آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
جهان
۷

رویداد

دیدار نتانیاهو و نماینده ترامپ

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به همراه آوی برکوویچ، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات خاورمیانه، طرح آمریکایی صلح فلسطین و اسرائیل مشهور به معامله قرن را بررسی کردند. رسانه های اسرائیلی گزارش دادند که این دیدار عصر دوشنبه و بدون انتشار بیانیه انجام شده است.

تشدید تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا

یک روز پس از ممانعت نیروهای نظامی ونزوئلا از ورود خوان گوایدو، رهبر مخالفان، به مجمع ملی این کشور، الیوت آبرامز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا، اعلام کرد که واشنگتن فشارها علیه دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را تشدید می کند.

گفت وگوی وزیر دفاع آمریکا و عربستان

مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا و خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان، درباره آنچه مقام سعودی چالش های پیش روی دو کشور توصیف کرده است، گفت و گو کردند. به گزارش رویترز، این مقام سعودی همچنین بر اهمیت همکاری نظامی کنونی دو کشور تاکید و آن را به نفع امنیت منطقه و بین الملل توصیف کرد.

تصویب لایحه FATF در پاکستان

مجلس ملی پاکستان لایحه ای را با هدف تحقق الزامات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تصویب کرد که رسانه های این کشور آن را اقدامی مهم در مسیر جلوگیری از قرار گرفتن پاکستان در لیست سیاه اف ای تی اف توصیف می کنند.

پرواز هواپیمای جاسوسی آمریکا در کره جنوبی

بر اساس اعلام یک شرکت رصد تحرکات هوایی، آمریکا یک هواپیمای جاسوسی خود را روز گذشته بر فراز کره جنوبی به پرواز در آورده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، این اتفاق در پی تشدید تنش ها به خاطر احتمال بروز اقدامات تحریک آمیز نظامی از جانب کره شمالی رخ می دهد.

راهنمایی میدانی کیم جونگ اون

رسانه دولتی کره شمالی گزارش داد کیم جونگ اون در نخستین «راهنمایی میدانی» خود در سال 2020 از یک کارخانه تولید کود در دست ساخت بازدید کرد که اقدامی آشکار در تاکید بر انگیزه اش برای ایجاد خوداتکایی اقتصادی برای غلبه بر تحریم های جهانی است.

گفت وگوی ولیعهد بحرین با وزیر دفاع آمریکا

سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین، در گفت وگویی با مارک اسپر، وزیر خارجه آمریکا، بر اهمیت تداوم حمایت از تلاش های منطقه ای و بین المللی با هدف تقویت امنیت و ثبات و برقراری صلح و توسعه در خاورمیانه و جهان تاکید کرد.

اعزام بمب افکن های بی-52 آمریکا به اقیانوس هند

نیروی هوایی آمریکا اسکادرانی از بمب افکن های بی-52 خود متشکل از شش فروند از این هواپیماها را در جزیره «دیه گو گارسیا» واقع در اقیانوس هند مستقر کرده است.

وعده «کری لام» برای همکاری نزدیک با چین

کری لام، رئیس اجرائی هنگ کنگ، گفت از نزدیک با نماینده جدید چین در این دولت شهر همکاری می کند تا این منطقه را در مسیر درستش قرار دهد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، انتصاب «لو هوئینینگ» در سمت نماینده جدید چین در هنگ کنگ که به صورت غیر منتظره و در روزهای گذشته انجام شد، نشانه ای از ناامیدی چین از چگونگی رسیدگی به این بحران در این دولت شهر از سوی نماینده قبلی بوده است.

بازداشت 2 مشاور ارشد نتانیاهو

مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از پایگاه خبری روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت اعلام کرد که پلیس اسرائیل هفت مسئول اسرائیلی را به سبب دست داشتن در یک پرونده فساد بزرگ که یگان «لاهو 433» درباره آن تحقیق می کرد، بازداشت کرده است. منبع یادشده اشاره کرد که دو نفر از بازداشت شدگان از مشاوران ارشد بنیامین نتانیاهو هستند که خود با پرونده های فساد خطرناکی مواجه هستند.