آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
سیاست
۲

مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی در کرمان برگزار شد: وداع میلیونی در شهر پدری

پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی روز گذشته به شهر پدری او کرمان رسید و شب گذشته به علت ازدحام جمعیت، در گلزار شهدای کرمان، با وجود برگزاری مراسم شام غریبان، مراسم خاکسپاری تا لحظه تنظیم خبر برگزار نشده است. در مراسم تشییع پیکر این شهید، ازدحام جمعیت چنان بود که عده ای کشته و زخمی شدند و مراسم برای چند ساعت به تعویق افتاد. مهدی صدفی، مسئول کمیته تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی، در گفت وگو با ایسنا، در این باره گفته بود: «خودروی حامل پیکر شهیدان سردار سلیمانی و پور جعفری در خیابان منتهی به گلزار شهدا و در مقابل گنبد جبلیه به دلیل ازدحام جمعیت متوقف و امکان انتقال پیکر شهدا به محل اصلی گلزار شهدا وجود نداشت». پیکر سردار شهید سلیمانی بامداد سه شنبه بعد از تشییع در قم با حضور مردم، خانواده های معظم شهدا، جمعی از مسئولان و تولیت آستان مطهر امام خمینی(ره)، وارد حرم امام خمینی(ره) شد. صبح روز گذشته نیز مراسم تشییع در کرمان با حضور میلیونی مردم آغاز شد. در این مراسم بدرقه کنندگان با فریاد «حاج قاسم ای علمدار برو خدانگهدار» و شعارهای «مرگ بر آمریکا»، شهید قاسم سلیمانی را تشییع کردند. مردم عزادار همچنین با زدن بر سینه خود فریاد می زنند: «ای اهل حرم میر و علمدار، علمدار نیامد، سقای حسین سید و سالار نیامد، علمدار نیامد، علمدار نیامد». سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و سعید نمکی، وزیر بهداشت، از افرادی بودند که در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان حاضر بودند.

کشته و مصدوم شدن تعدادی از هم وطنان در مراسم تشییع

عصر روز گذشته مراسم تدفین پیکر شهید سردار سلیمانی به دلیل ازدحام شدید جمعیت به تعویق افتاد. پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور، اعلام کرد در مراسم تشییع تعدادی جان باختند و تعدادی هم مصدوم شدند. او تعداد جان باخته ها را 56 نفر و مصدومان را 213 نفر دانست هم عباس آمیان، مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان، آمار کشته های این حادثه بیش از 50 نفر اعلام کرد و گفت: «بیشتر افراد جان باخته مرد هستند و رده سنی این افراد، کم سال ها و بزرگ سالان هستند، اما بیشتر آقایان فوت شده در رده سنی بزرگ سال هستند». مجید سعیدی، مدیر کل بحران استانداری کرمان، درباره حادثه رخ داده گفت: «در تجمع گسترده مردم، متاسفانه تعدادی از هم استانی ها و هم وطنان ما دچار حادثه شدند. اورژانس، هلال احمر و بیمارستان های کرمان و شهرهای اطراف در حالت آماده باش بودند و در کمترین زمان کمک رسانی به مصدومان و انتقال فوتی ها صورت گرفت». سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز روز گذشته از مصدومان عیادت کرد و گفت: «آمار دقیق فوتی های این حادثه هنوز مشخص نیست، اما تعداد مصدومان حادثه حدود 200 نفر است. البته حال تعدادی از مصدومان بد است و متاسفانه برخی مصدومان با شرایط بدحال به بیمارستان رسیدند». منابع خبری در استان کرمان ضمن تایید خبر درگذشت شماری از هم وطنان، اعلام کرده اند این افراد اغلب مسن، در مسیر خروجی از میدان آزادی و ورودی به خیابان شهید بهشتی کرمان بر اثر ازدحام جمعیت آسیب دیده اند.

پیام تسلیت حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری، در پیامی با تسلیت درگذشت تعدادی از هم وطنان در مراسم خاکسپاری سردار شهید قاسم سلیمانی در کرمان، به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دستور داد به سرعت به وضعیت مصدومان و خانواده های بازماندگان رسیدگی کنند. همچنین جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری و فدائی، استاندار کرمان، در دفتر استانداری کرمان با یکدیگر دیدار و بر رسیدگی به امور آسیب دیدگان حادثه  تاکید کردند.

فرمانده سپاه: انتقامی سخت و قاطع می گیریم

فرمانده سپاه در مراسم وداع با پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی در میدان آزادی کرمان در میان شعارهای «سلامی، سلامی انتقام انتقام» گفت: «حرف آخر را اول می زنم. انتقام می گیریم؛ انتقام سخت، محکم، پشیمان کننده، قاطع و تمام کننده».

به گزارش ایسنا، سردار حسین سلامی با بیان اینکه شهید قاسم سلیمانی تقوا را از ابوذر گرفته بود، عنوان کرد: «او ابوذر بوده و هست و وفاداری را از حضرت ابوالفضل گرفته بود و این وفاداری و عشق به اسلام و ولایت و ایران عزیز را اثبات کرد. او میثم، عمار و یاسر بود. امروز خدای شهیدان شاهد طلوع دو خورشید روی زمین است. ما امروز آمده ایم در آسمان این شهر عزیز، دو خورشید پرفروغ را بنشانیم. ما در نبرد با آمریکا، فرمانده شجاع، فداکار و بی نظیری را که سردار قلب ها بود و سردار رشید اسلام، ایران و کرمان، از دست دادیم».

او افزود: «همه ما امروز می دانیم که کسی را تا عرش خدا تشییع می کنیم که در ایمان، شجاعت و اعتقاد بی نظیر است. او می رفت و می رود که ستون های خیمه دشمن را بشکند. او میثم، عمار و یاسر بود. او هرگز در برابر دشمن سست نشد، نلرزید و قلبش آرام و مطمئن بود. گستره شخصیت او فراتر از مرزهای ایران و جهان اسلام بود و امروز همه جهان از او به عنوان اسوه حمایت از مظلومان و مستضعفان یاد می کنند و چه بد است کار کسانی که می خواهند به خورشید سنگ بزنند و آن را خاموش کنند. این کار آمریکا به پایان استکبار و سلطه آنان بر جهان خواهد انجامید».

سردار سلامی با بیان اینکه شهید سلیمانی در عین جدیت شخصیتی مهربان داشت، گفت: «او در مقابل دشمن چون کوه استوار و در برابر مردم نرم، خاضع و فروتن بود و با مهربانی و لبخند با آنان مواجه می شد».

فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه شهادت قاسم سلیمانی و یارانش نقطه پایان آنان نیست، بلکه نقطه آغاز آنان محسوب می شود، عنوان کرد: «او از اینکه آمریکایی ها سیطره یابند جلوگیری کرده و او اجازه نداده است اقدامات نظامی آمریکا در عراق به نفوذ و تقویت سیاست های این کشور در عراق منجر شود. بنابراین قاسم پیش از این انتقام خود را از آمریکا گرفته است، اما ما هم به عنوان ادامه دهنده راه او این کار را خواهیم کرد. دشمن همیشه از دل تهدیداتش برای ما فرصت ایجاد کرده و به پیشرفت ما کمک کرده است. اقدام آنان در شهادت سردار سلیمانی باعث اخراجشان از منطقه می شود و به زودی خروج آمریکا را از منطقه خواهیم دید».

خاک سپاری شهیدان زمانی نیا و محمدمیرزایی و مظفری نیا

همچنین مراسم تشییع شهیدان وحید زمانی نیا، محافظ شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید مصطفی محمدمیرزایی، از مدافعان حرم، صبح روز گذشته از مقابل سپاه سیدالشهداهای استان تهران در شهرری تا حرم عبدالعظیم(ع) برگزار شد. به گزارش ایسنا، پیکرهای این شهیدان پس از طواف گرد مضجع حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و امامزادگان مدفون، ظهر دیروز در شبستان امام خمینی (ره) آرام گرفتند. همچنین روز گذشته شهید شهروز مظفری نیا، محافظ و هم رزم شهید سپهبد قاسم سلیمانی، پس از برگزاری مراسم وداع در مقبره الشهدای حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در شهر قم به خاک سپرده شد. مراسم تشییع پیکر شهید هادی طارمی، از محافظان سردار سلیمانی نیز روز گذشته با حضور گسترده مردم در شادآباد تهران برگزار شد و پیکر این شهید در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

تشییع پیکر شهید ابومهدی المهندس در آبادان و خرمشهر

به گزارش ایرنا، مردم آبادان و خرمشهر و عشایر منطقه در اجتماعی پرشور پیکر شهید ابومهدی المهندس، رئیس ستاد عملیات «الحشدالشعبی» عراق را تشییع کردند. آنها با سردادن شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر انگلیس»، «مرگ بر اسرائیل» خواستار انتقام سخت از قاتلان این شهید و دیگر شهدای مقاومت شدند. آیت الله جزایری، نماینده استان خوزستان در مجلس خبرگان و امام جمعه های آبادان و خرمشهر و فرمانداران آبادان و خرمشهر نیز در آیین تشییع پیکر این شهید حضور داشتند. پیکر شهید ابومهدی المهندس پس از تشییع و بدرقه مردم آبادان و خرمشهر در مرز شلمچه تحویل مقامات عراقی شد و در بصره تشییع شد.

اجتماع مردم حلب سوریه

شمار زیادی از مردم حلب، پایتخت اقتصادی سوریه در شمال این کشور، روز گذشته با اجتماع در میدان سعدالله الجابری اقدام تروریستی آمریکا در ترور و شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده شهید سپاه قدس و همراهانش را در عراق محکوم کردند. به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، مردم حلب در این اجتماع درحالی که پرچم های ایران، سوریه، عکس هایی از مقام معظم رهبری، شهید  قاسم سلیمانی، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان را در دست داشتند، با سردادن شعارهایی این اقدام تروریستی را محکوم کردند. در برخی از دست نوشته های مردم حلب، شهید سلیمانی به عنوان «شهید بزرگ اسلام» و «فرمانده محور مقاومت» معرفی شده بود. در یکی از بنرهای نصب شده در این میدان آمده بود که مردم سوریه تو (سلیمانی) را فراموش نمی کنند.