آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
فرهنگ: سینما
۱۰

نگاهی به برخی رکوردها و عدد و رقم های تاریخ جشنواره فیلم فجر

سیمرغ بازی

علی رستگار ساناز قنبری

چند قدمی بیشتر به جشنواره فیلم فجر باقی نمانده و به جز انصراف برخی سینماگران در احترام به جان باختگان هواپیمای اوکراینی، باقی اهل سینما ضمن همدردی و همراهی با مصائب مکرر اخیر کشور، مهیای سی و هشتمین دوره این رویداد می شوند. به همین بهانه ما هم به تدریج برای این مهم ترین و مشهورترین جشنواره هنری کشور، شال و کلاه می کنیم. یکی از رسم های نانوشته چنین روزهایی هم شخم زدن دوره های قبلی جشنواره و استخراج کلی عدد و رقم و رکوردشکنی دریافت سیمرغ بلورین در رشته های مختلف است که گرچه تکراری به نظر می رسد، اما بسان همه بازی های سینمایی، همیشه و باوجود تکراری و کلیشه بودن، لطف خاص خودش را دارد. ما هم در این دو صفحه آخرهفته ای دست به این بازی تمیز سینمایی زده ایم و البته سعی کردیم، روی خط کلیشه، ذوق و خلاقیت هایی هم داشته باشیم که برای شما عزیزان سینمادوست، مفید و خوشایند باشد.

مسن ترین ها و جوان ترین های جشنواره فیلم فجر

تا امروز سی و هفت دوره از جشنواره فیلم فجر گذشته و در آستانه سی و هشتمین دوره از مهم ترین رویداد سینمایی کشور، مسن ترین و جوان ترین کارگردان های این دوره از جشنواره را گلچین کرده ایم.

کارگردان های پیشکسوت

پر بیراه نمی گویند که دود از کنده بلند می شود.

مسعود کیمیایی متولد 7 مرداد 1320 در 78 سالگی فیلم «خون شد» را در جشنواره امسال دارد که البته هر چند خودش حضور ندارد، اما ما فیلمشان را می بینیم و ایمان داریم ایشان همیشه و در هر دوره ای حرف ها برای گفتن دارند.

عنوان دومین کارگردان مسن این دوره از جشنواره فیلم فجر هم می رسد به مجید مجیدی. مجیدی، اولین کارگردان ایرانی است که نامزد دریافت جایزه اسکار شد. آن طور که خودش بارها گفته در یک خانواده کاملا مذهبی رشد کرده و روخوانی قرآن را که در کودکی آموخته نقطه عطف و پشتوانه بزرگی برایش شده در تمام طول زندگی. او در 60 سالگی با فیلم «خورشید» در جشنواره امسال حضور دارد؛ فیلمی که به کودکان کار و رنج هایشان می پردازد. داستانی که به خودی خود همه ما را یاد کارهای شاخص مجیدی در سال های دور می اندازد.

کارگردان های جوان

و اما نسل جدید فیلمسازان جوانی که به سینما وارد شدند. آنها به خصوص در سال های اخیر ثابت کردندمصر هستند نگاه مستقل خودشان را داشته باشند و برای خوشایند این و آن کار نکنند.

جوان ترین کارگردانان این دوره از جشنواره فجر، دو برادر دوقلوی آذری زبان 30 ساله (متولد 1368) هستند. بهرام و بهمن ابول لو، معروف به برادران ارک، شاعران دیروز و دوقلوهای فیلمساز امروز در اوج جوانی با فیلم «پوست» در جشنواره امسال حضور دارند. پوست، داستانی عاشقانه را با الهام از افسانه های محلی در فضایی آمیخته با سحر و جادو تعریف می کند.

بعد از دوقلوهای افسانه ای ارک، عنوان جوان ترین کارگردان امسال به محمد کارت می رسد. محمد کارت، جوان 33 ساله ای است که البته سینمادوستان او را با مستندهای شاخص اش می شناسند. کارت اما امسال در اولین تجربه سینمایی خود با فیلمی به نام «شنای پروانه» در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد.

در پایان هم اشاره ای کنیم به کوروش آهاری که این طور که از عکس اش پیداست بسیار جوان است، اما از این فیلمساز جوان ایرانی-آمریکایی که نخستین اثر سینمایی اش را با نام «آن شب» برای جشنواره امسال ساخته هیچ اطلاعاتی موجود نیست. ما هم صرفا از روی عکس اش می گوییم ظاهرا سن و سالی ندارد و امیدواریم موفق باشد.