آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
سیاست
۲

روزنه

شام غریبان سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی برگزار شد

معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد، از برگزاری مراسم شام غریبان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و یاران ایشان در 36 مسجد خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد، مساجد برگزارکننده مراسم شام غریبان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و یاران ایشان شامل تمامی مناطق استان تهران بود.

احضار سفیر بریتانیا به وزارت خارجه

ایسنا: در پی اظهارات نخست وزیر و وزرای خارجه و دفاع انگلیس درباره اقدام تروریستی ترامپ در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه احضار شد. کانال تالگرامی سخنگوی وزارت خارجه نوشت: به دنبال اظهارات غیرقابل قبول نخست وزیر و وزیران امور خارجه و دفاع انگلیس درخصوص اقدام تروریستی ترامپ در به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی، ابومهدی مهندس و هم رزمان ایشان، عصر سه شنبه آقای راب مک ایر، سفیر انگلیس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد. دستیار وزیر امور خارجه در امور اروپا در دیدار سفیر انگلیس با وی، ضمن محکوم کردن قاطعانه این اظهارات، مراتب اعتراض شدید کشورمان را به مواضع یادشده به نام برده اعلام کرد. سفیر انگیس با بیان اینکه دولت متبوعش بر این باور است که افزایش تنش ها به نفع هیچ کس نیست، خواستار خویشتن داری بیشتر ایران در شرایط حساس کنونی منطقه شد. وی گفت پیام مذکور را در اسرع وقت به پایتخت خود منتقل خواهد کرد.

نامه ایران به سازمان های بین المللی در پی ترور شهید سلیمانی

ایرنا: کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی در وین، روز گذشته از ارسال نامه ای به مدیران کل سازمان های بین المللی و سفرای مقیم در وین در پی ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی خبر داد. در این نامه تصریح شده است که این اقدام تروریستی در تناقض آشکار با تمامی قوانین، هنجارها و استانداردهای شناخته شده و تثبیت شده بین المللی از جمله اصول منشور ملل متحد انجام شد. در نامه مذکور همچنین آمده است: ترور سردار سلیمانی، قهرمان بزرگ ملی و پرچمدار مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه که مشارکت موثری در مبارزه و غلبه بر گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه داشت، سند آشکار دیگری از ادعای پوچ و بیهوده آمریکا در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و خشم متعصبانه آن علیه ملت ایران و بی اعتنایی به صلح و ثبات در منطقه است. بر اساس این نامه در 10 سال گذشته و مطابق با سیاست ملی ایران و نیز تعهدات بین المللی آن در مبارزه با تروریسم، شهید سپهبد سلیمانی نقش حیاتی در محافظت از مردم و کمک به برخی دولت های منطقه، بر اساس درخواست آنها در شکست گروه های تروریستی که از سوی شورای امنیت نیز به عنوان گروه تروریستی معرفی شده اند، داشت. این واقعیت، مورد تقدیر فراوان و اعتراف مقامات ارشد کشورهای مذکور نیز قرار گرفته است. در بخش دیگری از این نامه آمده است: جمهوری اسلامی خاطرنشان ساخته است که قراردادن یک بخش از نیروهای نظامی یک دولت به عنوان یک سازمان به اصطلاح تروریستی خارجی، نقض منشور ملل متحد و اصول به رسمیت شناخته آن از جمله اصل حاکمیت برابر دولت هاست و نمی تواند به عنوان یک نقاب برای تهدید یا به کارگیری زور علیه آنها از جمله در سرزمین یک کشور دیگر واقع شود. در ادامه این نامه، همچنین با اشاره به اینکه سیاست فریبکارانه ایالات متحده آمریکا در تضاد با تعهدات بین المللی اش در مبارزه با تروریسم از جمله ذیل قطع نامه های شورای امنیت سازمان ملل است و این سیاست ریاکارانه به طرز خطرناکی تلاش های بین المللی و منطقه ای برای مبارزه با تروریسم را به خطر می اندازد، آمده است: ایالات متحده به طور مضحکی در حال جنگیدن با آنهایی است که در حال مبارزه با تروریسم هستند. در بخش پایانی این نامه نیز ضمن رد قاطعانه ادعاهای بی اساس مقامات ایالات متحده آمریکا برای توجیه اقدام آشکار تروریسم دولتی در ترور سپهبد سلیمانی و محکومیت قوی آن، اعلام شده است که ایران حق خود را ذیل حقوق بین الملل برای اتخاذ تدابیر ضروری جهت دفاع مشروع اعمال خواهد نمود.

پمپئو: ترامپ با مشورت ها بهترین تصمیم را می گیرد

ایلنا: مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به اقدام این کشور در ترور سپهبد سلیمانی مدعی شد: هر وقت ترامپ تصمیمی با این اهمیت می گیرد قطعات پازل به او داده می شود و با مشورت ها او بهترین تصمیم را می گیرد. وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه وزیر خارجه ایران در مصاحبه ای گفته بود سردار سلیمانی به دنبال انجام ماموریت دیپلماتیک در عراق بود و ترور وی، تروریسم دولتی است، مدعی شد که آمریکا چنین ماموریتی را باور ندارد و این پروپاگاندای ایران است. وی همچنین درباره مواضع ترامپ درخصوص حمله به مواضع فرهنگی ایران، گفت همان طور که پیش از این در روز یکشنبه تاکید کرده ام، ما تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا این اقدام در چارچوب قانون باشد.