آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
فرهنگ: سینما
۱۱

نمای متوسط

جشنواره ملی فیلم فجر مهم ترین جشن شهری

عضو شورای شهر تهران عنوان کرد کمک شهرداری تهران به جشنواره فیلم فجر  مورد انتظار مردم است.

احمد مسجد جامعی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم  برپایی هرچه باشکوه تر جشنواره فیلم فجر در تهران گفت: جشنواره فیلم فجر اتفاق بزرگ و مهم شهر در دهه فجر است که از سالیان قبل هم شهرداری تهران نسبت به برگزاری هر چه باشکوه تر این رویداد هنری مشارکت می کرد و کمک شهرداری تهران به جشنواره فیلم فجر مورد انتظار مردم است.

او با بیان این که جشنواره ملی فیلم فجر مهم ترین جشن شهری در پایتخت است، ادامه داد: تهران پایتخت سینماست و پردیس های سینمایی، موسسات تهیه و تولید و توزیع فیلم، اصناف و نهادهای سینمایی، استودیوهای صدا و تصویر، موزه سینما، فیلمخانه ملی ایران در تهران واقع هستند. جشنواره فیلم فجر نیز هرساله مصداق پرمخاطب ترین رویداد هنری دهه فجر در پایتخت مورد استقبال میلیونی مردم و شهروندان قرار می گیرد، برای همین لازم است همه دستگاه ها نسبت به برگزاری شایسته این جشنواره همیاری و کمک کنند.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر این که شهرداری تهران از سالیان گذشته به برگزاری این رویداد مهم شهری کمک می کرد، تصریح کرد: شهرداری تهران از سالیان قبل به این جشنواره به دلیل این که مهم ترین اتفاق شهر است، کمک می کرده و همچنان ضروری است شهرداری در این رخداد بزرگ فرهنگی بر اساس وظایفش نقش تسهیلگر و کمک کننده داشته باشد.

مسجدجامعی استقبال مردم از جشنواره فیلم فجر در سینماهای پایتخت را قابل اهمیت دانست و گفت: نشاط فرهنگی شهر و حضور مردم در این رویداد و رای و اظهارنظرشان درباره فیلم ها به ارتقای کیفیت فیلم ها و محصولات سینمایی کمک می کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اهمیت خلق فرصت های بیشتر برای مشارکت گروه های مختلف در این جشنواره گفت: جشنواره فیلم فجر به گروه های سنی کودک و نوجوان هم اهمیت می دهد و در نوبت صبح جشنواره، فیلم های مختص این گروه سنی را برای آنها نمایش می دهد. همین طور نابینایان و ناشنوایان و معلولان می توانند در کنار اعضای خانواده خود در سینما، فرصت و امکان تماشای تعدادی از فیلم های جدید سال را داشته باشند، لذا کمک شهرداری به این جشنواره در جهت شعار مدیریت شهری یعنی «تهران؛ شهر برای همه» است.

فیلم های جشنواره فجر در اکران نوروزی

طرح جدید اکران فیلم های سینمایی تایید شد و به زودی به مرحله اجرا می رسد.

آن طور که سینماپرس گزارش داده، طرح جدید اکران فیلم ها به زودی به مرحله اجرا می رسد. اجرای طرح به این صورت است که با قرعه کشی، هفت فیلم انتخاب می شوند و هر کدام از این فیلم ها در یک سرگروه سینمایی اکران خواهند شد.

برخلاف طرح های گذشته هفت سرگروه سینمایی متمرکز در تهران نیست و سینماهای مشهد، شیراز و... نیز جزو این هفت سرگروه هستند.

البته سرگروه ها به طور کامل حذف شده و فقط عنوان سرگروهی دارند و بدون هرگونه حق دخالت و ایجاد رانت، فیلم ها را اکران می کنند.

شورای صنفی نمایش، هم بدون هیچ گونه دخالت در تعیین زمان و مکان فیلم، از این به بعد فقط به عنوان ناظر حضور دارد و متشکل از دو سینمادار، یک پخش کننده، یک کارگردان و یک تهیه کننده است.

هفت سین اکران نوروزی هم توسط شورای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فیلم های جشنواره فیلم فجر انتخاب و اکران می شوند.