آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
ورزش
۱۴

نگاهی به تیم قزاقستان، حریف امروز ملی پوشان والیبال

دست و پا بسته ولی بهتر از چین تایپه

والیبالیست های ایران، امروز دومین دیدار خود را در رقابت های انتخابی المپیک 2020 توکیو برابر تیم ملی قزاقستان برگزار خواهند کرد؛ تیمی که به زعم بسیاری از کارشناسان تقریبا حریف دست و پا بسته ای برای شاگردان کولاکوویچ خواهد بود. البته به نظر می رسد رویارویی ایران و قزاقستان در این میدان گزینشی، سطح بالاتری نسبت به بازی با چین تایپه برایمان داشته باشد.

 قزاق ها در یک دهه اخیر همیشه در مسابقات مختلف به تیم های ملی و باشگاهی ایران باخته اند. این تیم در سال های منتهی به 1990، یکی از قدرت های بزرگ والیبال آسیا بود. قزاقستان که در این دوران تازه از روسیه جدا شده بود، بازیکنان طراز اولی را در لیگ های آلمان داشت اما به تدریج آن نسل تغییر کرد. اگرچه بعد از این نسل پرستاره بازیکنان جوانی آمدند که از نظر فیزیکی خوب بودند اما به دلیل اینکه در لیگ های معتبر دنیا حضور پیدا نکردند و خود قزاق ها هم از داشتن لیگ داخلی محروم بودند، نتوانستند بازیکنان تاثیرگذاری بشوند.

با این اوصاف بلندقامتان ایرانی امروز برابر تیمی قرار می گیرند که بسیار ساده بازی می کند. والیبال ایران همیشه نشان داده برابر چنین تیم هایی توانسته خوب دفاع کند. قزاقستان در مقایسه با تیمی مثل چین تایپه که ایران در اولین دیدار خود آن را نیز به راحتی شکست داد، از نظر سرویس ضعیف تر و در توپ گیری نسبت به آنها قوی تر است. درعین حال در حمله و دفاع هم از تایپه برتر است.

با این شرایط نتیجه این دیدار باید با برتری قاطع نمایندگان کشورمان به پایان برسد. بازی با قزاقستان مثل دیدار با 

چین تایپه می تواند یک تمرین پرفشار برای شاگردان ایگور قبل از دیدارهای حساس نیمه نهایی و فینال رقابت های انتخابی المپیک باشد.

هشت تیم برتر آسیا برای کسب سهمیه بازی های المپیک 2020 توکیو، در دو گروه چهارتیمی با یکدیگر رقابت می کنند و دو تیم از هر گروه به مرحله بعد صعود خواهند کرد. تیم های استرالیا، کره جنوبی، قطر و هند در یک گروه و تیم های ایران، چین، چین تایپه و قزاقستان در گروه دیگر قرار دارند. اصلی ترین حریفان والیبال ایران به عنوان تیم برتر والیبال قاره در این مسابقات کره جنوبی و استرالیا هستند که به احتمال فراوان برگزارکننده دیدارهای نیمه نهایی و فینال خواهند بود. از این مسابقات تنها یک تیم سهمیه حضور در بازی های المپیک 2020 توکیو را به دست می آورد.

والیبالیست های ایران اگرچه عنوان قهرمانی قاره را یدکی می کشند اما هر مسابقه در این تورنمنت سرنوشت ساز، حکم مرگ و زندگی را برای آنها دارد.

کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی اعتراف کرده است که شاگردانش محکوم به قهرمانی در این مسابقات و کسب سهمیه المپیک هستند. او می گوید: «این تورنمنت برای تیم ایران بسیار مهم است و شش روز سخت را خواهیم داشت. همه تیم ها می خواهند در المپیک حضور داشته باشند. به همین دلیل، مبارزه بزرگی در پیش خواهد بود. تیم ایران مشکلاتی در هفت روز گذشته در اردوی آماده سازی داشت اما فکر می کنم این سختی ها تیم را برای لحظات سخت این تورنمنت آماده تر می کند. مشکلاتی از قبیل مصدومیت بازیکنان داشتیم. امیر غفور و فرهاد قائمی در باشگاه خود مصدوم شدند و الان آنها را در اختیار نداریم. چند بازیکن دچار سرماخوردگی ویروسی شدند. هدف تیم ملی والیبال ایران حضور در بازی های المپیک 2020 توکیو است و تمام تلاش خود را برای بهترین نمایش خواهیم داشت».

هم زمان با رقابت های انتخابی المپیک والیبال مردان در چین، مسابقات زنان این قاره هم در تایلند پیگیری شد که تیم ملی والیبال زنان ایران هم در آن حضور دارد. این برای نخستین بار است که بانوان والیبالیست کشورمان با قرارگرفتن در جمع هشت تیم برتر آسیا، توانستند جواز شرکت در این پیکارها را به دست آوردند.

شاگردان میترا شعبانیان در یک بازی نسبتا سخت و دشوار با نماینده قزاقستان رویارو شدند و از رقیب خود شکست (3 بر صفر) خوردند. این شکست شانس ایران را برای صعود به مرحله نیمه نهایی کاهش داد چون کره جنوبی به عنوان یکی از قدرت های آسیا شانس بالایی برای پیروزی برابر ایران دارد. دختران بلندقامت ایران فقط در بازی آخر مقابل اندونزی که پنجشنبه برگزار می شود، می توانند تنها پیروزی خود را در این دوره از مسابقات کسب کنند. تیم ملی والیبال بانوان کشورمان در این مسابقات با تیم های کره جنوبی، قزاقستان و اندونزی هم گروه است.

شعبانیان، سرمربی تیم ملی والیبال بانوان بعد از این دیدار گفت: «قزاقستان در مقایسه با تیم ما بازیکنان قدیمی و باتجربه تری دارد. ما اما با ترکیبی از نفرات جوان راهی این مسابقات شدیم. چون شانس قهرمانی در این رقابت ها نداشتیم، سعی کردیم با برنامه جلو برویم و با هدف تجربه اندوزی بازیکنان جوان در این مسابقات شرکت کنیم. با این حال فکر می کنم بچه ها بازی بدی ارائه نکردند. می توان گفت تیم ملی ایران مقابل قزاقستان ضعیف بود. به دلیل استرس، بازیکنان ایران مقداری در دریافت سرویس مشکل داشتند اما در حمله خیلی موفق بودند و به ویژه زمانی که دریافت خوب می رسید، حمله های خوبی داشتیم. حتی خوب هم دفاع کردیم».

تیم ملی والیبال زنان ایران امروز در دومین بازی خود از ساعت 12 به مصاف کره جنوبی تیم هشتم رنکینگ جهانی خواهد رفت. در بخش رقابت های بانوان نیز تنها تیم قهرمان جواز حضور در المپیک 2020 را می گیرد. مسابقه تیم مردان با قزاقستان هم ساعت 11:30 برگزار می شود.