آرشیو شنبه ۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۰۸
جامعه
۱۳

خبر

انتقاد از بالابودن عناوین مجرمانه در کشور

ایسنا: رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ضمن درخواست بر بازنگری و کاهش عناوین مجرمانه از سوی قوه قضائیه گفت: این کار موجب می شود تا از تولید شهروند-مجرم کاسته شود. سیدحسن موسوی چلک با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در کشور داریم، بالا بودن عناوین مجرمانه است، گفت: این مسئله موضوعی است که در تمام ادوار، کارشناسان حوزه اجتماعی، حقوقی، کیفری و... نسبت به آن هشدار داده اند. با حضور آقای رئیسی هم این موضوع مجدد مطرح شده است. 

او بااشاره به وجود چهارهزارو 200 عنوان مجرمانه در کشور بر اساس گزارش معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: این تعداد آمار بالایی است. هفته گذشته نیز در جلسه آقای رئیسی با مسئولان سازمان های حوزه شهری نکته ای مطرح شد که از درست کردن «شهروند- متخلف» بپرهیزیم. اما فکر می کنم مهم تر از این موضوع، این است که ما از درست کردن «شهروند- مجرم» بیشتر باید بترسیم و بپرهیزیم. آمار بالای ثبت پرونده ها و آمار بالای عناوین مجرمانه در راستای درست کردن شهروند- مجرم عمل می کند. 

به گفته رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، آنچه ما نیاز داریم، بازنگری در این بخش است که در برنامه ششم توسعه هم به صراحت مطرح شده و دغدغه آقای رئیسی هم بوده است. اگرچه این موضوع پیش از این هم مطرح شده بود اما اتفاقی در عمل نیفتاد که هیچ، هنوز هم در حال تولید عناوین مجرمانه هستیم. به عنوان عضوی از یک تشکل غیردولتی انتظار دارم که همان طور که آقای رئیسی نگران تربیت شهروند- متخلف است، نگران شهروند- مجرم هم باشیم و در این زمینه تحولی با بازنگری در قوانین صورت بگیرد.  موسوی چلک افزود: برای مثال می توان برخی از جرائم را به «تخلف» تقلیل داد تا به این ترتیب تعداد مجرمان را کاهش داد و شهروندان با عناوین مجرمانه متحمل مجازات نشوند. واقعیت این است بالابودن عناوین و پرونده های قضائی، محملی برای تولید «شهروند- مجرم» است. او در خاتمه این را هم گفت که انجمن مددکاران اجتماعی ایران همان طورکه در تدوین بسته اجتماعی برنامه ششم توسعه با قوه قضائیه همکاری داشت، این بار نیز آمادگی دارد که برای این بازنگری در کنار قوه قضائیه باشد.

«اوباش محله ای» تحت کنترل پلیس

ایلنا: رئیس پلیس امنیت عمومی پایتخت از تحت کنترل قراردادن اوباش های محله ای خبر داد.  «سردار علی ذوالقدری» در صحبت های خود درباره اراذل و اوباش سطح دار گفت: این افراد از آنجا که تحت کنترل هستند، تعدادشان افزایش نداشته است. در حال حاضر ما با افرادی مواجه هستیم که به اصطلاح اوباش های محله ای هستند و ما برای این افراد نیز برنامه ریزی کرده و آنها را تحت کنترل قرار خواهیم داد و اجازه نمی دهیم افراد نظم و امنیت عمومی را برهم زده و برای شهروندان مزاحمت ایجاد کنند. او در پاسخ به این سوال که این افراد در کدام مناطق فعالیت می کنند، تصریح کرد: این افراد بعضا در محله هایی هستند که بستر را برای اقدامات اوباش گونه خود مناسب می بینند، البته ما این محلات را مورد پایش و شناسایی قرار داده و در طرح اخیر پلیس امنیت تعدادی از این افراد نیز شناسایی و دستگیر شده اند.