آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
اقتصاد
۵

خبر

 اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده سکه ثامن برگزار می شود

امروز اولین جلسه رسیدگی به پرونده سکه ثامن با حضور تعدادی از شکات برگزار می شود. به گزارش خبرنگار مهر، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به سکه ثامن امروز در شعبه 1064 دادگاه کیفری دو برگزار می شود. رسیدگی به این پرونده بر عهده قاضی قاسمی خواهد بود. شهریور ماه سال گذشته بود که سکه ثامن به عنوان دروازه تجارت الکترونیک و خرید و فروش آنلاین سکه و طلا با صدور اطلاعیه ای رسما اعلام ورشکستگی کرد. اما این پایان کار برای صاحبان این سایت نبود و چند روز بعد پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی، خواستار مسدودکردن تمامی حساب های مدیران سکه ثامن حسب دستور مقام قضائی شد. کمی بعد اما خبر فرار متهم ردیف اول پرونده سکه ثامن بین هزاران شاکی این پرونده پخش شد و در نهایت هفتم مهر 97 بود که پس از روزها گمانه زنی و اخبار تاییدنشده درباره وضعیت مدیر سایت سکه ثامن، دادستان وقت تهران خروج این فرد از کشور را تایید و اعلام کرد: با اینکه مدیر سایت سکه ثامن از ایران خارج شده و در دسترس نیست، اما تمام حساب ها و اموالش از جمله املاک و تعدادی اتومبیل گران قیمت توقیف شده است. در همین حال اما تعدادی از شکات از فراری دادن فرهاد زاهدی فر متهم ردیف اول این پرونده خبر دادند، خبری که کمی بعد البته از سوی مقامات قضائی تکذیب شد. در نهایت چهاردهم مهر بود که نیروی انتظامی در اطلاعیه ای اعلام کرد: فرهاد زاهدی فر مدیرعامل شرکت تجارت الکترونیکی ثامن معروف به «سکه ثامن» که از هزاران نفر از طریق سایت سکه ثامن، صدها میلیارد تومان در چند استان کلاهبرداری و از کشور متواری شده بود با اقدامات فنی، عملیاتی و اطلاعاتی پلیس فتا در یکی از کشورها شناسایی و با همکاری پلیس بین الملل ناجا و قوه قضائیه بازداشت و از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به کشور بازگردانده شد. سکه ثامن اولین پرونده تشکیل شده برای متهم زاهدی فر نبود.

 کاهش قیمت جهانی نفت به 68 دلار 

قیمت هر بشکه نفت برنت روز گذشته با 82 سنت کاهش، به 68دلارو 9 سنت رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از رویترز، در حالی که بازارها به تدریج در حال خروج از شوک ناشی از ترور سردار سلیمانی و احتمال بروز اختلال در عرضه نفت خاورمیانه پس از این اتفاق مهم هستند، قیمت نفت روز سه شنبه بیش از یک درصد کاهش داشت. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت روز گذشته با 82 سنت کاهش، به 68دلار و 9 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز روز گذشته با 74 سنت کاهش، به 62دلار و 53 سنت رسید. در دو جلسه گذشته و پس از انتشار خبر شهادت سردار سلیمانی در عراق، قیمت نفت برنت به بالاترین رقم از ماه سپتامبر و نفت خام آمریکا به بالاترین رقم از ماه آوریل رسیده بود. بازارها نگران بالا گرفتن تنش ها در خاورمیانه و اختلال احتمالی در عرضه نفت هستند؛ اما برخی از تحلیلگران احتمال رویارویی نظامی گسترده را کم ارزیابی کرده اند.

وزیر اقتصاد:  FATF باید با اقدامات تروریستی آمریکا برخورد کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در شرایطی که FATF ادعا می کند به دنبال مبارزه با تامین مالی تروریسم است، باید با اقدام اخیر دولت آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی که یک اقدام تروریستی مشخص بود، برخورد کند و واکنش نشان دهد. به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند روز گذشته در حاشیه جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: یکی از اصلی ترین حوزه هایی که FATF در آن فعالیت دارد، موضوع تامین مالی تروریسم است؛ از این رو در شرایطی که رئیس جمهور یک کشور رسما اعلام کرده که «بودجه ای برای اعمال تروریستی می گذاریم و می خواهیم از آن استفاده کنیم»، باید همه نهادهای بین المللی نسبت به آن واکنش نشان دهند که یکی از آنها FATF خواهد بود.