آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
ورزش
۱۴
فوتبال

همه حضورهای فوتبال ایران در المپیک

به گزارش ایرنا، فوتبال ایران تا به حال سه بار در بازی های المپیک حاضر شده و حالا شاگردان «حمید استیلی» می توانند پس از 44 سال کاری را انجام دهند که تیم «حشمت مهاجرانی» انجام داد.

اولین حضور و اولین گل

اولین بار تیم فوتبال ایران در المپیک 1964 توکیو توانست به المپیک برسد؛ تیمی که حسین فکری را به عنوان سرمربی خود می دید و ستاره هایی مانند عزیز اصلی، حسن حبیبی، پرویز قلیچ خانی، کرم نیرلو و... در آن حضور داشتند. مسابقات با حضور 14 تیم به انجام می رسید و تیم ایران در گروه اول با آلمان، رومانی و مکزیک هم گروه شد. نخستین بازی با شکست سنگین 4 بر صفر در برابر آلمان تمام شد. شاگردان فکری در دومین پیکار مقابل مکزیک به تساوی یک بر یک رسیدند. کرم نیرلو در دقیقه 59 گل تساوی بخش را زد و زننده اولین گل فوتبال ایران در تاریخ المپیک نام گرفت. ملی پوشان در آخرین بازی با یک گل به رومانی باختند تا با یک امتیاز در رده چهارم قرار بگیرند و حذف شوند.

اولین پیروزی و ثبت 2 شکست سنگین

بعد از یک دوره غیبت، در سال 1972 باز هم ایران مجوز حضور در المپیک را گرفت. این بار مسابقات در آلمان انجام می شد. تیم تحت هدایت محمود بیاتی در اوج آمادگی بود. ستاره هایی نظیر ابراهیم آشتیانی، جعفر کاشانی، اکبر کارگرجم، علی پروین، علی جباری، صفر ایرانپاک، مهدی مناجاتی و... در تیم حضور داشتند. بااین حال دیدار نخست باز هم با یک شکست سنگین همراه شد. مجارستان قدرتمند با حساب 5 بر صفر تیم ملی را مغلوب کرد. دیدار دوم در برابر دانمارک به انجام رسید و در عین ناباوری یک شکست سنگین دیگر حاصل شد؛ این بار با حساب 4 بر صفر. رقابت با برزیل در روز آخر حساسیت بالایی نداشت. بااین حال تیم ایران توانست به نخستین برد خود در المپیک برسد و با تک گل مجید حلوایی در دقیقه 63، سلسائو را شکست دهد.

اولین صعود و درخشش شاگردان مهاجرانی در کانادا

چهار سال بعد، تیم جاه طلب حشمت مهاجرانی به المپیک راه پیدا کرد؛ تیمی با حضور ستاره هایی مانند آندرانیک اسکندریان، پرویز قلیچ خانی، علی پروین، حسن روشن، علیرضا خورشیدی، ناصر حجازی، علیرضا عزیزی و... که قرار بود تاریخ سازی کند. مسابقات در مونترال کانادا برگزار می شد. ایران در گروه سوم با لهستان قدرتمند و کوبا هم گروه بود. تیم ملی در اتاوا دست به کار بزرگی زد و با تک گل غلامحسین مظلومی از سد کوبا گذشت تا به نوعی صعود خود را قطعی کند. دیدار دوم در برابر لهستانی بود که در جام جهانی خوش درخشیده بود. نسل طلایی لهستان مقابل نسل طلایی ایران که ماحصل آن برد 3 بر 2 و سخت برای تیم اروپایی بود. آندره ژارماچ سرشناس دو گل زد و کازیمیر دینا، زننده گل دیگر لهستان بود. در سوی مقابل علی پروین و حسن روشن موفق به گلزنی شدند. ایران با وجود این شکست به یک چهارم نهایی رسید. حریف بعدی شوروی بود. دو گل در دقایق 49 و 67 دریافت کردیم تا گل دقیقه 82 کاپیتان پرویز قلیچ خانی از روی نقطه پنالتی بی اثر باشد. آن تیم جذاب در دور یک چهارم از گردونه مسابقات کنار رفت. در پایان، لهستان دوم شد و شوروی به مقام سوم رسید تا مشخص شود شاگردان مهاجرانی چه کار بزرگی انجام دادند.

المپیکی شدیم، ولی نرفتیم

تیم ایران با هدایت حسن حبیبی با شکست و پشت سرگذاشتن کره شمالی، چین، هند، سریلانکا و سنگاپور برای سومین بار پیاپی به المپیک 1980 مسکو صعود کرد، اما در نهایت اشغال نظامی افغانستان توسط شوروی باعث شد تا ایران حضور در این مسابقات را تحریم کند. البته به جز این دوره، ایران مسابقات المپیک 1984 لس آنجلس را هم به دلیل برگزاری در خاک آمریکا تحریم کرد تا یک دوره هم به این شکل بگذرد. در دوره بعدی تیم جوان پرویز دهداری نتوانست به المپیک برسد.

حسرت های مداوم با سرمربیان مختلف

از المپیک 1992 بارسلونا، دیگر تیم های بزرگسال حق شرکت نداشتند و همه باید با تیم های زیر 23 سال برای المپیکی شدن می جنگیدند. ایران نیز با انواع و اقسام مربیان داخلی و خارجی؛ از یورگن گده و وینگو بگوویچ تا علیرضا منصوریان و محمد مایلی کهن، محمد خاکپور و... در رسیدن به این آوردگاه بزرگ ناکام ماند؛ نسل های پرستاره و پرزرق وبرقی که هیچ کدام موفق به کسب سهمیه نشدند و حسرتی که هر دوره چهار سال به آن اضافه شد. به نوعی در 10 دوره اخیر تیم فوتبال ایران در المپیک حاضر نبوده است.

آخرین فرصت برای ثبت چهارمین حضور

حالا المپیک 2020 توکیو آخرین دوره مسابقات المپیک است که با حضور فوتبال چمنی به انجام می رسد. تیم حمید استیلی ستاره آنچنانی ای ندارد، اما نسبت به تیم های قبلی بهتر آماده شده و بازی ها و اردوهای بهتری داشته است. شاید این تیم توانست کاری را انجام بدهد که روزی تیم های تحت هدایت حسین فکری، محمود بیاتی و حشمت مهاجرانی انجام دادند. مهدی قائدی می تواند علیرضا خورشیدی جدید نام بگیرد. شماره هفت تیم ملی باز هم به یک پرسپولیسی رسیده و روستایی پیراهن پروین را به تن می کند. رضا شکاری شماره 10 حسن روشن را پوشیده است و... .