آرشیو شنبه ۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۰۸
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: کاهش 10 درصدی خریدهای آخر سال

عکس یک روزنامه گاردین شهروندان منچستری را به تصویر کشیده که چتربه دست در خیابان های مرکزی شهر رفت وآمد می کنند؛ خیابان هایی که به زعم گزارشگر گاردین، خلوت تر از سال های گذشته است. چیزی تا پایان سال نمانده، اما مراکز خرید منچستر و دیگر شهرهای انگلیس رونق همیشه را ندارند. نویسنده گزارش ادعا کرده خریدهای آخر سال منچستری ها به نسبت سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است. هوای بارانی این روز ها و همچنین کاهش قدرت خرید از مهم ترین دلایلی است که در گزارش گاردین به آن اشاره شده است. بارش شدید باران باعث شده شهروندان کمتر برای خرید از خانه خارج شوند. این روزنامه انگلیسی در تیتر یک به یکی از مسائل مبتلابه نیروهای پلیس در این کشور اشاره می کند؛ پرداختی های پلیس، خارج از فرایند دادگاه که ارزش آن به 30 میلیون پوند می رسد! در گزارش گاردین می خوانیم گاهی نیروهای پلیس از پایین ترین سطح تا بالاترین، مرتکب اشتباهاتی در فرایند برخورد با متهم یا مجرم می شوند؛ بدرفتاری می کنند، از کلمات توهین آمیز یا زننده استفاده می کنند، فرد بازداشتی را تحقیر می کنند و... این پلیس ها می دانند ممکن است کارشان به دادگاه بکشد و محکوم شوند، پس پیش دستی می کنند و مبالغی را به شاکیان احتمالی خود می پردازند. ارزش این مبالغ طی چهار سال گذشته به 30 میلیون پوند رسیده است! کارشناسان امور حقوقی و مطلعان این پرونده می گویند مبالغ پرداختی ماموران خاطی متفاوت است و به طبقه اجتماعی و اقتصادی شاکی بستگی دارد. پلیس ها تا به حال از صد پوند تا چند میلیون پوند هزینه کرده اند.

نکته: گزارش گاردین درباره پلیس ها جالب و خواندنی است.

 
نشنال: اوضاع سیاسی عراق پیچیده تر می شود

مجموع کمک های بین المللی امارات در سال 2019 به 28 میلیارد درهم رسیده است. روزنامه نشنال در تیتر یک این خبر را منتشر کرده است. وزارت خارجه و مراکز داخلی امارات اسناد مربوط به این کمک ها را تایید کرده اند. بخش عمده این مبلغ؛ یعنی چیزی حدود 15 میلیارد درهم در کشورهایی که مشکلات اساسی در تامین نیازهای اولیه شهروندان خود داشته اند، هزینه شده است. تامین مواد غذایی، دارویی و مواد بهداشتی از مهم ترین کارهایی بوده است که مراکز خیریه اماراتی در طول سال گذشته در خارج از مرزهای این کشور انجام داده اند. روزنامه نشنال در عکس یک شهروندان اماراتی را در مرکز نجوم ثریا در دوبی به تصویر کشیده است. هرکدام از این شهروندان عینکی مخصوص به چشم دارند و خورشید را نگاه می کنند؛ خورشیدی که گرفته و تیره وتار شده است. روزنامه نشنال در گزارش نخست خود متوجه مسائل عراق است؛ کشوری که درگیر اعتراضات داخلی است و نخست وزیر ندارد و البته چیزی نمانده تا رئیس جمهور خود را هم از دست بدهد. نشنال می نویسد برهم صالح، رئیس جمهور عراق، اعلام کرده برای استعفا آماده است. علت این اقدام آقای صالح، نامزدی نخست وزیری است که مورد اعتماد مردم نیست و باعث ادامه اعتراضات عراقی ها شده. او گفته وقتی قانون به من اجازه نمی دهد نامزدی را که مورد اعتماد مردم نیست، برکنار کنم، خودم کنار بروم بهتر است. اوضاع عراق پیچیده تر می شود.

نکته: عراق دوباره به صفحه یک روزنامه نشنال بازگشته است.

 
یواس ای تودی: استیضاح داغ می شود، ترامپ عصبی تر

صفحه یک روزنامه یواس ای تودی آمریکا با 9 قاب عکس از چهر ه های هنری و غیرهنری آمریکا که در سال 2019 درگذشته اند، آغاز می شود. به مناسبت آخرین روزهای سال و آغاز سال جدید، روزنامه یواس ای تودی از این درگذشتگان یاد کرده است؛ چهر ه هایی مثل لوک پری، والری هارپر و دوریس دی (بازیگر)، جان سینگلتون (کارگردان)، الیجا کامینگز (سیاست مدار و فعال حقوق بشر)، لی یاکوکا (مدیر توسعه کارخانه خودروسازی فورد و کرایسلر)، سولی (خواننده)، ریپ تایلر (کمدین) و تونی موریسون (نویسنده). نویسنده مطلب یواس ای تودی تاکید کرده این چهره ها هرکدام بر نسل هایی از جامعه آمریکایی تاثیر گذار بوده اند و قهرمان آنها به حساب می آمده اند. این روزنامه آمریکایی در گزارش نخست خود به رابطه توییت های ترامپ و موضوع استیضاح اشاره کرده است. در این گزارش آمده؛ هرچه بحث استیضاح در آمریکا داغ تر و جدی تر شده، توییت های رئیس جمهور هم عصبی تر و تندتر شده است. مخاطب اصلی این توییت ها هم کسی نیست جز نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان؛ یعنی جایی که پرونده استیضاح رئیس جمهور کلید خورد و در نهایت تصویب شد. ترامپ در هر توییت نانسی پلوسی را نواخته و او را بیمار و دیوانه خطاب کرده است. او در یکی از توییت ها از فرط عصبیت به بی خانمان های سانفرانسیسکو هم توهین کرده است و از نانسی پلوسی خواسته به خاستگاهش بازگردد و این زباله ها را جمع کند! هفته گذشته با تصویب مجلس نمایندگان آمریکا و اعلام خانم پلوسی، ترامپ به دلیل سوء استفاده از قدرت و اخلال در کار کنگره استیضاح شد. 

نکته: گزارش یواس ای تودی از واکنش ترامپ به استیضاح جالب است. 

 
الشرق الاوسط: وعده های دیاب میان سنی ها خریدار ندارد

تصمیم رئیس جمهور عراق برای استعفا سوژه تیتر یک و عکس یک روزنامه سعودی الشرق الاوسط است. برهم صالح، رئیس جمهور عراق، در اعتراض به محدودیت های قانونی که پیش روی اوست، تصمیم گرفته از مقامش کناره گیری کند. الشرق الاوسط می نویسد العیدانی نامزد برخی گروه های عراقی برای نخست وزیری است. اما اعلام نامزدی این فرد باعث اعتراض عراقی ها در خیابان ها شده است. عکس یک الشرق الاوسط هم این ادعا را ثابت می کند. شهروندان عراقی در میدان تحریر بغداد تجمع شده و روی عکس های العیدانی خط کشیده اند. رئیس جمهور که صدای اعتراض شهروندان عراقی را شنیده، گفته قانون اساسی به من اجازه نمی دهد نامزدی این شخص را لغو کنم. نمی شود صدای اعتراض مردم را نادیده گرفت. وقتی آنها العیدانی را نمی خواهند و من هم اجازه ندارم او را برکنار کنم، پس بهتر است خودم کنار بروم. روزنامه الشرق الاوسط در مطلبی دیگر به روزگار سخت پیش پای حسان دیاب، نخست وزیر لبنان اشاره می کند. او هرچه وعده می دهد، از حجم اعتراضات لبنانی ها کم نمی شود. طبق قانون اساسی لبنان، نخست وزیر این کشور از میان گروه های سنی انتخاب می شود. جالب اینکه مخالفان دیاب هم سنی های لبنان هستند. آنها می گویند دیاب به لحاظ سیاسی مورد تایید حزب الله است و مورد تایید ما نیست. اوضاع لبنان هم دست کمی از عراق ندارد.

نکته: خاورمیانه پراتفاق و ملتهب جایی برای خبرهای داخلی عربستان در صفحه یک الشرق الاوسط نگذاشته است.