آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
اقتصاد
۴

بانک ها روی خط اخبار

بانک تجارت: تسهیلات «آنی طلایی» بانک تجارت با نرخ سود 2درصدی

بانک تجارت هم زمان با 40سالگی خود از طرح سپرده- تسهیلاتی «آنی طلایی» رونمایی کرد.در قالب طرح سپرده - تسهیلاتی آنی طلایی همه اشخاص حقیقی می توانند با افتتاح سپرده سرمایه گذاری بلندمدت یک ساله در این بانک علاوه بر دریافت شش درصد سود سپرده معادل 65 درصد مبلغ سپرده خود را تا سقف 600 میلیون ریال برای مشتریانی که قبلا از طرح آنی استفاده کرده اند و 400 میلیون ریال برای مشتریان جدید از بانک تسهیلات بگیرند. نرخ سود تسهیلات اعطایی بانک در قالب این طرح دو درصد و مدت بازپرداخت تسهیلات 12، 24، و 36 ماهه در نظر گرفته شده است.طرح سپرده - تسهیلاتی «آنی طلایی» از ابتدای دی ماه تا پایان سال 98 در شعب بانک تجارت سراسر کشور به مشتریان ارائه می شود.

بانک رفاه: نرم افزار موبایلی «دستیار دیجیتال رفاه» به بهره برداری رسید

بانک رفاه در تداوم ارائه محصولات خلاقانه و خدمات نوآورانه مبتنی بر فناوری اطلاعات، خدمت جدید نرم افزار موبایلی «دستیار دیجیتال رفاه» را با استفاده از فناوری هوش مصنوعی و با محوریت بهره گیری از صدا به عنوان ابزار تعاملی مناسب با مشتریان ارائه کرد.امکان ورود به سامانه از طریق اثر انگشت یا گفتن رمز عبور علاوه بر روش متداول واردکردن رمز، امکان تشخیص و پردازش فرمان های صوتی کاربر، تعامل گفت وگویی با کاربر برای دریافت داده های ورودی از وی بدون نیاز به تایپ آنها، امکان بیان گفتاری اطلاعات مورد درخواست کاربر و استفاده از دوربین گوشی تلفن همراه به عنوان بارکدخوان برای تشخیص اطلاعات قبوض شرکت های خدماتی از قابلیت های این نرم افزار موبایلی است. 

بر این اساس، دارندگان کارت های بانک رفاه قادر خواهند بود ضمن تعامل گفتاری و بیان دستورات مورد نظر از خدمات ارائه شده در این نسخه از نرم افزار همچون دریافت موجودی، مشاهده سه گردش آخر، انجام عملیات کارت به کارت (با مبدا بانک رفاه و مقصد تمامی بانک های عضو شبکه شتاب)، پرداخت قبوض شرکت های خدماتی، پرداخت حق بیمه کارفرمایان، پرداخت قبوض جریمه راهنمایی و رانندگی، خرید شارژ تاپ آپ تلفن همراه، نیکوکاری (کمک به مراکز خیریه) و دریافت کد شبا بهره مند شوند.

بانک ملی: پایانه های شعب (Pin pad) بانک ملی ایران در اوج

پایانه شعب (PIN PAD) بانک ملی ایران دستگاه های کوچکی هستند که کارهای بزرگی را انجام می دهند. این دستگاه ها  برای تغییر رمز اول ملی کارت، فعال و غیرفعال کردن ملی کارت و واریز وجه استفاده می شوند.

یکی از مهم ترین کاربردهای این دستگاه ها، انتقال وجه از ملی کارت به کارت سایر بانک های عضو شتاب، بالاتر از سقفی است که در سایر سامانه ها انجام می شود. این خدمت نیز برخلاف انتقال وجه از طریق پایا یا ساتنا به صورت لحظه ای انجام می شود.

گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می دهد تعداد پایانه شعب بانک ملی ایران در کل نظام بانکی رتبه نخست را دارد.بر اساس این گزارش، بانک ملی ایران 14هزارو 282 دستگاه Pin pad را برای خدمت رسانی به مشتریان فعال کرده و این رقم حدود 21 درصد کل نمونه های مشابه این دستگاه در نظام بانکی است. 

بانک ملت: روش 13.000 میلیارد ریال گواهی سپرده بانک ملت از روز 16 دی 98

بانک ملت با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در مرحله چهارم گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری (عام) با نام در این بانک به میزان 13.000 میلیارد ریال را از روز دوشنبه 16 دی ماه امسال به مشتریان عرضه کرد.

بر اساس این گزارش، فروش این اوراق به مدت یک روز و فروش تدریجی آن به مدت پنج روز تا پایان روز یکشنبه 22 دی ماه 98 تعیین شده است.

بر این اساس، گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری (عام) با نام بانک ملت، دارای تاریخ سررسید یک سال پس از تاریخ انتشار خواهد بود.

نرخ سود علی الحساب این اوراق، 18 درصد سالانه و قابل پرداخت در مقطع ماهانه و نرخ سود بازخرید آن، قبل از تاریخ سررسید معادل 10 درصد سالانه در نظر گرفته شده است.

بانک صادرات: درآمدهای تسهیلاتی «وبصادر» در آذرماه بیش از 14 درصد افزایش یافت

صورت های مالی منتشرشده آذرماه بانک صادرات ایران بر سامانه کدال نشان می دهد  درآمد حاصل از تسهیلات اعطایی این بانک از ابتدای سال 98 تا پایان آذرماه، به مبلغ 99 میلیون و 719 هزار و 618 میلیون ریال رسیده که 12 میلیون و 506 هزار و  900 میلیون ریال از این درآمد، مربوط به دوره یک ماهه آذر سال جاری بوده که نسبت به ماه قبل از آن 14.7 درصد افزایش ثبت کرده است.

عملکرد بانک طی آذرماه در مقایسه با میانگین ماهانه مربوط به دوره هشت ماهه منتهی به پایان آبان ماه 98 با مجموع درآمد 87 میلیون و 212 هزار و 718  میلیون ریال و میانگین درآمد ماهانه 10 میلیون و 901 هزار و 590 میلیون ریال، افزایش 14.7درصدی داشته است. عمده درآمد ماهانه بانک در آذرماه از محل فروش اقساطی با سهم 28.7درصدی و 28.2درصدی از محل سایر تسهیلات بوده است. مانده تسهیلات آخرماه نیز با افزایش 34 میلیون و 391 هزار و 67  میلیون ریالی، مبلغ یک میلیارد و 245 میلیون و 567  هزار و 309  میلیون ریال گزارش شده است.در بخش سود سپرده های سرمایه گذاری نیز در دوره 9ماهه بانک مجموع سود سپرده ها را مبلغ 115 میلیون و 931 هزار و 247 میلیون ریال گزارش کرده که 14 میلیون و 434 هزار و 656  میلیون ریال از این سود مربوط به دوره یک ماهه آذر است. 

همچنین سود سپرده های سرمایه گذاری در آذرماه با افزایش 13.7درصدی نسبت به میانگین ماهانه دوره هشت ماهه با مجموع 101 میلیون و 496 هزار و 591  میلیون ریال و میانگین ماهانه 12 میلیون و 687 هزار و 74 میلیون ریال، همراه بوده است. نکته قابل توجه در گزارش ماهانه آذر، افزایش بیشتر در درآمد بانک از محل تسهیلات نسبت به سود سپرده های اعطایی است که نشان دهنده افزایش توان سودآوری بانک در این ماه است. در آذرماه مانده انتهای این ماه با افزایش 161 میلیون و 151 هزار و 180 میلیون ریال، مبلغ دو هزار تریلیون و 346 میلیارد و 272 میلیون ریال گزارش شده است.

بانک اقتصادنوین: سی ‏وپنجمین مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای خورآباد بخش کهک شهرستان قم ساخته می شود

آیین کلنگ ‏زنی این مدرسه با حضور علیرضا بلگوری، مدیرعامل این بانک و جمعی از مقامات و مسئولان کشوری و استانی، معلمان و دانش آموزان مدرسه و اهالی روستای خورآباد برگزار شد.

در این مراسم بلگوری با اشاره به خدمات بانک اقتصادنوین در حوزه ایفای مسئولیت های اجتماعی گفت: بانک اقتصادنوین به عنوان یک بنگاه اقتصادی در کنار فعالیت های حرفه ای و اقتصادی خود در ارائه خدمات بانکی و کمک به رونق تولید و اشتغال در کشور، ایفای مسئولیت های اجتماعی را نیز وظیفه خود می داند و در این راستا، تاکنون در احداث 35 مدرسه در مناطق کمتربرخوردار کشور مشارکت داشته است. او در ادامه سخنانش توسعه اقتصادی کشور را در گرو پرورش نیروی انسانی توانمند دانست و افزود: یقینا مدیران و نقش آفرینان آینده کشور در بطن همین مدارس تربیت خواهند شد.

در ادامه این مراسم مهجور، رئیس آموزش و پرورش بخش کهک قم، ضمن تشکر از اقدام انسان دوستانه بانک اقتصادنوین ابراز امیدواری کرد با احداث این مدرسه دانش آموزانی که به دلیل کمبود امکانات و بعد مسافت مجبور به ترک تحصیل می شدند، بتوانند در شرایط مطلوب تری به تحصیلات خود ادامه دهند.

گفتنی است مدرسه سه کلاسه بانک اقتصادنوین روستای خورآباد با 1650 مترمربع محوطه و 350 مترمربع زیربنا ساخته و تجهیز خواهد شد.

بانک مسکن: وزیر راه و شهرسازی:حمایت وزارت راه از ورود ایده های فناورانه به صنعت ساخت وساز

محمد اسلامی در حاشیه بازدید از جشنواره ملی نوآوری در حوزه ساخت وساز اظهار کرد: ایده های نو و خلاقانه این جشنواره و استارت آپ های حاضر در حوزه های گوناگون خطوط راهنمایی هستند که می توانند سازندگان و صنعتگران را جذب کنند و با استفاده از ایده های خلاق ما را به سمت دستیابی به فرهنگ صنعتی سازی سوق دهند که مصالح نوین، تکنولوژی های ساخت جدید و فرایندهای مدیریتی خلاق را  دربر می گیرند.

وی با بیان اینکه فناوری های نو در صنعت ساخت وساز می توانند چرخه عمر، طراحی، ساخت و بهره برداری از ساختمان ها و تاسیسات را مدیریت کنند، افزود: به دلیل اینکه این نگاه و رویکرد در زمره سیاست های ماست و مباحث فنی و الزامات مقررات ملی ساختمان، از ایده های نو و فناوری در صنعت ساختمان قطعا پشتیبانی و حمایت می کنیم و از جامعه مهندسین مشاور و سازندگان درخواست داریم این ایده های نو را به کار بگیرند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم همچنین با تاکید بر اینکه باید با روان سازی ضوابط، فرهنگ استفاده از فناوری های نو را در صنعت ساختمان نهادینه کنیم، گفت: باید به گونه ای از آن بهره برداری کنیم که بتوان برای آن بازار صادراتی نیز فراهم کرد.

بانک پارسیان: امکان بخشودگی جرایم بدهکاران بانک پارسیان تا پایان اسفند سال 1398 فراهم شد

بانک پارسیان به منظور تکریم مشتریان و حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، «طرح پیمان» ویژه بخشودگی جرایم بدهی بدهکاران را به اجرا گذاشت.

مشتریانی که در سررسید مقرر برای پرداخت اقساط و تسویه بدهی های خود اقدام نکرده اند، می توانند با پرداخت و تسویه کل بدهی هریک از قراردادها از مزایای بخشودگی مزبور بهره مند شوند.

بر اساس این طرح که از تاریخ 9 دی آغاز شده و تا پایان سال 1398 ادامه خواهد داشت، مشتریانی که به دلایل مختلف نتوانسته اند بدهی خود را تاکنون بازپرداخت کنند، می توانند با مراجعه به شعب بانک پارسیان از مزایای این طرح استفاده کنند.

بانک پاسارگاد: بانک پاسارگاد با گشایش اعتبار اسنادی داخلی، زنجیره اعتماد را در معاملات تجاری و اقتصادی کامل کرده است

اعتبار اسنادی داخلی، یک ابزار بانکی کارآمد برای تسهیل مبادلات تجاری و نوعی شیوه پرداخت از طریق سیستم بانکی کشور است. در این روش بانک گشایش کننده بنا به درخواست متقاضی (خریدار یا کارفرما) به صورت قطعی و برگشت ناپذیر متعهد می شود که در قبال تحویل کالا یا ارائه خدمت از سوی ذی نفع (فروشنده یا پیمانکار) به متقاضی و ارائه اسناد آن به بانک تعیین شده، وجه آن کالا یا خدمات را در سررسید توافق شده به ذی نفع پرداخت کند. پرداخت وجه به شرطی صورت خواهد گرفت که ذی نفع به تعهدات خود عمل کرده باشد.

بر اساس این خبر، بانک پاسارگاد با ارائه خدمات گشایش اعتبار اسنادی داخلی، ضمن اعتمادسازی میان طرفین قرارداد، همه شرایط لازم برای انجام معامله بدون ریسک را برای خریداران و فروشندگان داخلی فراهم می کند. خریداران با استفاده از این خدمات می توانند از مزایایی مانند تامین کالا یا مواد اولیه با حداقل نقدینگی، دریافت اعتبار با کارمزد کمتر از تسهیلات و پرداخت وجه به فروشنده بعد از اجرای کامل تعهدات از سوی ایشان برخوردار شوند. همچنین فروشندگان نیز ضمن اعتماد به خریداران از دریافت کامل مبلغ قرارداد فروش اطمینان حاصل می کنند.

تسهیل مبادلات تجاری، انعطاف پذیری با نیاز مشتری، کارمزد گشایش به مراتب کمتر از سود تسهیلات، اطمینان از پرداخت وجه و توجه به کیفیت کالای معامله شده از مزایای گشایش اعتبار اسنادی داخلی است.

بانک قرض الحسنه مهر: افتتاح شعبه بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان البرز به نام سردار شهید قاسم سلیمانی

در آیینی با حضور دکتر مرتضی اکبری، مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، سه شعبه هشتگرد، مهرشهر و گلشهر در استان البرز افتتاح شد. در این مراسم، شعبه مهرشهر به منظور گرامیداشت یاد و خاطره سردار پر افتخار اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به نام او نام گذاری شد.

دکتر مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران، در پاسخ به سوال خبرنگاران بیان کرد: این بانک گام های شایسته ای در حوزه بانکداری دیجیتال و تحقق بانکداری سبز داشته است و در این عرصه یک بانک پیشرو محسوب می شود. او درباره اقدامات بانک مهر ایران در زمینه تحقق شعار سال اظهار کرد: رویکرد خدمات و طرح های تسهیلاتی بانک از سه سال گذشته از حوزه معیشت به محورهای حمایت از اشتغال زایی و کارآفرینی به ویژه در زمینه اشتغال های خرد تغییر کرده است.

مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران ادامه داد: این بانک در سال گذشته بالغ بر یک میلیون و 230 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرد. در سال جاری بالغ بر یک میلیون و 600 هزار فقره وام به نیازمندان جامعه پرداخت شده است که 50 درصد آن در حوزه اشتغال زایی به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار کشور است.

دکتر اکبری تصریح کرد با توجه به هزینه های مربوط به راه اندازی کسب و کارهای خرد، نیازمندان و متقاضیان این حوزه از عهده پرداخت سودهای بانکی بالا بر نیامده و به همین منظور بانک مهر ایران برای یاری رساندن به این اقشار به آنان تسهیلات قرض الحسنه اعطا می کند.

بانک سپه: انتخاب بانک سپه به عنوان بانک برتر جشنواره شهید رجایی

در مراسمی با حضور دکتر جمشید انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاونان وزارت مذکور و جمعی از مدیران ارشد سازمان های تابعه برگزار شد، بانک سپه در بین بانک های تابعه این وزارتخانه در مجموع شاخص های عمومی و اختصاصی به عنوان بانک برتر انتخاب شد.

دکتر فرهاد دژپسند با اهدای لوح سپاس به محمدکاظم چقازردی، از بانک سپه برای کسب رتبه برتر در جشنواره شهید رجایی قدردانی کرد.

در متن لوح وزیر اقتصاد خطاب به مدیرعامل بانک سپه آمده است: خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران از طریق جهاد اقتصادی، افتخاری بزرگ است که پروردگار متعال این توفیق را به شما عنایت فرموده است. با عنایت به همت و مساعی ارزنده جنابعالی و همکاران محترمتان در آن بانک، در راستای جزء «ب» بخش نامه جشنواره شهید رجایی سال 1398 (نتایج ارزیابی عملکرد سال 1397) و براساس تصویب ستاد جشنواره وزارت امور اقتصادی و دارایی در مجموعه بانک های تابعه وزارت متبوع به عنوان بانک برتر در مجموع شاخص های عمومی و اختصاصی» برگزیده شده اید. بدین وسیله، مراتب تشکر و قدردانی خود را از مدیران، کارشناسان و کارکنان پرتلاش آن مجموعه اعلام می نمایم.