آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
زندگی: ایران
۱۶

گزارشی از همراهی گروه های جهادی و نیروهای داوطلب برای کمک به سیل زده های سیستان و بلوچستان

جهاد در دریا!

مینا مولایی
 
ارتفاع آب در برخی مناطق بلوچستان به 4تا8 متر رسیده است

سیستان و بلوچستان افسانه و قهرمان کم ندارد؛ بزرگ ترینش نام آورترینش، مشهورترینش همان رستم دستان، قهرمان بزرگ شاهنامه، پهلوانی که از هفت خوان گذشت و دیو سپید را کشت. حالا اما بعد از سیل، خاک این استان جا به جا پر از رستم شده، پر از پهلوانانی که برای کمک رسانی سینه سپر کرده اند، به دل سیل زده اند، جهادگرانی که دوباره با یک بلای طبیعی دیگر به میدان آمده اند، مثل تمام تجربه های قبلی، مثل روزهای تلخ زلزله کرمانشاه و امدادرسانی و کمک بی دریغ جهادگرها، مثل سیل روزهای ابتدایی سال 98 در خوزستان و لرستان و گلستان؛ نیروهای جهادی، دوباره پای کار آمده اند، بی آن که کسی از آنها بخواهد، کسی برایشان نامه بزند، کسی از آنها درخواست کند! موج همدلی و احساس مسوولیت آنها حالا سرریز شده به روستاهای سیل زده، به دشتیاری و دلگان، مهرستان و سرباز، سراوان و سیب سوران، فنوج و لاشار... رفته روستا به روستا از آب گل آلود خشمگین گذشته تا جایی که می توانسته دست سیل زده ها را گرفته، آنها را رسانده به یک جای امن، سقف زده بالای سرشان، لباس و غذا و دارو رسانده دست تک تک شان.

گنجعلی یکی از اعضای جمعیت مردم نهاد شهدای اسلام است؛ جمعیتی متشکل از تعدادی از جوان های زاهدانی که از ابتدای امسال و همزمان با سیل فروردین ماه، فعالیتش را در این استان شروع کرده؛ فعالیتی که گنجعلی درباره اش به ما می گوید: ما با توجه به ظرفیت های منطقه، با توجه به نیازهایی که در استان وجود داشت خلا هایی را دیدیم که احساس کردیم می توانیم با فعالیت مان این خلاها را تا اندازه ای پر کنیم. فعالیت این جمعیت مردم نهاد حالا و در دهمین ماه دورهم جمع شدن اعضایش، به یک بحران بزرگ رسیده به سیلی بزرگ تر از قبل و تجربه ای تلخ تر. با این حال آنها دوباره پای کار آمده اند: این سیل واقعا از سیل فروردین ماه خیلی شدیدتر است. مردم به عینه خانه هایشان را از دست داده اند تجهیزات منزل خیلی ها از دست رفته، دام هایشان مرده، از محصولات کشاورزی شان چیزی باقی نمانده و نیاز فوری به کمک دارند. اعضای این گروه جهادی هم از وقتی خبر سیل را شنیده اند سریع خودشان را به منطقه رسانده اند و حالا در دلگان، فنوج، دشتیاری و خود چابهار نیروهایشان مستقر شده و مشغول امدادرسانی اند؛ موضوعی که گنجعلی درباره اش می گوید: با این که سیل پیش بینی شده بود اما حجم آن واقعا از انتظار همه بیشتر بود و الان در بعضی مناطق ارتفاع آب به هشت متر می رسد که یک بحران بزرگ را برای مردم به وجود آورده و امیدواریم به وضعیت مردم هرچه زودتر رسیدگی شود، چراکه با توجه به ارتفاع آب در خیلی از مسیرها امدادرسانی فقط با قایق یا بالگرد امکان پذیر است.

عضو گروه جهادی شهدای اسلام در ادامه از نیازهای مردم منطقه می گوید و با تاکید بر نیازهای معیشتی سیل زده ها، محور کمک ها را به سمت بسته های غذایی سوق می دهد و می گوید مردم به غذا نیاز دارند، به آب بهداشتی و غذای گرم و بعد از آن بسته های بهداشتی، پتو، لباس گرم به خصوص در این چند روز که هوای سیستان و بلوچستان کاهش دمای زیادی داشته.

کمک وظیفه است

قبل از شروع گفت و گو، قبل از این که از وضعیت سیل و امدادرسانی بپرسیم، به ما می گوید به عنوان یک هموطن وظیفه داشته که به کمک سیل زده ها بشتابد، چه با عضویت در یک گروه جهادی چه بدون آن. حمیدرضا خانمحمدی اما در بحران جدید سیل در سیستان و بلوچستان، به عنوان مسوول گروه جهادی آل یاسین سیستان و بلوچستان و به همراه تمام اعضای این گروه از ساعات اولیه وقوع سیل، کمک به سیل زده ها را شروع کرده اند، موضوعی که درباره اش می گوید: «گستردگی کار و امدادرسانی در منطقه واقعا زیاد است، چراکه مساحتی که درگیر سیلاب شده بسیار بزرگ است؛ یعنی از نظر وسعت این منطقه شاید روی نقشه کشورمان اندازه مساحت بعضی از استان ها باشد!»

مسوول این گروه جهادی که حالا چند روزی از فعالیتش در منطقه زرآباد می گذرد، به معضل بسته بودن راه های مواصلاتی بین روستاها اشاره می کند و نیاز مردم به کمک های معیشتی و اسکان اضطراری. خانمحمدی ادامه می دهد: «به خاطر وسعت منطقه و نیاز مردم سقفی برای کمک و امدادرسانی نمی توانیم بگذاریم و حجم خسارت ها واقعا زیاد است...» او البته تاکید می کند که با توجه به شرایط جوی منطقه کار امدادرسانی برای جهادگران که دسترسی به امکانات زیادی ندارند به سختی انجام می شود. با این حال اعضای این گروه جهادی هم مثل خیلی های دیگر در این چند روز سنگر امدادرسانی شان را خالی نکرده اند و جانانه ایستاده اند پای همان احساس مسوولیتی که آنها را به عرصه جهاد آورده است. خانمحمدی درباره سابقه فعالیت های جهادی گروهشان هم می گوید: «ما بیشتر در حوزه ساخت مدرسه در همین مناطق سیل زده فعال هستیم، درحال ساخت 40 کلاس درس بودیم که با این سیل فعلا همه فعالیت ها متوقف شده و امیدواریم این امکان وجود داشته باشد که کارها را دوباره از سر بگیریم.»

تهیه و توزیع غذای گرم

 بین نیازهای مختلف مردم سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان، همان قدر که نیروهای جهادگر از جمع آوری کمک برای تهیه بسته های بهداشتی و لباس گرم و پتو خبر می دهند، عده ای هم آستین همت بالا زده اند برای رساندن غذای گرم به سیل زده ها و اجاق آشپزخانه های امدادی حالا از یکشنبه در این منطقه روشن است. محمد شبیرالدین یکی از اعضای گروه جهادی عباد از زاهدان هم در این باره به ما می گوید:«ما با توجه به نیازهای منطقه، فعالیت مان را روی راه انداختن آشپزخانه ها و پخت غذا متمرکز کرده ایم که به مردم غذای گرم داده شود.» حالا آنها چند روزی است که در فنوج، دلگان، دشتیاری و کنارک، آشپزخانه زده اند و غذای گرم به دست مردم می رسانند؛ «سیل آنقدر شدید و غافلگیر کننده بود که فرصت تصمیم گیری نبود به خاطر همین سعی کردیم از همان ابتدا تمرکز مان را روی بحث معیشتی و تهیه غذا برای سیل زده ها بگذاریم، با کمک های مردمی وسایل مورد نیاز را تهیه کردیم و خوشبختانه در این چند روز به فعالیت مان در منطقه ادامه داده ایم و خوشحالیم که حداقل در جهت رفع یکی از نیازهای مردم سیل زده قدمی هرچند کوچک برداشته ایم.»

شاهد وحدت مردمیم

رضا میرالدین نجفی، عضو جمعیت مردم نهاد خادم الرضا(ع) یکی دیگر از گروه های جهادی حاضر در منطقه است؛ یکی از جهادگرانی که از دوشنبه به منطقه سیل زده دشتیاری رسیده و از نزدیک شاهد سیلی است که زمستان 98 را برای سیستان و بلوچستانی ها سخت تر و سردتر کرده. او اما برای ما از اتفاق های خوبی می گوید که در ویرانی های سیل شاهد بوده؛ اتفاق هایی که سررشته شان به حس همدلی بین مردم می رسد: «در این چند روز من و بقیه بچه ها هرجا که رفتیم دیدیم واقعا مردم با هم یکدست هستند و وحدت دارند... همه هوای همدیگر را دارند و خود سیل زده ها با این که در سخت ترین شرایط هستند، اما تلاش می کنند یک گوشه کار را به دست بگیرند و شرایط بهتری را برای بقیه و برای زن و بچه ها و افرادی که سن و سالشان بیشتر است به وجود بیاورند و این به نظرم اوج همدلی در این منطقه محروم است. این مردم سرمایه های کشور ما هستند و الان شرایط در کل استان سیستان و بلوچستان جوری شده که کسی که درگیر سیل نشده و در بخش هایی است که از حجم سیل دور است، خودش را جدا از سیل زده ها نمی داند، خیلی از مردم محلی در خانه هایشان را به روی سیل زده ها باز کرده و میزبان بقیه شده اند.»

روایتی که او برای ما از سیل تعریف می کند، روایت همدلی ای است که ما پیش از این هم در بلایای طبیعی دیگر دیده ایم؛ قصه سبقت گرفتن مردم در کمک رسانی از همدیگر در مواقع بحرانی...»

فعالیت 49 گروه جهادی سیستان و بلوچستان در سیل

در بحبوحه سیل این روزهای سیستان و بلوچستان و حضور جهادگران و گروه های مردم نهاد و تشکل های خودجوش، رئیس سازمان بسیج سازندگی هم از حضور 49 گروه جهادی استان سیستان و بلوچستان در مناطق سیل زده در جهت حل مشکلات سیل زدگان خبر می دهد. محمد زهرایی در این باره می گوید: به محض وقوع سیلاب تا همین الان، 49 گروه جهادی استان سیستان و بلوچستان مشغول حل مشکلات سیل زدگان هستند. به گفته زهرایی، این 49 گروه جهادی متشکل از 600 جهادگر کار های مختلفی از جمله باز کردن راه ها، خالی کردن خانه ها از آب های انباشته شده و کمک به

گرفتار شدگان در سیلاب را انجام می دهند. رئیس سازمان بسیج سازندگی با اشاره به این که در حال حاضر اقلام اساسی مورد نیاز مردم در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان کم است، می گوید: تاکنون اعلام نیازی به نیروی انسانی بیشتر برای کمک رسانی به سیل زدگان گزارش نشده است. او اما یادآوری می کند که علاوه بر این که ماشین آلات قرارگاه قدس سپاه در اختیار جهادگران قرار گرفته، بخشی از نیرو های سپاه استان سیستان و بلوچستان نیز در کمک رسانی به سیل زدگان استان مشارکت دارند.