آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۷
جهان
۴

هر کدام از این شبه نظامیان ماهانه 1500 پوند حقوق می‎گیرند

ورود 2 هزار شبه نظامی به منازعه لیبی

بنفشه غلامی

 تنها چند روز پیش از نشست پارلمان ترکیه برای تایید اعزام نیروهای نظامی این کشور به لیبی، اخباری منتشر شد، مبنی بر اینکه گروه‎های شبه نظامی تحت حمایت ترکیه دسته دسته به مراکزی مراجعه می‎کنند تا در ازای دریافت پول و حقوق بیشتر به لیبی اعزام شوند. دیروز روزنامه «گاردین» فاش کرد، 2 هزار نفر از این شبه نظامیان به لیبی اعزام شده‎اند و بزودی وارد این کشور خواهند شد.

به گزارش این روزنامه انگلیسی، اعزام این نیروها پس از درخواست ماه گذشته «فائز سراج»، نخست‎وزیر قانونی لیبی که تحت حمایت سازمان ملل قرار دارد، صورت گرفته است. در آن زمان «سراج» پس از نزدیک به 5 ماه لشکر کشی نیروهای وابسته به «خلیفه حفتر» به سمت طرابلس، پایتخت، این درخواست را شخصا مطرح کرد. آنکارا نخست به این درخواست چراغ سبز نشان داد و پس از رای پارلمان ترکیه اقدام به اعزام نیروهای خود به سمت لیبی کرد. در هفته نخست ورود نیروهای ترکیه به منازعه لیبی 3نفراز این نیروها کشته و 6 نفر از آنها زخمی شدند. دولت ترکیه که طبیعتا علاقه‎ای به هزینه جانی کردن در لیبی ندارد و نمی‎خواهد مورد انتقاد مردم خود در این خصوص باشد، راهکار را در اعزام نیروهای شبه نظامی متحد خود در سوریه دیده است. نیروهایی که در گذر سال‎ها نبرد مداوم در سوریه کاملا برای جنگ آبدیده شده‎اند و از هیچ کاری برای پیروزی در جنگ فروگذار نمی‎کنند. برخی از این شبه نظامیان متعلق به گروه‎هایی هستند که مهر تروریسم بر پیشانی آنها خورده است. از همین رو اکنون این نگرانی وجود دارد که با ورود این شبه نظامیان به لیبی که خود از مشکل تروریسم رنج می‎برد، اوضاع پیچیده‎تر و خونبارتر از قبل شود. «کلودیا جزینی»، یکی از تحلیلگران گروه بین‎المللی بحران نیز معتقد است: «شرایط جنگی لیبی بسیار متفاوت از شرایط جنگی سوریه است. ضمن آنکه در لیبی احساسات ضد ترکیه‎ای بسیار قوی است و مردم این کشور را کشوری مداخله‎جو می‎دانند.» «جزینی» معتقد است این مساله می‎تواند برخلاف آنچه ترکیه می‎پندارد، تبدیل به عامل تقویت «خلیفه حفتر» شود.

اولین گروه شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه که تعداد آنها به 300نفر می‎رسید و عضو ارتش آزاد سوریه که با دولت دمشق می‎جنگد، بودند، 24دسامبر (3 دی) از سوریه به مقصد لیبی خارج شدند. دومین گروه نیز که شامل 350 شبه نظامی بودند، 29 دسامبر (8 دی) سوریه را ترک کردند. طبق اطلاعات به دست آمده، آنها وارد طرابلس شدند و بعد از آن به خط اول نبردها با نیروهای «خلیفه حفتر» رفتند. هزار و 350 شبه نظامی دیگرهم 5 ژانویه وارد ترکیه شدند تا پس از آن به لیبی اعزام شوند. شماری از آنها اعزام شدند اما شماری دیگر در کمپ‎هایی در جنوب ترکیه در حال آموزش هستند. ضمن آنکه انتظار می‎رود، شماری از نیروهای «احرار الشام» هم به لیبی اعزام شوند. طبق ادعاهای مطرح شده این شبه نظامیان قراردادی شش ماهه بسته‎اند که بر مبنای آن ماهانه هزار و 500 پوند دریافت می‎کنند. این در حالی است که آنها بابت نبرد در سوریه حقوق ماهانه‎ای معادل 52 تا 72 پوند دریافت می‎کردند. هرچند هم آنکارا و هم لیبی این گزارش‎ها و به کار گیری شبه نظامیان سوری را رد کرده‎اند اما روزنامه «گاردین» تاکید کرده منابع اطلاعاتی آن خبر داده‎اند، به افراد اعزامی دستور داده شده تصاویر خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک نگذارند.

در همین ارتباط «جزینی» می گوید: «ورود این شبه نظامیان به لیبی به آن معنا است که ترکیه با به راه انداختن یک جنگ نیابتی می‎تواند از رویارویی احتمالی نظامیان خود با نظامیان روسیه که در حمایت از «خلیفه حفتر» به لیبی آمده‎اند، بپرهیزد.»