آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
سیاست
۳
روزنه

رولان مارشال به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی محاکمه خواهد شد: «فریبا عادلخواه» از اتهام جاسوسی تبرئه شد

وکیل مدافع فریبا عادلخواه و رولاند مارشال گفت: خانم عادلخواه از اتهامات جاسوسی و تشویش اذهان عمومی تبرئه شد. در تیر سال جاری برخی رسانه ها از بازداشت فریبا عادلخواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، خبر دادند و مدعی شدند فریبا عادلخواه هفدهم خرداد پس از بازگشت به ایران از سوی نیروهای اطلاعات سپاه در خانه خود بازداشت شده است. روز یکشنبه 23 تیر نیز علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، بازداشت فریبا عادلخواه را تایید کرد؛ اما گفت از دلیل این بازداشت اطلاعی ندارد و نمی داند چه کسی و به چه دلیلی او را بازداشت کرده است. بیست و پنجم تیر سال جاری اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، در پاسخ به پرسشی درباره بازداشت فریبا عادلخواه و اینکه کنسولگری فرانسه درخواست دسترسی به ایشان را داشته است، گفت: او جزء متهمانی است که به تازگی دستگیر شده و به لحاظ ماهیت پرونده و موضوعاتی که مطرح است، هنوز وقت اطلاع رسانی در این پرونده نیست و اصل بازداشت ایشان را تایید می کنیم و با ادامه رسیدگی به آن، اطلاع رسانی شفاف تری انجام می شود و در موقع مناسب، تصمیم گیری می شود که چگونه به ادعاهای یکی از کشورها که مطرح شده، پاسخ دهیم.با تایید خبر بازداشت عادلخواه، وزارت خارجه فرانسه نیز در 24 مرداد اعلام کرد رولان مارشال، محقق فرانسوی، چند ماه پیش در ایران بازداشت شده است. رولان مارشال متخصص امور آفریقا و دوست و همکار فریبا عادلخواه است و برای دیدار با او به تهران سفر کرده بود. فریبا عادلخواه یک شهروند ایرانی-فرانسوی است که به عنوان انسان شناس دانشگاه ساینس پو کار می کند و چند ماه را در ایران و در شهر قم ساکن بوده و درباره حوزه علمیه تحقیق می کرده است. وکیل این دو نفر چندی پیش درباره دلیل بازداشت مارشال گفته بود: به نظر می رسد دستگیری آقای مارشال به دلیل دوستی او با خانم عادلخواه بوده است؛ اما اکنون مشخص شده عادلخواه از اتهام خود تبرئه و پرونده مارشال به دادگاه ارسال شده است. پیش از این، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه ‎ای اعلام کرد بود مقام های این کشور در تماس با مقام های ایران، خواهان دریافت اطلاعات درباره وضعیت و شرایط بازداشت خانم عادلخواه شده اند؛ البته واکنش فرانسه به مرور افزایش یافت و امانوئل مکرون در توییتی نوشت: «در این روز حقوق بشر، من به فریبا عادلخواه و رولاند مارشال، دو هم وطن زندانی در ایران و خانواده های آنان فکر می کنم. زندانی کردن آنها قابل تحمل نیست. آنها باید بی درنگ آزاد شوند. به رئیس جمهوری روحانی این را گفته ام و اینجا هم تکرار می کنم». این توییت با واکنش تند وزارت امور خارجه همراه شد و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توییتی نوشت: «فرانسوی ها فراموش نکنند که ایران یک حاکمیت مستقل است؛ نه دولت و نه قوه قضائیه ما از هیچ کسی حتی توصیه هم نمی پذیرند. دخالت در امور داخلی ایران هم برای ما غیر قابل تحمل است». در نهایت، این توییت ها باعث احضار سفرای دو کشور از سوی وزرای خارجه دو کشور شد.

با گذشت چند ماه از بازداشت این دو و پایان گرفتن  تحقیقات مقدماتی، سعید دهقان، وکیل این دو، عصر روز گذشته در توضیح آخرین وضعیت پرونده عادلخواه و مارشال گفت: خانم عادلخواه علاوه بر تبرئه از اتهام جاسوسی، از اتهام تشویش اذهان عمومی از طریق طرح مباحثی نظیر «مخالفت با قانون حجاب اجباری و مخالفت با قوانین تبعیض آمیز میان زن و مرد» نیز تبرئه شد. وی افزود: در جلسه رسیدگی به پرونده عادلخواه که بیش از سه ساعت طول کشید، شعبه اول بازپرسی دادسرای امنیت شهید مقدس اوین، پس از اخذ آخرین دفاع و همچنین دفاعیات کتبی و شفاهی، در نهایت درباره اتهامات جاسوسی و تشویش اذهان عمومی، برای فریبا عادلخواه قرار منع تعقیب صادر کرد. دهقان تصریح کرد: با توجه به تایید دادستانی، کیفرخواست با دو اتهام دیگر با عناوین «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم» و «تبلیغ علیه نظام» به دادگاه انقلاب می رود که فکر می کنم شعبه مربوطه هفته آینده مشخص می شود. دهقان درباره پرونده رولاند گابریل مارشال نیز گفت: جلسه بازپرسی آقای رولاند گابریل مارشال نیز حدود دو ساعت به طول انجامید و پس از تصمیم قضائی بازپرس و تایید دادستانی، کیفرخواست برای او به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی صادر شد و پرونده به دادگاه انقلاب می رود. پیش از این، سعید دهقان گفته بود: بازپرس پرونده با آزادی موکلانم به قید وثیقه موافقت کرده است، ولی معاون دادستان با این امر مخالفت کرده؛ بنابراین برای رفع اختلاف، پرونده به دادگاه انقلاب ارسال شد.