آرشیو شنبه ۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۰۸
جهان
۷

رویداد

احتمال تمدید دوره انتقالی برگزیت

رئیس کمیسیون اروپا احتمال می دهد که اتحادیه  اروپا و بریتانیا نتوانند اختلاف نظرهای باقی مانده را تا پایان سال 2020 حل وفصل کنند و دوره انتقالی برگزیت تمدید شود. زمان تعیین شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا 31 ژانویه 2020 تعیین شده است و پس از آن دوره انتقالی آغاز خواهد شد که تا 31 دسامبر 2020 ادامه خواهد داشت تا دو طرف در مورد شرایط روابط آینده خود به ویژه روابط تجاری به توافق دست یابند. در دوره انتقالی همچنان قوانین اروپایی در بریتانیا اجرا می شود.

 
تلفات 100هزارنفری در افغانستان

در آخرین روزهای سال 2019، سازمان ملل گزارش داد که از سال 2010 تاکنون بیش از صد هزار غیرنظامی در افغانستان کشته یا زخمی شده اند. «تادامیچی یاماموتو» نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، در بیانیه ای گفت: «تلفات و مجروحان در افغانستان در یک دهه گذشته به صد هزار نفر رسیده است. این آمار از زمانی اعلام شده است که سازمان ملل آغاز به شمارش کشته ها و زخمی ها در این کشور کرده است». سازمان ملل اخیرا اعلام کرده بود که در 9 ماه اول سال 2019، دوهزارو 563 غیرنظامی در افغانستان کشته شده اند.

 
ناو و هواپیماهای ژاپن در راه خاورمیانه

دولت ژاپن برنامه بحث برانگیز اعزام نیروهای دریایی خود به خاورمیانه را برای اطمینان از امنیت نفت کش های ژاپنی تایید کرد. براساس تصمیم دولت توکیو، یک ناوشکن مجهز به هلیکوپتر و دو هواپیمای گشت زنی برای جمع آوری اطلاعات به این منطقه اعزام خواهند شد. در صورت بروز هرگونه وضعیت اضطراری، فرمانی ویژه از سوی وزیر دفاع ژاپن صادر خواهد شد که به نیروهای اعزام شده اجازه خواهد داد برای حفاظت از کشتی های ژاپن در شرایط خطر از تسلیحات خود استفاده کنند. ژاپن 90 درصد از نفت خام خود را از خاورمیانه تامین می کند.پیش از این، ایالات متحده و تعدادی از کشورهای اروپایی، هرکدام تشکیل ائتلاف های دریایی متفاوتی را برای حفاظت از آزادی کشتی رانی در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز اعلام کرده بودند.

 
زندان ابوغریب بازگشایی می شود

وزارت دادگستری عراق زندان «ابوغریب» سابق را که اکنون زندان مرکزی عراق نام گرفته، پس از بازسازی و افزایش گنجایش، افتتاح می کند. ثائر الجبوری سخنگوی وزارت دادگستری عراق گفت: «هدف مرکز اصلاحات عراق از افتتاح زندان مرکزی بغداد آن است که ساکنان این مرکز به اشخاصی سودمند برای جامعه شان تبدیل شوند». این زندان در فاصله 32کیلومتری غرب بغداد قرار دارد. این زندان پس از ورود نیروهای آمریکایی به عراق توسط نیروهای ائتلاف استفاده شد و به شکنجه های وحشیانه با زندانیان آن شناخته می شود. در سال 2014 وزارت دادگستری عراق این زندان را به دلایل امنیتی تعطیل کرد.