه آب سالم و بهداشتی از اقدامات ضروری مسئولان برای سیل زدگان در دستور کار باشد.وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: کشور همسایه با بیماری های زیادی مواجه است و استان سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری وظیفه سنگینی برای مقابله و ارتقای سلامت دارد. سیستان و بلوچستان باید یک استان بزرگ از نظر جمعیت و وسعت دیده شود و پراکندگی جمعیت آن برای برخی امکانات به حدنصاب نمی رسد که نیاز است برای اختصاص امکانات و نیرو یک بازنگری جدی داشته باشیم.وی تصریح کرد: جمع آوری لاشه های حیوانات اهلی و وحشی به قید فوریت انجام شود تا مردم با بیماری و مشکلات دیگر و حاد روبه رو نشوند. 396 هزار قطعه مرغ در آق قلا براثر سیل تلف شدند ولی در این منطقه بهتر می توان نسبت به جمع آوری و دفن لاشه های حیوانات و دام و طیور اقدام کرد.وی با بیان این که کارخانه های دارویی به اندازه کافی مواد اولیه دارند و دارو به حد کافی موجود است، افزود: علی رغم تحریم دارویی مشکلی نداریم و دشمن به دروغ می گوید که دارو تحریم نیست در حالی که نمی توانیم دارو از خارج تامین کنیم.

وضعیت ذخایر فرآورده های خونی به مرحله بحران رسیده

اما دکتر خسروی، مدیرکل سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: وضعیت ذخایر فرآورده های خونی به مرحله بحرانی رسیده است که این وضعیت نگران کننده است.

وی گفت: ذخیره فرآورده های خونی در سیستان و بلوچستان با توجه به بارندگی های چند روز گذشته در این استان به پایین ترین سطح رسیده است. تعداد اهدا کنندگان خون کاهش چشمگیری داشته است.

وی افزود: بیماران تالاسمی که اغلب در جنوب استان هستند، نیازمند خون و فرآورده های خونی هستند.