آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
هنر
۱۰

زیر آسمان فیروزه ای

جایزه دکتر مجتبایی در پله نهم

مراسم اهدای جوایز نهمین دوره جایزه دکتر فتح الله مجتبایی با حضور اصحاب فرهنگ و اندیشه روز سه شنبه، 24 دی، ساعت 16:30 در مرکز فرهنگی شهر کتاب، واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می شود. در این مراسم از میان 40 رساله دکترا در حوزه «زبان و ادبیات فارسی» و «ادیان و عرفان» که به دبیرخانه رسیده، رساله های برتر و تشویقی معرفی و از نویسندگان این پایان نامه ها تقدیر می شود. همچنین هیئت داوران گزارشی تحلیلی درباره رساله های دریافتی ارائه خواهند کرد و درباره ویژگی های رساله های برتر سخن می گویند. از علاقه مندان، استادان و دانشجویان رشته های زبان و ادبیات فارسی و ادیان و عرفان دعوت می شود در این مراسم حضور یابند.

شبی برای «محمدعلی نجفی» برگزار می شود

در ادامه شب های یک کارگردان، کانون کارگردانان سینمای ایران، شب «محمدعلی نجفی» را برگزار می کند. این شب که به تجلیل از این کارگردان باسابقه اختصاص دارد، همراه با نمایش نسخه بازسازی شده فیلم «گزارش یک قتل»، یکشنبه، 22 دی 98 ساعت 16 در سالن عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی، برگزار می شود. محمدعلی نجفی در 1324 در اصفهان به دنیا آمد. وی در دارالفنون تهران دیپلم خود را اخذ کرد و دانش آموخته کارشناسی ارشد شهرسازی و معماری از دانشگاه ملی است. او فعالیت هنری خود را با کارگردانی نمایش «سربداران» در حسینیه ارشاد شروع و در 1356 موسسه آیت فیلم را با همکاری انجمن اسلامی مهندسین تاسیس کرد. نخستین فعالیت هنری، سینمایی نجفی، کارگردانی فیلم «جنگ اطهر» است. وی این فیلم را در 1358 می سازد. از دیگر آثار او می توان از سریال های «سربداران»، «گزارش یک قتل»، «پرستار شب»، «زمین آسمانی»، «عشق طاهر»، «زاگرس» و «پرسه در شهر لاجوردی» نام برد.   

اعلام فراخوان «نمایش های بازار» جشنواره جهانی فجر

فراخوان بخش «نمایش های بازار» در سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به منظور معرفی آثار ایرانی برای خریداران بین المللی اعلام شد. یکی از اهداف جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی تولیدات یک ساله سینمای ایران به میهمانان، خریداران، مدیران جشنواره های جهانی و نمایندگان شرکت های پخش بین المللی حاضر در این رویداد است و به همین منظور امکان نمایش فیلم های تولید یک سال منتهی به برپایی جشنواره روی پرده بزرگ را در بخش «نمایش های بازار» فراهم آورده است. متقاضیان حضور در «نمایش های بازار» در بیست وسومین بازار بین المللی فیلم و برنامه های تلویزیونی ایران تا 10 اسفند 1398 مهلت دارند تا با رجوع به وب سایت جشنواره جهانی فیلم فجر نسبت به ثبت اثر خود اقدام کنند. گفتنی است به روال هرساله، فیلم های ایرانی بخش های مختلف جشنواره جهانی فجر از میان آثار پذیرفته شده در بازار انتخاب خواهند شد. بر اساس مقررات «نمایش های بازار»، فیلم های ایرانی که قرار است در سالن یا سالن های سینمایی بازار جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش گذاشته شوند، می بایست تولیدشده در سال 1398 باشند و تهیه کننده یا کارگردان آن ایرانی باشد. همچنین اخذ پروانه نمایش از اداره کل ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای این آثار الزامی است. بر اساس فراخوان، نسخه نمایش فیلم هایی که برای حضور در بخش نمایش های بازار سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر پذیرفته می شوند، می بایست با فرمت DCP و دارای زیرنویس صحیح انگلیسی باشد. با توجه به محدودیت تعداد نمایش، فیلم های موردنظر توسط مسئولان برگزارکننده جشنواره برای حداکثر دوبار نمایش ویژه در بخش نمایش های بازار انتخاب خواهند شد. سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 28 فروردین تا 5 اردیبهشت 99 به دبیری محمدمهدی عسگرپور در تهران برگزار می شود.

نمایشگاه آثار محمد احصایی برگزار می شود

نمایشگاه آثار محمد احصایی، هنرمند خوشنویس و نقاش، روز جمعه (20 دی) در گالری بوم افتتاح می شود. نمایشگاه آثار احصایی که در عرصه نقاشیخط شهرت دارد، ساعت 16 روز جمعه (20 دی) در گالری بوم افتتاح می شود و تا 16 اسفندماه نیز برقرار است. گالری بوم واقع شده در خیابان ولیعصر، بالاتر از نیایش، ارمغان غربی، پلاک 11، هر روز به غیر از شنبه ها و یکشنبه ها از ساعت 16 الی 20 امکان بازدید دارد.  محمد احصایی هشتم تیرماه 1318 در قزوین به دنیا آمد. او از هنرمندان معاصر ایران در زمینه های خوشنویسی، گرافیک و نقاشی است که آثارش در حراج های داخلی و بین المللی با فروش خوبی همراه است.  احصایی بیش از 50 سال است که در حوزه خوشنویسی، نقاشی و گرافیک فعالیت می کند. او یکی از پایه گذاران هنر نقاشیخط است.