آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: برنامه ای برای ترک عراق نداریم

رینهارد سیناگا حداقل باید 30 سال حبس بکشد تا بخشی از جرائمی که مرتکب شده جبران شود. رینهارد سیناگا، دانشجوی اندونزیایی 36 ساله ای است که این روزها با لقب متجاوزترین شهروند در سراسر انگلیس شناخته می شود. گاردین در تیتر یک از این لقب برای او استفاده کرده است. این روزنامه در گزارشی در صفحه یک قسمت هایی از پرونده سنگین این شهروند را بررسی می کند. سیناگا به 136 مورد تجاوز به جوانان در منچستر متهم است. قاضی دادگاهی که پرونده سیناگا را بررسی می کند، به گاردین گفته حداقل 30 سال زندان در انتظار او خواهد بود. گاردین می نویسد این دانشجوی اندونزیایی طعمه های خود را با روش های مختلفی فریب داده، به آنها داروی خواب آور خورانده و سپس به اغلب آنها تجاوز کرده و از برخی هم فیلم گرفته است. دادگاه این فرد در حال برگزاری است و جامعه انگلیس هم منتظر حکم اوست. این روزنامه انگلیسی در عکس یک خود به مراسم تشییع سردار سلیمانی و دیگر قربانیان عملیات نظامی آمریکا اشاره می کند. این مراسم در خیابان های تهران و با حضور مردم برگزار شده است. در کنار این عکس، مطلبی به چشم می خورد که بی ارتباط با موضوع عکس یک گاردین نیست. پارلمان عراق بعد از عملیات نظامی آمریکا در فرودگاه بغداد، به سرعت جلسه ای تشکیل داد و تصویب کرد نظامیان آمریکایی باید خاک این کشور را ترک کنند. گاردین از قول مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، می گوید این کشور برنامه ای برای ترک عراق ندارد. در بخشی دیگر از این مطلب آمده، مصوبه پارلمان عراق بدون امضای نخست وزیر اعتبار ندارد.

نکته: چالش میان ایران و آمریکا و عراق همچنان مهم ترین سوژه صفحه یک گاردین است.

 
نشنال: عربستان و مصر اقدام ترکیه را محکوم کردند

تعدادی از اعضای بلندپایه «کمیته برادری» راهی امارات شده اند و با شیخ محمد بن زائد، حاکم ابوظبی دیدار کرده اند. در عکس یک روزنامه نشنال این شخصیت ها را کنار هم و در کاخ بارزای ابوظبی می بینیم. رهبران مذهبی و دینی مسلمان، مسیحی و یهودی عضو این کمیته برای برقراری آرامش و وحدت میان پیروان ادیان این کمیته را تشکیل داده اند. تیتر یک این روزنامه اماراتی درباره وقایع اخیر عراق است. تیتر می گوید عراق از عواقب مالی خروج آمریکا از این کشور می ترسد. بعد از عملیات نظامی آمریکا در فرودگاه بغداد، پارلمان عراق قطع نامه ای تنظیم کرد به منظور خروج فوری نیروهای نظامی آمریکا از عراق. از واکنش توییتری ترامپ به این قطع نامه این طور برمی آید که آمریکایی ها کلا برنامه ای برای ترک عراق ندارند. ترامپ گفته عراق هزینه پایگاه نظامی ای را که آمریکایی ها در بغداد ساخته اند بدهند، آن وقت آن را تحویل می دهیم و می رویم. رئیس جمهور آمریکا همچنین از برقراری انواع تحریم های اقتصادی علیه عراق هم حرف زده است. این واکنش ها باعث نگرانی عراق شده است. عراقی که از شر جنگ خلاص شده و حال وروز اقتصادی مناسبی ندارد، در صورت خروج آمریکا باید با تحریم های این کشور هم دست وپنجه نرم کند. نشنال در مطلبی دیگر خبر می دهد عربستان و مصر حضور نظامی ترکیه را در لیبی محکوم کرده اند. ارتش ترکیه به منظور حمایت از دولت وفاق ملی راهی لیبی شده است.

نکته: نشنال همه خبرهای مهم منطقه را در صفحه یک پوشش داده است

 
یواس ای تودی: آتش سوزی استرالیا ادامه خواهد داشت

تیتر یک روزنامه یواس ای تودی آمریکا خبری درباره عراق است؛ خبری که مفهوم آن خروج نیروهای آمریکایی از عراق است. در ادامه این خبر می خوانیم ایران از تعهدات هسته ای خود خارج می شود. یواس ای تودی این واکنش ها را با عملیات نظامی چند روز پیش آمریکا در فرودگاه بغداد مرتبط می داند. آن ماجرا باعث شده پارلمان عراق طرح خروج فوری آمریکایی ها از این کشور را در دستور کار قرار دهد و قطع نامه ای درباره آن صادر کند و از طرفی هم ایران ادعا کند گام دیگری در زمینه خروج از برنامه تعهدات هسته ای بردارد. این روزنامه آمریکایی در مطلبی دیگر در صفحه یک به آتش سوزی گسترده استرالیا اشاره می کند و می نویسد با اینکه به مدت یک روز در گسترش آتش وقفه ایجاد شد، اما نگرانی ها همچنان باقی است و آتش سوزی ادامه خواهد داشت. در گزارش آمده به علت کاهش سرعت باد و کاهش دمای هوا از حجم آتش در نیوساوت ولز و ویکتوریا کاسته شده، اما پیش بینی های مراکز هواشناسی هشدار می دهد این وضعیت پایدار نخواهد بود و آتش سوزی گسترده دوباره شروع خواهد شد. بررسی داده ها نشان می دهد آتش سوزی های استرالیا اغلب از ماه دسامبر آغاز می شوند، اما امسال در ماه سپتامبر هم این پدیده مشاهده شده است. یکی از اسلحه فروشی های نیویورک سوژه عکس یک روزنامه یواس ای تودی است. این مغازه در روستایی در نیویورک است که از قضا محل تولد یکی از قدیمی ترین صاحبان کمپانی اسلحه سازی آمریکا بوده . بحث مربوط به تصویب قانون ممنوعیت یا عدم ممنوعیت فروش اسلحه از همین روستا دوباره آغاز شده است. 

نکته: صفحه یک یواس ای تودی آمریکا مهم ترین خبرهای داخلی و خارجی را پوشش داده است.

 
الشرق الاوسط: پافشاری ایران بر انتقام از آمریکا

صفحه یک روزنامه الشرق الاوسط با خبری درباره دیدار ملک سلمان و وزرای خارجه کشورهای آفریقایی - عربی پیرامونی خلیج عدن و دریای سرخ آغاز می شود. وزرای خارجه سومالی، مصر، اردن، جیبوتی، یمن و اریتره راهی ریاض شده اند تا به میزبانی ریاض گفت وگوهای شورای کشورهای عربی- آفریقایی پیرامون دریای سرخ و خلیج عدن را آغاز کنند. این روزنامه سعودی عکسی از دیدار وزرای خارجه این کشورها با ملک سلمان در صفحه یک منتشر کرده است. تیتر یک این روزنامه درباره چالش ایران و آمریکا بعد از وقایع اخیر عراق است. ایران بعد از برگزاری مراسم تشییع، همچنان بر گرفتن انتقام از آمریکا پافشاری می کند. الشرق الاوسط گزارشی از برگزاری مراسم تشییع سردار سلیمانی و دیگر قربانیان عملیات نظامی آمریکا در عراق منتشر کرده و نوشته این مراسم با حضور مردم و بسیاری از مقامات عالی رتبه ایران در تهران و دیگر شهرهای ایران برگزار شده است. عکسی از اقامه نماز میت به امامت آیت الله خامنه ای، هم ضمیمه گزارش است. مسئولان سیاسی و نظامی ایران در حاشیه این مراسم همچنان به گرفتن انتقام خون سردار سلیمانی از آمریکا تاکید کرده اند. الشرق الاوسط می نویسد ایران همچنین اعلام کرده برای خروج از تعهدات هسته ای گام دیگری هم برخواهد داشت. خبر واکنش منفی آمریکا به درخواست خروج از عراق هم در صفحه یک الشرق الاوسط دیده می شود.

نکته: بعد از مدت ها خبرهای داخلی عربستان هم به صفحه یک الشرق الاوسط بازگشته است.