آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
سیاست
۲

نمایندگان مجلس در طرحی ارتش آمریکا را تروریستی دانستند

انتقام سخت؛ اولین سه فوریتی بعد از انقلاب

این اولین بار در تاریخ مجلس بعد از انقلاب بود؛ تبدیل شدن یک طرح به قانون در یک روز. طرح سه فوریتی به صحن آمد، تصویب شد، اعضای شورای نگهبان در همان صحن آن را تایید کردند و رئیس مجلس آن را ابلاغ کرد. چند روز بعد از ترور سردار قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و هم رزمانشان، بهارستانی ها طرحی سه فوریتی ارائه دادند. طرحی با عنوان «انتقام سخت» که در آن تمام اعضای پنتاگون و موسسات و شرکت های وابسته به آن تروریست خوانده شدند. 270 امضا پای طرح «انتقام سخت» زده و کلیات آن هم با صد درصد آرا تصویب شد تا آمار بی سابقه در بهارستان به تصویب طرح سه فوریتی محدود نماند. طرح انتقام سخت البته بند دیگری هم داشت که حتی بیش از تروریست دانستن اعضای پنتاگون مرکز توجه قرار گرفت. 

«نه» به جنگ طلبی آمریکا

رئیس مجلس قبل از شروع جلسه، نطق پیش از دستوری طولانی کرد. جلسه قرار بود با دستور بررسی طرح سه فوریتی آغاز شود. طرح ابتدا از فراکسیون «اقدامات متقابل رفتارهای خصمانه آمریکا» که تقریبا همه اعضای آن اصولگرایان مجلس هستند، کلید خورد. روز قبل از بررسی در صحن هم که مصادف با تشییع پیکر سردار سلیمانی و هم رزمانش شده بود، طرح در هر سه فراکسیون مجلس بررسی شد. همین امر باعث شد لاریجانی روز گذشته از همکاری فراکسیون ها در ارائه طرح تشکر کند. او قبل از شروع جلسه علنی نیز بار دیگر به تحلیل وقایع پرداخت و گفت: «آمریکایی ها چه پیام این خروش ملی را بفهمند یا خود را به خواب بزنند، تاثیری در واقعیت بیرونی نمی گذارد، تنها اگر صدای ملت های منطقه را بشنوند خود را از هزینه های بیشتر رهانیده اند. اجمالا باید در یک عنوان کلی جلوه این حضور تکان دهنده مردمی را «نه به دخالت آمریکا در منطقه»، «نه به اقدامات تروریستی آنان»، «نه به چپاول منابع منطقه»، «نه به تحقیر ملت های مسلمان» و «نه به جنگ طلبی آمریکا» دانست». لاریجانی ادامه داد: «یک وجه این حرکت را در اقدام مجلس ملی عراق مشاهده کردیم که با درک عمیق، تصمیم به لغو معاهده امنیتی گرفته و حکم به اخراج آمریکا داده اند. این امور طلیعه تحولات جدید منطقه خواهد بود. ایستادگی آمریکا در مقابل این جریان و عکس العمل های احمقانه نظیر آنچه در پاسخ پارلمان عراق داد که پول پادگان های خود را طلبید یا تحریم های اقتصادی، واقعا تاسف آور است. کشوری که مدعی مدیریت جهانی است، آن را به صراحت اعلام می کند که یا باید اجازه پایگاه های متعدد نظامی و کنترل فضای کشور به آن بدهند و اجازه دهند هر کسی را خواستند بکشند و ترور کنند یا شما را به بدترین شیوه تحریم می کنند». رئیس قوه مقننه خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: «آقای ترامپ این منطق ها باعث اخراج شما از منطقه می شود، مقاومت بی جا نکنید که هزینه های زیادی را برای ملت آمریکا تدارک می بینید». لاریجانی خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: «شما ندای زندگی با هم و بدون آمریکا را در یمن، لبنان، عراق، فلسطین، سوریه و حتی کشورهایی که مسلمان نیستند، می شنوید و جالب تر اینکه برخی کشورهای منطقه که آمریکا آنها را جزء متحدان خود برمی شمارد، در مذاکرات با جمهوری اسلامی به تکرار گفته اند که نمی توانند به آمریکا تکیه کنند».

سه فوریت بدون مخالف

بعد از این، بررسی طرح سه فوریتی در صحن آغاز شد. اعضای حقوق دان شورای نگهبان نیز برای بررسی مصوبه مجلس در صحن حضور داشتند. کلیات طرح با 230 رای تصویب شد؛ بدون هیچ مخالف یا رای ممتنع. نمایندگان سپس طبق آیین نامه به بررسی جزئیات طرح «انتقام سخت» پرداختند. این طرح در واقع اصلاحی بر طرح اقدام متقابل در برابر تصمیم آمریکا بود؛ طرحی که بعد از تروریستی اعلام شدن سپاه از سوی آمریکا، در صحن تصویب شد و نیروهای سنتکام در آن تروریستی دانسته شدند. در طرح اصلاحی نه فقط نیروهای سنتکام (ستاد فرمانده کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی) بلکه تمام اعضای پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) تروریست دانسته شدند. در ماده یک این طرح آمده: «به منظور اقدام متقابل در برابر تصمیم و یا اقدام ایالات متحده آمریکا در تضعیف صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی و از آنجا که این رژیم برخلاف اصول مسلم حقوق بین الملل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که مطابق اصل یکصدو پنجاهم قانون اساسی به عنوان یکی از ارکان حاکمیتی دفاعی ایران شناخته می شود، سازمان تروریستی خارجی اعلام کرده است، به موجب این قانون نیروها و کلیه اعضای پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) و سازمان ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام می شوند و هرگونه کمک اعم از نظامی اطلاعاتی، مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی به این نیروها همکاری در اقدام تروریستی محسوب می گردد». نمایندگان در جزئیات طرح نیز هیچ اختلاف نظری نداشتند و این ماده نیز بدون هیچ مخالفی در صحن تصویب شد. در ماده چهارم نیز دولت موظف شد فهرستی از اعضای پنتاگون و کسانی که در عملیات تروریستی دست داشتند، تهیه کند. در این ماده آمده: «ستاد کل نیروهای مسلح مکلف است با همکاری وزارت اطلاعات و بهره گیری از امکانات و توانایی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر واحدهای اطلاعاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فهرست و اسامی کلیه اعضای پنتاگون و شرکت ها و موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام) و سازمان ها و نهادهایی که تحت اختیار این فرماندهی می باشند و از تروریست ها حمایت و پشتیبانی می نمایند را برای تعقیب قضائی اعلام نموده و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران حداکثر ظرف مدت سه ماه از تصویب این قانون سازوکاری را ایجاد نماید که بر اساس آن اسامی اعلام شده را به عنوان یک سازمان و افراد تروریستی تحت تعقیب و مجازات قضائی بر اساس قانون مجازات اسلامی قرار دهد».

اختصاص 200 میلیون یورو به سپاه قدس

طرح اصلاحی یک ماده الحاقی نیز داشت؛ ماده ای که هرچند باز هم 229 موافق داشت، اما سه نماینده با آن مخالفت کردند. در ماده الحاقی دولت موظف شد تا «جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبلغ 200 میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد». برداشت از صندوق توسعه ملی البته نیازمند اجازه مقام معظم رهبری بود. به همین دلیل علی لاریجانی در جریان بررسی آن خبر داد که برای تخصیص این اعتبار از صندوق توسعه ملی اذن مقام معظم رهبری گرفته شده است. بعد از تصویب این ماده، اعضای شورای نگهبان کار خود را آغاز کردند. آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز به همراه دیگر اعضا در صحن حضور داشت. پس از بررسی، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورا، پشت تریبون رفت و موافقت شورای نگهبان با طرح سه فوریتی مجلس را اعلام کرد. کدخدایی از نمایندگان و مجلس تشکر کرد و گفت: «این اصلاحیه در قالب طرح پس از بحث و بررسی توسط اعضای شورای نگهبان تایید شد؛ درواقع این طرح اولین سه فوریتی است که پس از انقلاب تصویب و در دستور کار قرار گرفته و اقدامات دیگری هم در جای خود انجام خواهد شد». بعد از پایان صحبت های کدخدایی، نمایندگان شبیه جلسات اخیر تکبیر گفتند. آنها پیش از شروع جلسه هم روبه روی جایگاه هیئت رئیسه جمع شده بودند و فریاد «مرگ بر آمریکا» و «نه سازش نه تسلیم انتقام انتقام» سر داده بودند. لاریجانی هم در پاسخ گفته بود که «این درخواست ملت ایران است و ان شاءالله تحقق خواهد یافت». بعد از تبدیل طرح مجلس به قانون، لاریجانی گفت: «در جریان تصویب طرح مذکور، مجلس شورای اسلامی با صراحت تمام اعلام کرد؛ تمام اعضای پنتاگون و نیروهای نظامی آنها، جزء تروریست ها محسوب می شوند». لاریجانی توضیحی هم درباره اختصاص 200 میلیون یورو به سپاه قدس داد. او گفت که این رقم برای دو ماه آخر سال 98 است و به بودجه سال آتی ارتباطی ندارد. او گفت که «در سال 99 نیز بودجه کافی برای سپاه پاسداران در نظر خواهیم گرفت تا جریان مقاومت در منطقه با جدیت دنبال شود». اسدالله عباسی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس نیز در جمع خبرنگاران در توضیح مصوبه مجلس گفت که «این قانون جنبه اجرائی در امور بین المللی دارد». او توضیح داد: «همان طور که آمریکا چنین حرکت هایی ضد ایران انجام می دهد، ما نیز می توانیم از احکام متقابل استفاده کرده، همچنین در دادگاه ها و مجامع بین المللی شکایت کنیم و همه مسئولان می توانند بر اساس آن قانون پیگیر باشند، به ویژه در بحث انتقام از خون سپهبد شهید قاسم سلیمانی و هم رزمانشان». به گفته عباسی، طرح سه فوریتی مجلس با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی و سران قوا به تصویب رسید؛ طرحی که رئیس مجلس دیروز آن را به رئیس جمهوری ابلاغ کرد.