آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۷
ایران زندگی
۵

سیلزدگان زنده ماندند اما زندگی شان رفت

استاندار: حجم سیل سیستان و بلوچستان 10 برابر گلستان است

 گروه ایران زمین: سیل جنوب سیستان و بلوچستان فروکش کرده است؛ از آنجایی که 24 ساعت قبل از وقوع سیلاب هشدارها داده شده بود، این سیل خسارت جانی نداشت اما جان به در بردگان در هیچستانی گرفتار شده اند که گذراندن حتی یک روز در فردای پس از این بحران برایشان بدون اضطراب و اضطرار نیست؛ خانه هایشان فروریخته، دام هایشان تلف شده اند، راه ها و جاده هایشان را آب برده و راه دسترسی امداد رسانان به آنها مسدود شده است، زمین های زراعی که با وام و قرض به محصول نشانده بودند، زیر گل و لای مدفون شده است. اثاثیه سالم برایشان نمانده و سقف خانه هایی که از سیلاب در امان مانده اند به ضرب باران های شدید چند روزه در آستانه فرو ریختن هستند. زنده ماندن در این شرایط برای این سیلزدگان دشوارترین کار دنیاست. پهنه وسیع این جغرافیای سیلزده با راه های ویران شده و قطعی تلفن و بی برقی امدادرسانی را دشوار کرده است و ضعف های اصولی و پایه ای در مدیریت بحران باعث شده ارزیابی نیازها و کانون های بحران بدرستی انجام نشود. تنها دلخوشی در این شرایط همبستگی و همیاری خودجوش مردم سیستان و بلوچستان است که از شمال و جنوب دست هایشان را به هم گره زده اند تا به هم استانی های خود کمک کنند. هر که با هرچه داشته آمده است در دشتیاری و کنارک و نیکشهر و قصر قند و... از وانت گرفته تا موتورسیکلت و قایق موتوری و...

«احمد علی موهبتی» استاندار سیستان و بلوچستان در گفت و گو با «ایران» می گوید: با وقوع سیلاب در استان 600 روستا در حوزه زیردست سدهای پیشین و زیردان تحت تاثیر سیل قرار گرفتند. از این تعداد روستا، راه ارتباطی 100 روستا که به زیر آب رفته بود باز شد. اما متاسفانه علیرغم همه تلاش های صورت گرفته همچنان راه ارتباطی 50 روستا مسدود است.استاندار سیستان و بلوچستان برای اینکه ابعاد تخریبی این سیل را بدرستی بیان کند این سیل را با سیل استان گلستان مقایسه می کند و می گوید: سرریز سدهای پیشین(3500 متر مکعب در ثانیه) و زیردان (2000متر مکعب در ثانیه) در مجموع بیش از 10 برابر سیلاب گلستان با دبی (آورد) 570 متر مکعب بر ثانیه بوده است. همچنین دبی ورودی به رودخانه کاجو و سرباز در اوج سیلاب 5500 متر مکعب در ثانیه اعلام شد.

وی می افزاید: قبل از وقوع سیلاب در روستاهای واقع در محل تلاقی سر ریز سدهای پیشین و زیردان یعنی منطقه دشتیاری که صدها روستا دارد هشدارهای لازم داده شده بود و اقدام به انتقال زنان، کودکان و سالمندان به نقاط امن شده بود.

موهبتی با اشاره به اینکه کمک های مردمی از طریق هلال احمر هم اکنون با بیش از 10 بالگرد متعلق به ارتش، سپاه، هلال احمر و حتی نیروی دریایی در حال توزیع است، تصریح می کند: مشکل کنونی بعد از سیلاب بسته بودن راه های دسترسی 50 روستای باقیمانده است. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی تا حداقل یک هفته آینده هیچ سیلی استان را تهدید نخواهد کرد و از مردم می خواهیم در کمال آرامش به ما در کار امدادرسانی و توزیع اقلام حمایتی کمک کنند.