آرشیو شنبه ۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۰۸
ورزش
۱۴

فرهاد جلوی سومین اشتباه را گرفت

نیمکت استقلال فعلا «نه»!

ظاهرا قرار نیست استرس هواداران استقلال به این زودی ها به پایان برسد. بعد از فسخ قرارداد ناگهانی استراماچونی، شایعاتی جدی نسبت به حضور فرهاد مجیدی روی نیمکت این تیم مطرح شده بود و هواداران با دلخوری نسبت به این انتخاب واکنش نشان داده بودند. عصر دیروز سرانجام فرهاد مجیدی با انتشار پستی اینستاگرامی به طور ضمنی از حضور روی نیمکت تیم محبوبش انصراف داد.

ماجرا از فسخ قرارداد ناگهانی استراماچونی با باشگاه استقلال شروع شد؛ استقلالی ها که در حال جشن و پایکوبی پیروزی بزرگ مقابل شهر خودرو و رسیدن به صدر جدول بعد از چهار سال بودند، به یک باره و پیش از تقابل با پیکان در ورزشگاه آزادی با شوک فسخ قرارداد مربی ایتالیایی شان رو به رو شدند. استراماچونی به دلیل عدم دریافت مطالباتش و با استفاده از بند فسخ قرارداد طبق قوانین فیفا به کشورش بازگشت. بعد از این اتفاق بود که هواداران خشمگین استقلال به سمت ساختمان باشگاه رفتند و اعتراض تندی نسبت به مدیران این تیم نشان دادند. اعضای هیئت مدیره اما تلاش کردند هرطور شده مطالبات استراماچونی را پرداخت و بار دیگر باب مذاکره را با او باز کنند. بعد از گذشت دو هفته سرانجام با حمایت وزیر ورزش و وزارت امور خارجه، 160 هزار یورو طی یک فقره چک به حساب استراماچونی واریز شد، اما در کمال شگفتی درخواست استراماچونی با 11 بند شوک جدیدی به هواداران و اعضای هیئت مدیره وارد کرد. یکی از اصلی ترین درخواست های استراماچونی این بود که 470 هزار یورو به صورت یکجا پیش از ورود به تهران پرداخت شود و همچنین مبلغ 900 هزار یورو برای خرید دو بازیکن در نیم فصل باید هزینه شود. نکته شگفت انگیز دیگر در این درخواست این بود که در قرارداد جدید «بدون مذاکره» قید شود و کاهش قرارداد استراماچونی از دو به یک سال نیز از دیگر بندهایی است که توسط مربی خوش تیپ ایتالیایی مطرح شده بود. بعد از این اتفاق بود که واکنش اعضای هیئت مدیره به سمت دیگری رفت و آنها اعلام کردند با توجه به درخواست های غیرمتعارف استراماچونی، دیگر حاضر نیستند با او مذاکره کنند. عصر پنجشنبه نیز باشگاه به صورت رسمی اعلام کرد که پرونده حضور استراماچونی روی نیمکت استقلال به طور کامل بسته شده و به زودی سرمربی جدید معرفی خواهد شد. بعد از این بیانیه بود که نام فرهاد مجیدی در رسانه‎ ها و فضای مجازی به عنوان جانشین محبوب استرا معرفی شد. هواداران استقلال این بار اما واکنش متفاوتی نسبت به بازگشت کاپیتان سابق و محبوبشان روی نیمکت این تیم داشتند. آنها با هجوم به صفحه اینستاگرامی مجیدی اعلام کردند که نباید تحت هیچ شرایطی هدایت استقلال را بعد از استراماچونی قبول کند. بیش از 50 هزار کامنت در آخرین پست اینستاگرامی مجیدی توسط هواداران به ثبت رسید که اکثرشان درخواست عدم بازگشت او را مطالبه کرده بودند.

مجیدی نیز عصر دیروز سرانجام اعلام کرد تحت این شرایط به تیم محبوبش بازنخواهد گشت و فقط در صورتی به این تیم برمی گردد که هواداران «منتظر بازگشتش» باشند. پیش تر مجیدی دوبار با اتخاذ تصمیمات اشتباه مسیر مربیگری خود را تغییر داده بود؛ اولین بار بعد از اخراج ناگهانی وینفرد شفر، پیرمرد آلمانی، مجیدی که دستیار او بود، جایگزینش روی نیمکت استقلال شد تا برای پنج مسابقه آخر هدایت استقلال را برعهده بگیرد. با توجه به کسب نتایج قابل قبول، انتظار می رفت تا اعضای هیئت مدیره برای فصل نوزدهم نیز با مجیدی ادامه دهند، اما علی خطیر و امیرحسین فتحی تصمیم گرفتند الگوی پرسپولیس را در تیمشان پیاده کنند؛ «حضور مربی مشهور خارجی». به همین دلیل به مجیدی اعلام کردند می تواند به عنوان دستیار قطعی سرمربی خارجی استقلال به کارش در این تیم ادامه دهد. مجیدی که احساس می کرد به او خیانت شده، با انجام یک مصاحبه از حضور در استقلال انصراف داد. درگیری با اعضای هیئت مدیره ای که حمایت خاصی از او نکردند باعث شد تا همه به این نتیجه برسند که «هفت محبوب» نباید به این زودی پست سرمربیگری استقلال را قبول می کرد.

از دیگر تصمیمات زودهنگام مجیدی، پذیرش سرمربیگری تیم امید بود. مجیدی تمام پل های پشت سرش را طی چند ماه خراب کرده بود و بعد از برکناری زلاتکو کرانچار از هدایت تیم ملی و ناکامی فدراسیون فوتبال از انتخاب سرمربی مناسب به جای کرانچار، مجیدی به عنوان دم دستی ترین گزینه پاسخ مثبت به پیشنهاد فدراسیون فوتبال داد و خیلی زود مربیگری تیم امید را برای حضور در مسابقات انتخابی المپیک 2020 توکیو پذیرفت. از همان ابتدا مشخص بود که راهی که مجیدی با تیم امید می رود به ناکجاآباد است! اختلاف عجیب کمیته فنی با فرهاد مجیدی و البته کسب نتایج نامطلوب او باعث شد تا پیش از اخراج، خودش استعفا دهد و عطای حضور در تیم امید را به لقایش ببخشد و کنار برود. دومین تصمیم اشتباه او باعث شد تا دو تجربه اولیه او به عنوان سرمربی همراه با «ناکامی» و به سرانجام نرسیدن پروژه مدنظرش باشد. سومین تجربه مجیدی نیز می توانست همراه با یک تصمیم اشتباه دیگر باشد که این بار خودش باهوش عمل کرد و قید حضور در استقلال را زد. بیش از 50 هزار کامنت در صفحه شخصی مجیدی، جامعه آماری مناسبی را برای او نمایان کرد که این بار برخلاف همیشه، هواداران منتظر بازگشت کاپیتان سابق و محبوب تیمشان نیستند. مجیدی نیز با وجود انتخاب دستیاران اسپانیایی و صحبت با بازیکن خارجی برای حضور در استقلال، سرانجام تصمیم گرفت قید حضور در این تیم را حداقل در این مقطع بزند. بازخوانی پست اینستاگرامی مجیدی نشان می دهد که انصراف قطعی از حضور در استقلال را نداده و فقط این بازگشت را به نوعی به آینده موکول کرده که زمانی روی نیمکت تیمش خواهد نشست که «امضای هوادار» را نیز داشته باشد. مجیدی می توانست در «تصمیم اشتباه» هت تریک کند، اما سرانجام پخته عمل کرد تا درهای حضورش در استقلال همچنان باز باشد.

البته با انصراف مجیدی، خبر رسیده که پالس مثبتی از سوی استراماچونی برای مذاکره مجدد به هیئت مدیره استقلال رسیده و حالا مدیران استقلال با دست بالا می خواهند با وکیل مربی ایتالیایی صحبت کنند. علی خطیر نیز در تازه ترین اظهارنظرش اعلام کرده که طی صحبتی که با دستیار استراماچونی داشته، استرا و دستیارانش درخواست عجیبی ندارند و در صورت پرداخت مطالبات بازیکنان و برطرف شدن برخی نواقص حاضرند بار دیگر پای میز مذاکره بنشینند. این قصه اما همچنان سر دراز دارد.