آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
ورزش
۱۷

پرسپولیس در حالی برای آوردن گل محمدی 8 میلیارد تومان هزینه کرده که با همین پول می توانست کالدرون را حفظ کند

معمای یحیی

کاوه علی اسماعیلی

 

کادرفنی پرسپولیس دچار تغییر و تحولاتی شده و این موضوع سوالات و معماهای زیادی را با خود به کمپ سرخپوشان وارد کرد. محمدحسن انصاری فرد بالاخره موفق شد یحیی گل محمدی را به پرسپولیس بیاورد. این در حالی است که اخبار زیادی در خصوص ریخت و پاش وسیع برای این انتقال به گوش می رسد. گفته می شود برای دریافت رضایت باشگاه شهرخودرو، مهدی رسول پناه رئیس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس با همکاری یکی از دوستانش اقدام به پرداخت دو فقره چک به مبلغ پنج میلیارد تومان کرده تا فرهاد حمیداوی مالک باشگاه مشهدی را راضی به این انتقال کند. این موضوع توسط مسوولان باشگاه پرسپولیس نه تائید می شود و نه تکذیب. حتی در برنامه فوتبال برتر، وقتی انصاری فرد با سوالی در مورد مبلغ انتقال مواجه شد، خندید و حرفی به زبان نیاورد. البته بحث بر سر قرارداد این مربی با باشگاه پرسپولیس هم در میان است و شنیده می شود مبلغ این قرارداد چیزی بیش از 5/2 میلیارد تومان به همراه 600 میلیون تومان آپشن برای قهرمانی در لیگ و جام حذفی و موفقیت در آسیاست. به معنای دیگر، باشگاه حدود 8 میلیارد تومان هزینه کرد تا یحیی را سرمربی تیم کند. در ابتدای فصل، اگر پرسپولیسی ها صبوری می کردند و مذاکرات با باشگاه شهرخودرو را ادامه می دادند، نهایتا با چهار میلیارد تومان موفق به جذب این مربی می شدند اما امروز این رقم به 8 میلیارد تومان و شاید بیشتر کشیده شد زیرا در کنار پول انتقال او از شهرخودرو به پرسپولیس و همچنین قراردادش با باشگاه، پرسپولیسی ها باید 800 هزار دلار رقم قرارداد گابریل کالدرون را هم پرداخت کنند. یکی از اعضای هیات مدیره پرسپولیس به خبرنگار جام جم گفت: «تلاش کردیم تا بهترین شرایط برای باشگاه رقم بخورد. مردم دوست داشتند گل محمدی بیاید، ما هم اختیار تام به محمدحسن انصاری فرد داده بودیم تا او را بیاورد. پس تا اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد. بقیه مسائل هم به موضوع مالی برمی گردد که قطعا انصاری فرد تلاشش را می کند تا این مسائل برای تیم مشکلی نسازد. ما چند گزینه دیگر هم داشتیم که شاید به لحاظ اقتصادی برای باشگاه بهتر بود ولی به این جمع بندی رسیدیم که هواداران در انتظار یک مربی خوب ایرانی هستند و چه کسی بهتر از گل محمدی. به همین علت بود که او را انتخاب کردیم و به پرسپولیس برگرداندیم.» به هر حال مدیران باشگاه هیچ علاقه ای به صحبت در مورد مسائل مالی گل محمدی نشان نمی دهند و اصلا نمی خواهند رقم دقیق را  بازگو کنند. این در حالی است که اگر باشگاه واقعا می خواست گابریل کالدرون را حفظ کند، می توانست همین پولی که به یحیی داده شده را در اختیار کالدرون قرار بدهد و او که تیم را قهرمان نیم فصل کرده بود را حفظ کند اما سیاست انصاری فرد چیز دیگری بود و به هدفی که داشت رسید آن هم در شرایطی که اکثر اعضای هیات مدیره مخالف این اتفاق بودند.

گل محمدی می توانست با پیامک از شهرخودرو جدا شود!
ویلموتس، استراماچونی و کالدرون حق فسخ داشتند؟!

کمیته نقل و انتقالات سازمان لیگ اعلام کرد یحیی گل محمدی می توانست با ارسال تنها یک پیامک به باشگاه شهرخودرو از جمع آنها جدا شود! فریبرز محمودزاده در این باره می گوید: «او با توجه به قراردادی که با باشگاه داشت، باید درباره مسائل مالی اش پاسخ می داد. مربی و کادر فنی در زمان ثبت قرارداد یا جدایی، مشمول آیین نامه نمی شوند، اما اگر گل محمدی درخصوص مسائل مالی نمی توانست رضایت شهر خودرو را به دست بیاورد، ممکن بود به پرداخت خسارت محکوم شود، حتی بالاتر از مبلغ قرارداد. به همین دلیل است که باشگاه پرسپولیس و گل محمدی سعی کردند یک رضایت دوطرفه داشته باشند. اما او با توجه به این که در زمان مقرر دستمزدش پرداخت نشده بود می توانست قراردادش را فسخ کند.»

به این ترتیب و با توجه به اظهارات محمودزاده می توان گفت آندره آ استراماچونی، گابریل کالدرون و مارک ویلموتس هم حق داشتند قرارداد خود را یکطرفه فسخ کنند! وقتی از محمودزاده در این باره می پرسیم می گوید: «ببینید اگر هر فرد خارجی مبالغ را طی ماده 14 فیفا، دو ماه تذکر لازم یا مکاتبه کتبی را داشت، ما باید از این موضوع پیشگیری کنیم که به سادگی جدا نشوند.» این جواب سیاستمدارانه محمودزاده به این معناست که اگر ایران نتوانسته در این پرونده ها پیشگیری کند، حق با مربیان خارجی است. دقیقا هم این اتفاق رخ داده است. استقلال، پرسپولیس و فدراسیون فوتبال موفق نشدند پول این سه مربی را سر موقع پرداخت کنند تا آنها از بند فسخ قراردادشان استفاده کنند و بروند.

به ادعای محمودزاده درباره پرونده ویلموتس، بحث بالا گرفته است چون فدراسیون فوتبال طبق قرارداد می خواهد سه ماه دستمزد را به عنوان غرامت پرداخت کند اما او تاکید کرده یکسال از دستمزدش را می خواهد. موضوعی که محمودزاده درباره آن می گوید: «بله، خواسته ایشان غرامت یکساله است، ولی فدراسیون نمی پذیرد چون قرارداد امضا شده است.»