آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
دیپلماسی
۱۵

یوسف بن علوی: باید به توافق برسیم که چطور با هم کنار بیاییم

وزیر امور خارجه عمان که در ماه های اخیر دیدارهای مکرری با همتای ایرانی خود داشته است، از سخنرانان ویژه نشست «مجمع گفت وگوی تهران» بود. یوسف بن علوی، در ابتدای سخنرانی خود گفت: «به برادر عزیزم محمدجواد ظریف به مناسبت شهادت سردار قاسم سلیمانی تسلیت عرض می کنم. ما اکنون در مصیبت بزرگی هستیم که همه را تحت تاثیر قرار داد. سردار سلیمانی خدمات زیادی داشت و از خداوند می خواهیم او را گرامی بدارد و همچنین همه شهدا را رحمت کند». بن علوی گفت: «خوشحالم که در این تلاش مشترک، «مجمع گفت وگوی تهران»، به منظور تحقق امنیت و صلح در منطقه شرکت می کنم و مطمئنم ایران در راستای امنیت گام برمی دارد و دائما این تلاش ها را انجام داده است. ما در پادشاهی عمان با این کشور در این زمینه شریک هستیم و این همکاری تاکنون مهم ترین اقدامات را محقق کرده است».

وزیر خارجه عمان ادامه داد: «بنابراین این تلاشی است که تحقق پیدا کرده و اگر حکمت رهبر ایران نبود محقق نمی شد. ما معتقدیم که این تلاش و این حکمت همچنان ادامه دارد. آنچه ما با آن روبه رو هستیم در آینده با حکمت و درایت رهبری ایران محقق خواهد شد». او درباره تماس های کشورش با ایالات متحده که به سبب جایگاه عمان به عنوان میانجی برقرار می شود، گفت: «در تماس هایی که آمریکایی ها دائما با ما دارند و به دنبال کاهش تنش هستند، همه ما دوشادوش تلاش خواهیم کرد که به این منطقه برای برپایی ثبات حقیقی کمک کنیم».

یوسف بن علوی در پاسخ به این پرسش که چگونه می توانیم صلح را در منطقه مستقر کنیم، گفت: «این یکی از مهم ترین پرسش هاست؛ پرسشی که ما امروز برای یافتن پاسخ آن دور هم جمع شدیم. واقعیت آشکار این است که ما باید از امکاناتی که داریم برای آشنایی با مشکلاتمان استفاده کنیم. مشکلات ما در کشورهایمان نگران کننده است. پس اول باید مشکلات را بشناسیم. ما این مشکلات و دلایل آن را درک می کنیم که ناشی از اتفاقات یک قرن گذشته و بعد از جنگ جهانی دوم است».

دیپلمات ارشد عمان افزود: «سخت ترین مشکل ما مردم فلسطین هستند». او تاکید کرد: «ما امروز یادآور می شویم که تشکیل کشور فلسطین یک ضرورت اساسی است که در غیر این صورت مشکلات ما ناشی از تروریسم پایان نخواهد پذیرفت». بن علوی با بیان اینکه وجود غرب در منطقه ما به سال ها پیش برمی گردد و دلیل آن هم استعمار بوده که دیگر پایان پذیرفته است، خاطرنشان کرد: «آنها همچنان به دلیل منافعی که در آب های منطقه ما وجود دارد، در اینجا حضور دارند».

او در ادامه به بحران های موجود در منطقه اشاره کرد و افزود: «ما باید به توافق برسیم که چطور با هم و با جهان کنار بیاییم، این چیزی است که ما تلاش می کنیم محقق شود».