آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
جهان
۷

مشاور امنیت ملی سابق ترامپ آماده شهادت در دادگاه سنا

بولتون، برگ برنده

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، می تواند برگ برنده دموکرات ها در دادگاه استیضاح دونالد ترامپ باشد. جان بولتون تا ماه سپتامبر 2019 مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود و پس از برکناری از سوی ترامپ، همچنان پایبند به دستورالعمل کاخ سفید مبنی بر همکاری نکردن با کمیته تحقیق استیضاح ترامپ بود؛ اما به تازگی موضع خود را تغییر داده و اعلام کرده که اگر احضاریه ای از سوی دادگاه سنا دریافت کند، حاضر به شهادت در دادگاه خواهد بود. این تغییر موضع می تواند فشارها به جمهوری خواهان سنا و از جمله میچ مک کانل، رئیس جمهوری خواه سنا را افزایش دهد.

بولتون یکی از چهار شاهد کلیدی است که دموکرات ها خواستار شهادت او در دادگاه استیضاح هستند و به همین علت انتظار می رود اصرار دموکرات ها برای حضور او در دادگاه سنا شدت یابد. این در حالی است که میچ مک کانل بارها تاکید کرده که انجام تحقیقات و احضار شاهدان وظیفه کمیته های تحقیق مجلس نمایندگان است و حاضر نیست هیچ شاهد جدیدی را به دادگاه سنا احضار کند. از سوی دیگر برخی بر این نکته پافشاری می کنند که بولتون علیه حزب محبوبش شهادت نخواهد داد و در صورت در دست داشتن مدارکی می تواند شهادت او در نهایت به نفع ترامپ و بقای او در کرسی ریاست جمهوری تمام شود. این گمانه زنی ها با توجه به سابقه گذشته بولتون بیشتر مورد تاکید است تا اینکه او بخواهد علیه ترامپ شهادت بدهد و انتخابات 2020 را به نفع دموکرات ها تمام کند.

همچنین مقاومت مک کانل مهم ترین چالش دموکرات ها و جمهوری خواهان بر سر جلسه دادگاه ترامپ در سنا محسوب می شود. بیش از یک ماه قبل و زمانی که استیضاح رئیس جمهور در مجلس نمایندگان آمریکا رای آورد، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات این مجلس، هشدار داد تا زمانی که از برگزاری دادگاهی عادلانه در سنا مطمئن نشود، لایحه استیضاح را به سنا نخواهد فرستاد.

بر اساس قوانین ایالات متحده، پس از تصویب طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس نمایندگان، مجلس سنا با مدیریت قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا جلسات رسمی استیضاح را برگزار می کند و در نهایت صد سناتور این مجلس به عنوان اعضای هیئت منصفه به تبرئه یا مجرم بودن رئیس جمهور رای می دهند. با این حال چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و همچنین روند تحقیقات مربوط به آن چندان مشخص نیست و همین موضوع باعث شده میان روسای دموکرات و جمهوری خواه کنگره آمریکا بر سر ساختار و نحوه برگزاری جلسات استیضاح اختلاف جدی ایجاد شود.

اعلام آمادگی بولتون برای حضور در مجلس سنا در اولین روز کاری کنگره پس از سال نو میلادی بلافاصله مورد توجه رسانه ها قرار گرفت؛ چرا که بولتون می تواند یکی از مهم ترین شاهدان در موضوع  فشار دونالد ترامپ بر اوکراین برای تحقیق درباره خانواده بایدن باشد. پیش از این رسانه های آمریکا گزارش داده بودند که از عمده ترین دلایل برکناری بولتون، اختلاف نظر شدید او با ترامپ و رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ، درباره موضوع اوکراین بوده است.

به این ترتیب دموکرات ها امیدوارند که شهادت و مستندات بولتون بتواند جو سنا را که کاملا به سود ترامپ است، برگرداند و رئیس جمهور از مقام خود برکنار شود. براساس اظهارات شاهدانی که پیش از این در کمیته های تحقیق مجلس نمایندگان حضور یافته اند، بولتون پیگیرترین و دقیق ترین فرد در ماجرای اوکراین بود؛ به طوری که از تمام مکالمه ها و گفت و گوها یادداشت برداری کرده و در تمام موضوعات به دنبال این بود که مجرایی قانونی و حقوقی برای اجرای آن پیدا کند. اصرار بولتون بر روال قانونی چندان به مذاق ترامپ و اطرافیانش خوش نمی آمد. فیونا هیل، مشاور ارشد سابق ترامپ در امور روسیه، در جلسات تحقیق درباره استیضاح اعلام کرده بود که بولتون بارها نگرانی خود را درباره رویکرد اطرافیان ترامپ در موضوع اوکراین و تعلیق کمک ها به این کشور تا زمان روشن شدن موضوع تحقیقات درباره بایدن، اعلام کرده بود و آن را اقدامی غیر قانونی و با منافع سیاسی شخصی دانسته بود.

اظهارات اخیر بولتون می تواند سناتورهای جمهوری خواهی هم را که منتقد ترامپ هستند، در فشار به مک کانل با دموکرات ها همراه کند. میت رامنی، لیزا مورکوفسکی و سوزان کالینز از جمله سناتورهای جمهوری خواهی هستند که پیش از این حمایت خود را از احضار شاهدان جدید به دادگاه سنا اعلام کرده بودند. در حال حاضر جمهوری خواهان 53 و دموکرات ها و مستقل ها 47 کرسی سنا را در اختیار دارند و رای به برکناری ترامپ نیازمند رای دو سوم سناتورها است.

اعلام آمادگی بولتون برای ادای شهادت در دادگاه سنا این گمانه را نزد دموکرات ها و رسانه ها تقویت کرده که مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید اسناد و مدارکی در اختیار دارد که می تواند موقعیت ترامپ در سنا با اکثریت جمهوری خواه را متزلزل کند؛ اما اعلام آمادگی بولتون می تواند الزاما به سود دموکرات ها نباشد. این احتمال وجود دارد که بولتون اطلاعات مهمی درباره رابطه ترامپ و اوکراین در اختیار دادگاه قرار دهد؛ اما هیچ کدام از این اطلاعات الزاما به اندازه ای اثرگذار نباشد که باعث رای دو سوم سناتورها به عزل ترامپ از مقام ریاست جمهوری شود.