آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
حوادث
۱۰

سیل زدگان سیستان و بلوچستان به کمک های مردمی و دولتی نیازمندند

 سرویس شهرستان ها : بارندگی بی سابقه در چند روز گذشته در سیستان و بلوچستان که به طغیان رودخانه های محلی و جاری شدن سیلاب در این استان منجر شد آسیب های جدی به بخش کشاورزی، امور زیربنایی و واحدهای مسکونی مردم وارد کرد و به علت قطع راه های ارتباطی بسیاری از روستاها امکان امدادرسانی در 2 روز نخست با مشکل رو به رو بود.

بارندگی و سیل 20 تا 22 دی در سیستان و بلوچستان آثاری از تخریب و نابودی و خسارت بر منازل، ابنیه، زیرساخت ها، مزارع و باغات مردم برجا گذاشت .

این سیل ویرانگر اگر چه باعث پرشدن سدها و بندها و هوتک های منطقه شد و مناطق تشنه را سیراب کرد اما در مدت کوتاهی برای مردم روستایی و کشاورز غم و غصه، را به همراه آورد.

عمق فاجعه این سیل به حدی است که با گذشت 6 روز از بارندگی همچنان از مجموع 890 روستا که راه ارتباطی آنها قطع شده بود 500 روستا بازگشایی و همچنان امدادرسانی به 390 روستا از طریق بالگرد و قایق های امدادی در حال انجام است.

همچنین براساس آخرین آمار از مجموع 877 روستای سیستان و بلوچستان که دچار قطعی برق شده بودند تاکنون برق 812 روستا وصل شده است و تنها 93 روستا از مجموع 245 روستای سیل زده شبکه آبرسانی آنها به شرایط عادی بازگشته است.

سیستان و بلوچستان پس از تحمل 20 سال خشکسالی پی در پی که عدم توازن در میزان آب و در نتیجه کمبود این مایه حیات، نابودی گیاهان، کاهش عمق آب های سطحی و زیرزمینی و بروز پدیده های مختلف نظیر توفان ریزگردها را برای آن به همراه داشت و مردمانش را که اکثرا کشاورز و دامدار بودند بیکار کرده بود هم اینک با سیلابی غیر منتظره روبه رو شد که خسارت های عمیقی را در بخش های مختلف استان برجا گذاشت.  

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان سیل زدگان 14 شهرستان این استان نیاز مبرم و فوری به مواد غذایی و وسایل گرمایشی دارند.

رسول راشکی اقلام غذایی نظیر انواع کنسروجات، خرما، برنج و روغن و اقلام زیستی نظیر پتو و موکت و اقلام گرمایشی مانند چراغ آترا  را از مهم ترین نیازهای سیل زدگان استان عنوان کرد.

وی گفت: هموطنان گرامی می توانند کمک های غیرنقدی خود را به پایگاه های جمعیت هلال احمر استان و کمک نقدی خود را از طریق شمار ه گیری #54*112*  و شماره حساب 5263636353 نزد بانک ملت شعبه امام علی(ع) بنام کمک های خیری جمعیت هلال احمر استان واریز کنند.

در استان البرز بسیج سازندگی برای جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی به سیل زدگان فراخوان فوری داد.معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام هم گفت: پایگاه های جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی مردمی استان برای ارسال به مردم سیل زده سیستان و بلوچستان در نقاط مختلف دایر شده است.

مدیر اجرایی موکب احباب الرضا(ع) ورامین نیز از آمادگی مردم این شهرستان برای برپای موکب در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان خبر داد و  اعضای شورای اسلامی شهر تهران شهرداری را مکلف کردند که مبلغ یکصد میلیارد ریال به سیل زدگان کمک کند.

آستان قدس رضوی ارائه خدمات مختلف امدادی و رفاهی لازم را برای کمک فوری به شهروندان آسیب دیده از حادثه طبیعی سیل اخیر در استان سیستان و بلوچستان آغاز کرده است.

استاندار خراسان جنوبی از آمادگی کمک رسانی به مناطق سیل زده این استان خبر داد

مسئول ستاد عتبات عالیات آبادان گفت: 35 موکب از آبادان و خرمشهر برای حضور و کمک رسانی در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اعلام آمادگی کردند.

استاندار مرکزی نیز در بخشنامه ای خطاب به اعضای شورای اداری استان، بر بهره گیری از امکانات و تجهیزات موجود در استان برای کمک به مردم مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان تاکید کرد.

فرمانده منطقه سوم نبوت نداجا کنارک در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: 30 تن ملزومات ضروری شامل بسته های غذایی، وسایل گرمایشی و پوشاک برای سیل زدگان بخش زرآباد کنارک از سوی این منطقه تهیه و تحویل روستاهای سیل زده کنارک و چابهار شد.

دریادار دوم عرشه مصطفی تاج الدینی اظهار داشت:  90 نفر از کارکنان پایور و وظیفه برای کمک به سیل زدگان در روستاها و بخش های شهرستان کنارک و چابهار اعزام شدند.

وی افزود:  6 نفر از اهالی شهر زرآباد از توابع شهرستان کنارک در سیلاب با اعزام به موقع و سریع بالگرد منطقه سوم نبوت نیروی دریایی ارتش مستقر در کنارک نجات یافتند.

وی بیان کرد: هم اکنون محور کنارک به جاسک در پی شکستگی جاده بر اثر طغیان رودخانه ها بسته است.

بالگرد یگان هوادریای منطقه با کمک تکاوران و بومیان بخش زرآباد، از اهالی روستا که راه ارتباطی شان با شهرستان و نقاط دیگر براثر جاری شدن سیل بسته شده بود، بسته های غذایی ،پوشاک، بهداشتی ودرمانی ارسال کردند.

 وی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی سپاه نیز با اعزام بالگردهای Mi-17 و ارسال تجهیزات و نیروهای امدادی به مناطق سیل زده، نسبت به امدادرسانی به این مناطق اقدام کرد.

تعدادی از اهالی سیل زده آق قلا که همچنان در چادر زندگی می کنند و برخی از آنها نیازمند دریافت کمک هستند هم پس از وقوع سیل در سیستان و بلوچستان و نیاز مردم این مناطق به کمک های ضروری، در حد توان خود به یاری سیل زدگان شتافتند.

9 روستای جاسک به «جزیره» تبدیل شده است

فرماندار شهرستان بندرجاسک گفت: 9 روستای شهرستان جاسک جزیره ای شده اند و راه ارتباطی با آنها کاملا قطع است.

محمد رادمهر ، اظهار داشت: مهم ترین نیاز مردم در این شرایط، اقلام و لوازم منزل است چراکه بسیاری از مایحتاج زندگی مردم را سیل از بین برده است.

وی با بیان اینکه منازل روستائیان به بازسازی نیاز دارد، افزود: هنوز تعدادی از روستاها آب و برق ندارند و تاکنون تنها برق 20 روستا وصل شده است.

وی ادامه داد: این روستاها بایستی ساماندهی شوند و باید به طور کامل جابه جا شوند چراکه مطالبه خود مردم است که نیاز است کار کارشناسی و فنی در این زمینه صورت بگیرد و مکانی جدید برای آنها جانمایی تا بتوانیم به طور دائم این روستاها را به جای دیگری منتقل کنیم.

فرماندار جاسک به امدادرسانی ایده آل از سوی ستاد بحران استان، سپاه، ارتش و جمعیت هلال احمر اشاره کرد و افزود: مناطق صعب العبور توسط بالگردهای نظامی و هلال احمر امدادرسانی شد.

آشپزخانه های سیار آستان قدس در سیستان و بلوچستان مستقر می شود

معاون محرومیت زدایی آستان قدس رضوی از استقرار آشپزخانه های سیار این نهاد در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان خبر داد.

حامد صادقی اظهار داشت: البسه گرم، پتو و وسایل گرمایشی نیاز اول مردم مناطق سیل زده است، که مقرر شد معاونت محرومیت زدائی آستان قدس رضوی با اختصاص مبلغ بیست میلیارد ریال این اقلام را تهیه و در اختیار مردم آسیب دیده نیک شهر قرار دهد.

سرپرست معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی با بیان اینکه این معاونت به زودی 10 هزار تخته پتو در مناطق سیل زده توزیع خواهد کرد، گفت: برای تامین غذای مردم آسیب دیده و همچنین نیروهای جهادی و خدمت رسان مستقر در منطقه، 2 آشپزخانه سیار به منطقه اعزام و به زودی نصب و راه اندازی خواهند شد.

همه مسیرهای ارتباطی سیستان و بلوچستان بازگشایی شد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک با فروکش کردن آب و تلاش راهداران تمامی محورهای اصلی و فرعی این استان باز و تردد در آنها به صورت عادی در جریان است.

عباسعلی ارجمندی ، اظهار داشت: مسیر ارتباطی فنوج - کتیج - رمشک در جنوب این استان که براثر سیلاب اخیر بسته شده بود با فروکش کردن طغیان رودخانه هم اینک بازگشایی شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان  بیان کرد: در بارندگی های اخیر 2 هزار و 500 واحد مسکونی این استان دچار آسیب جدی شدند که نیازمند تخریب و ساخت مجدد هستند.

اختصاص اعتبارات ویژه برای رفع مشکلات مردم سیل زده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دولت برای رفع مشکلات مردم سیل زده نیکشهر و به ویژه بخش بنت اعتبارات ویژه ای اختصاص می دهد تا بخشی از زیرساخت های تخریب شده و خسارت های فراوان جبران شود.

 محمدجواد آذری جهرمی ، با حضور در بخش بنت نیکشهر در جمع مردم سیل زده این بخش اظهار داشت: بخش بنت خسارت زیادی در بارندگی ها دیده به طوری که سیل بندها، واحدهای مسکونی، زیرساخت ها و راه های مواصلاتی تخریب شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سیل بند محله کشکور شهر بنت بازدید و با مردم آسیب دیده شهر بنت، محله آسیب دیده حسین آباد و سپس روستای سی زده دستگرد بازدید کرد و قول اقدامات لازم برای پیگیری مشکلات را داد که در اسرع وقت اعتباری جهت رفع مشکلات بخش بنت مدنظر خواهد بود.

فرماندار نیکشهر نیز اظهار داشت: در بارندگی های 200 میلی متری اخیر به زیرساخت های این شهرستان آسیب جدی وارد شده است.

ضیاالحق هاشمزهی گفت: سیلاب علاوه بر قطع  راه، برق و تلفن روستاهای نیکشهر سبب از بین رفتن کشاورزی، تلف شدن دامها، تخریب خانه های روستائیان در بیش از 300 روستا شد.

وی بیان کرد: پل بلپیر و پل رودخانه گنگ در محدوده روستای هیتان جاده نیکشهر به بنت تخریب و راه های مواصلاتی 90 درصد روستاها به مرکز این شهرستان قطع شده است. فرماندار نیکشهر بر جبران خسارت میلیاردی سیلاب در شهرستان تاکید کرد و خواستار تخصیص اعتبارات ویژه برای رفع مشکلات مردم شد.

وی بر تخصیص ماشین آلات جدید و سنگین راه سازی به اداره راه و شهرسازی نیکشهر و اسپکه تاکید کرد و افزود: با چندگریدر و لودر و بولدزر کهنه و فرسوده نمی توان بازگشایی و تسطیح راه ها را انجام داد.

هاشمزهی ادامه داد: راه ارتباطی، برق و تلفن مردم حوزه توتان و محمدان بخش بنت، سفیدکوه و برخی از نقاط دیگر شهرستان نیکشهر قطع است و بازگشایی راه های ارتباطی مهم ترین دغدغه مردم این منطقه است.