آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
سیاست
۳

تسویه حساب سیاست زده برخی نیروهای سیاسی

چه کسانی نمی خواهند وفاق ملی شکل بگیرد

هنوز خاک سپاری تمام نشده، استفاده های سیاسی از آنچه قرار بود به وفاق ملی منجر شود، آغاز شده است. از نگاه برخی جریان های سیاسی اصولگرای تندرو انتقام سخت از مسبب شهادت قاسم سلیمانی قرار است از داخل شروع شود. آنها شهادت قاسم سلیمانی را  بهانه ای ساخته اند برای تسویه حساب با رقبای سیاسی و کسانی را که با خط سیاسی متفاوت در مراسم تشییع او شرکت کرده اند، منافق می خوانند. از تهدید به کشتن اصلاح طلبان در خیابان از سوی یک سخنران شناخته شده تا شعار علیه معاون اول دولت بازهم در خیابان تا برخی محتواهای منتشرشده سرمقاله های این روزهای برخی رسانه های اصولگرا. حالا حتی ماجرای FATF را هم به شهادت سلیمانی گره می زنند. دیروز در حاشیه حضور جهانگیری در کرمان برای تشییع پیکر قاسم سلیمانی عده ای با تکرار عبارت «بی شرف بی شرف» شروع به شعار دادن علیه او کردند و خواستار استعفایش شدند. حسن عباسی هم که به تازگی از زندان شش ماهه آزاد شده در سخنرانی ای که فایل تصویری آن منتشر شده، ضمن هشدار به دادستان کل کشور گفته است: «اصلاح طلب ها دارند با احساسات مردم در قضیه شهادت ‎قاسم سلیمانی بازی می کنند. اگر مردم ریختند این باند اصلاح طلب رو تو خیابون کشتند و تکه تکه کردند، نگید که هشدار ندادید!». مصطفی تاجزاده در واکنش گفته است که برای حفظ وفاق ملی و به حرمت این روزها قصد شکایت از او را نداریم. علی اباذری در یادداشتی در سایت اصولگرای الف متعلق به احمد توکلی در واکنش به این سخنان نوشت: «هرچند این نخستین بار نیست و آخرین بار هم نخواهد بود که ایشان در سخنانی تند و از سر عصبانیت کسی یا کسانی را می نوازد اما یقینا نخستین بار است که در زمانی مانند این زمان که خون پاک سردار سلیمانی چنین وحدت ملی کم نظیری را در مقابله با تهدیدات خارجی پدید آورده و هنوز پیکر او  نیز به خاک سپرده نشده کسی پیدا می شود که به همین راحتی از جانب مردم حکم به تکه تکه کردن مخالفان خود می دهد!». برخی هم ادعاهای عجیب یک عضو جبهه پایداری را با هشتگ انتقام سخت دو بار در شبکه های اجتماعی بازنشر کرده اند. محمود نبویان چندی قبل مدعی شده بود که ظریف متعهد شده قاسم سلیمانی را به آمریکا تحویل دهد.

روزنامه کیهان هم دیروز نوشت: «...منافق اهل صداقت و صراحت نیست، مجال پیدا کند، شماتت می کند و اگر مجبور شود، به رنگ جماعت غیور درمی آید؛ چنان که برخی از همین دشمنان راه و رسم حاج قاسم، در تشییع خودنمایی کردند و بر روزنامه هایشان، تصاویر حاج قاسم نقش بست! (لا به لای همین صحنه آرایی هم نوشتند او سردار دل هاست اما نباید هیجانی شد و دنبال انتقام رفت!)». آنها قرار است همه چیز را به همه چیز ربط دهند، حالا موافقان پیوستن به FATF هم از نگاه آنها منافق اند. کیهان در ادامه نوشته است: «...اما اکنون فصل جدیدی آغاز شده است. پس از جنایت اخیر، باید با کسانی که دم از انفعال و نرمش بزنند، به عنوان وطن فروش و نفوذی معامله کرد. دستگاه های امنیتی و مراجع قضائی، پیگیری کنند که از آشوب نیابتی 88 و شعار نه غزه نه لبنان، تا فشار برای خودتحریمی (FATF) و سپس جنگ هراسی و گفتن اینکه انتقام نگیریم، چرا این همه تطابق میان طیف مذکور با منویات آمریکا وجود دارد؟ چه کسانی هماهنگ با آمریکا و اروپا می خواستند با قبول تحمیل های FATF، فرزندان غیور سپاه پاسداران (از جمله حاج قاسم و نیروهایش) را در فهرست تحریم ها بگذارند و از پشت شلیک کنند. آنها اردیبهشت امسال، وقتی آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست تحریم ها گذاشت و تروریستی خواند، لباس سپاه بر تن کردند اما به دو هفته نکشید که دوباره مشغول هموارکردن مسیر تحمیل FATF شدند. حاج قاسم سال ها بود بی پروا و رسمی آمدو شد می کرد و دشمن جرئت نمی کرد آسیب بزند. چه شد که دشمن این بار مرتکب حماقت و جنایت شد؟ یقینا آنها که به غلط و دروغ، کشور را درمانده نمایاندند و از موضع ضعف سخن گفتند، در تشجیع دشمن سهیم بوده اند. سلیمانی ترور شد، چون بساط فتنه ای 10ساله را جمع کرد». این روزنامه دو روز پیش هم نوشته بود: «در داخل کسانی که متوهمانه تصور می کردند زمان گفتمان است نه موشک! و می توانند با دیپلماسی و مذاکره و برجام سایه جنگ را از سر کشور دور کنند، اولا باید با ریختن خون این شهید عزیز به خود بیایند که دیگر جای هیچ گونه دیپلماسی با آمریکا وجود ندارد و از امروز به بعد هر مقام و مسئولی که بخواهد از آمادگی برای مذاکره با آمریکا تحت هر عنوانی سخن بگوید، از نظر ملت ایران نه تنها حماقت بلکه خیانت آشکار به خون شهید سلیمانی و منافع ملی کشور و ملت های منطقه تلقی می شود و مستوجب محاکمه و مجازات خواهد بود».

امیر محبیان روزنامه نگار و تحلیلگر اصولگرا که بابت اظهارنظرهای مستقلانه اش بارها از سوی روزنامه کیهان بیرون از دایره اصولگرایی توصیف و مورد حمله قرار گرفته گفته است: «سردار شهید سلیمانی صرفا یک چهره ملی نبود بلکه یک چهره فراملی بود؛ چهره ای که در امت اسلامی به عنوان نماد مقاومت و نماد یک دیدگاه شناخته می شد. این نماد امروز هم باید به همین صورت باقی بماند. درست است که مردم ایران باید قدرشناس او باشند و در تاریخ هم ثابت کرده اند که قدرشناس هستند، درعین حال همه ملت هایی که به نحوی حاصل عملکرد ایشان را دیده اند نیز بر راه این شهید بزرگ صحه گذاشتند. به ویژه وقتی ملت های منطقه دیده اند که داعش، خونخوارانه و براساس بربریت مردم را قتل عام می کرد، این مرد جلوی آنان ایستاد، قطعا قدردان او هستند. ما باید این تصویر و این نماد را حفظ کنیم».

روزنامه جمهوری اسلامی نیز نوشته: «متاسفانه باید گفت آنچه پس از حادثه در رسانه ملی و میزگردهای آن و همچنین رسانه های ا ین چنینی و فضای مجازی به طور اجمال ملاحظه می گردد، نه تنها در جهت فرصت سازی و واقع گرایی و دشمن شناسی نیست بلکه همان رویه ناپسند ایجاد تقابل و تقسیم مردم به خودی و بیگانه پرست، دنبال می شود. اینکه از احساسات تند و برافروخته برخی استفاده شود و مذاکره کنندگان با آمریکا از سال 92 تاکنون و برجام در کنار ترامپ قرار داده شوند و یا مردم معترضی که به ستوه آمده از وضعیت معیشتی خود و بی توجهی و عدم تدبیر مسئولان به خیابان آمدند، در صف مخالفان امثال سلیمانی عزیز قرار داده شوند به کرات طعنه و توهین نثار این مردم بشود که اگر سلیمانی و دیگر مدافعان حرم نبودند، حالا داعش با شما در داخل خانه هایتان چه و چه می کرد، به نفع کیست؟».

و این روزنامه دوباره هم نوشت: «سردار سلیمانی به همان اندازه که در حیاتش برای ما امنیت آورد، با خون خودش وحدت آورد. این وحدت و همدلی معجزه خون پاک شهید قاسم سلیمانی است. کسانی که برای مصادره این قهرمان بین المللی تلاش می کنند، در حال خیانت کردن به او هستند. احترام به خون سردار سلیمانی این است که از میراث اخلاقی او پاسداری شود. امروز ایران، سردار سلیمانی قهرمان اخلاق می خواهد تا هزاران قهرمان جهاد بیافریند».