آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
صفحه آخر (جهان)
۱۲

کار برای رئیس جمهور آمریکا سخت شد: اسناد و شواهد جدید دموکرات ها برای استیضاح ترامپ

سرویس خارجی- دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا می گویند به شواهد جدیدی درباره پرونده استیضاح ترامپ دست یافته اند که آنها را به زودی ارائه می کنند. این مسئله می تواند وضعیت ترامپ را سخت تر کند. ترامپ استیضاح شدنش را یک «افتضاح» خوانده است.

مجلس نمایندگان آمریکا 28 آذرماه، در یک رای گیری، استیضاح رئیس جمهور این کشور را به تصویب رساند. این مسئله اکنون باید در مجلس سنا بررسی شود و در صورت تایید در این مجلس، ترامپ برکنار خواهد شد. هرچند دونالد ترامپ در پرونده های فساد اخلاقی و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بارها تهدید به استیضاح شده بود اما در شرایط کنونی وی در پرونده معروف به «اوکراین گیت» قرار است مورد استیضاح قرار بگیرد. مکامله تلفنی میان ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین و سوءاستفاده ترامپ از اختیاراتش برای نفع شخصی و بر خلاف منافع ملی دلیل این استیضاح عنوان شده است. رئیس جمهور آمریکا متهم شده در این تماس تلفنی رئیس جمهور اوکراین را برای پیشبرد یک پرونده قضایی علیه پسر «جو بایدن»، رقیب مهم انتخاباتی اش برای 2020 تحت فشار قرار داده و حتی ارائه کمک مالی به این کشور را به پیشبرد این تحقیقات منوط کرده است. ادعایی که اگر ثابت شود و اکثریت دو سوم سناتورها در سنای آمریکا قانع شوند باید وی با کاخ سفید خداحافظی کند.

حالا خبر رسیده که دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا همراه با تحویل بندهای استیضاح دونالد ترامپ به سنا، شواهد ارائه شده از طرف «لو پارناس»، مشاور «رودی جولیانی» را نیز تسلیم خواهند کرد. روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز نوشته: «آدام شیف، جری نادلر، کارولین مالونی و الیوت انگل روسای چهار کمیته مجلس نمایندگان که بر استیضاح ترامپ نظارت دارند اعلام کردند اسنادی جدید از پارناس دریافت کرده اند. پارناس بازرگان سابق اوکراینی بوده که با جولیانی وکیل ترامپ، ارتباطاتی داشته است». «پارناس» شواهدی از جمله یادداشت های دست نویس درباره رئیس جمهور اوکراین ارائه داده و در آنها به بررسی خانواده بایدن و پیام های تلفن همراه به مقامات ارشد اوکراین اشاره کرده است. این اسناد جدید همچنین شامل یک اسکرین شات از نامه ای از جولیانی است که وی آن را برای رئیس جمهور اوکراین ارسال کرده است. جولیانی در این نامه با «اطلاع و رضایت ترامپ»، خواستار برگزاری یک دیدار در ماه مه (اردیبهشت) شده بود.

روسای چهار کمیته مجلس نمایندگان درباره این اسناد نوشته اند: «این اسناد و اسنادی که به تازگی بر اساس «قانون آزادی اطلاع رسانی» منتشر شده اند، نشان می دهد شواهد بیشتری درخصوص برنامه رئیس جمهور وجود داشته، ولی رئیس جمهور آن را مخفی کرده بود.»

گفتنی است ترامپ به سومین رئیس جمهور آمریکا تبدیل می شود که در سنا محاکمه می شود. اندرو جانسون و بیل کلینتون دو رئیس جمهوری هستند که در مجلس سنا محاکمه شده اند، اما هیچ کدام برکنار نشدند. رای دوسوم نمایندگان سنا برای برکناری رئیس جمهور لازم است درحالی که دمکرات ها در اقلیت هستند.