آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
ورزش
۱۴
چهره

نابغه نروژی به رکورد 111 بازی بدون شکست رسید

کارلسن شکست ناپذیر

مگنوس کارلسن یک رکورد دیگر را به نام خود در دنیای شطرنج به ثبت رساند. این قهرمان 29 ساله توانست با تساوی در دور چهارم مسابقات بین المللی شطرنج Wijk an Zee مقابل جردن فن فورست به رکورد 111 بازی کلاسیک بدون شکست دست پیدا کند. سرگئی تیویاکوف روس در سال 2005 توانسته بود به رکورد 110 بازی بدون شکست دست پیدا کند. البته رکورد کارلسن از لحاظ کیفیت خیلی بهتر از رکورد شطرنج باز روس بوده است، چراکه ورزشکار نروژی با ریتینگ 2700 توانسته به این تعداد بازی بدون شکست دست پیدا کند اما تیویاکوف با ریتینگ زیر 2500 به این رکورد دست پیدا کرده بود.

نابغه دنیای شطرنج که همین ماه گذشته توانسته بود قهرمانی رقابت های شطرنج سریع و برق آسای جهان در مسکو را نیز به ویترین افتخاراتش اضافه کند، حالا روز به روز در دنیای شطرنج دست نیافتنی تر می شود. او حالا شکست ناپذیرترین شطرنج باز تاریخ محسوب می شود. البته کارلسن در مسابقه با جردن فن فورست هلندی کمی خوش شانس بود که توانست یک تساوی به دست آورد. در ابتدای این رقابت، کارلسن که با مهره مشکی بازی می کرد دچار مشکل شد و حریف هلندی اش دست برتر را پیدا کرد. کارلسن در این رابطه گفت: «من سعی کردم در گشایش حریف با ابتکارات خاصی مشکل ایجاد کنم اما با واکنش حریف دچار سردرگمی شدم.» در ادامه بازی فورست اما روندی احتیاطی پیش گرفت و این باعث شد قهرمان جهان بتواند به بازی برگردد. کارلسن گفت: «او خیلی خوب بازی کرد. اگر او به همان روند ابتدای بازی ادامه می داد من دچار دردسر بزرگی می شدم.» این بازی درنهایت با تساوی خاتمه پیدا کرد.

کارلسن بعد از ثبت رکورد تاریخی اش می تواند روی کسب هشتمین عنوان قهرمانی خود در مسابقات Wijk an Zee تمرکز کند. مسابقاتی که با نام Tata Steel Chess نیز شناخته می شود. فرم کارلسن در این رقابت ها تاکنون عالی نبوده و او فعلا با کسب چهار تساوی از چهار بازی در رده هفتم قرار دارد اما هیچ کس دوست ندارد در مورد امکان عدم موفقیت او در پایان مسابقات شرط بندی کند. این نروژی بارها و بارها ثابت کرده می تواند عملکرد خود را در طول مسابقات بهبود ببخشد و خودش را به رتبه اول برساند. کارلسن در این باره می گوید: «من در طول هر تورنمنت موقعیت های بد را حفظ می کنم.» نکته جالب توجه این رقابت های معتبر که با شرکت 14 شطرنج باز برتر دنیا برگزار می شود، حضور علیرضا فیروزجا شطرنج باز ایرانی در این مسابقات است. فیروزجا که از چند ماه قبل دیگر زیر پرچم ایران بازی نمی کند، در Tata Steel Chess فعلا با کسب 2.5 امتیاز از چهار بازی شامل دو برد، یک تساوی و یک شکست در رده چهارم قرار دارد. در صدر جدول مسابقات وسلی سو از امریکا حضور دارد که 3 امتیاز از 4 بازی به دست آورده. بعد از او جفری ژیونگ و فابیانو کاراوانا هر کدام با 2.5 امتیاز دوم و سوم هستند. مسابقات شطرنج Tata Steel Chess از روز 10 ژانویه آغاز شده و تا 26 این ماه ادامه پیدا خواهد کرد. در دوره قبل مسابقات کارلسن با کسب 9 امتیاز، قهرمان مسابقات شد.