آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
صفحه اول
۱
سرمقاله

«حق رای» از دیدگاه امام

حجت الاسلام محسن غرویان

امام خمینی(ره) در مجلس خبرگان اول خطاب به اعضای این مجلس گفتند که شما آقایان علما و روحانیون، قیم مردم، وکیل مردم یا ولی مردم نیستید که رای خودتان را بر رای مردم تحمیل کنید. مردم آزادند و شما هم باید مردم را آزاد بگذارید هر رایی که دارند، مطرح کنند. ایشان می گفتند ولو اینکه رایی که مردم می دهند به تشخیص شما به ضرر خودشان باشد، شما باید تسلیم رای مردم باشید و رای آنها را بپذیرید.

ایشان معتقد بودند که حق رای از آن مردم است. این سخنان امام(ره) باید سرلوحه کار مسوولان نظام و شورای نگهبان و سایر سیاستمداران ما باشد؛ چراکه دیدگاه امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار این نظام، چنین است. ایشان فرموده اند که میزان رای ملت است. بنابراین نظارت بر انتخابات به معنای اینکه ما رای خودمان یا رای گروهی خاص را به اکثریت ملت تحمیل کنیم، نیست. رییس جمهوری هم در سخنرانی شان در راهپیمایی 22 بهمن به جمهوریت و اسلامیت تاکید کردند و گفتند که اسلامیت عین جمهوریت است و جمهوریت عین اسلامیت است. «دیانت ما عین سیاست ماست» نیز اساسا به همین معناست. ما نباید مقابل رای و نظر مردم بایستیم و رای یک گروه خاص را بر همگان تحمیل کنیم. شنیده ایم که آیت الله بهجت در همان اوایل انقلاب به امام خمینی(ره) نامه ای می نویسند یا در جلسه ای شفاهی خطاب به ایشان می گویند، لازم نیست شما از مردم رای بگیرید، مردم شما را قبول دارند، شما خودتان رییس جمهوری، ریاست مجلس، استاندار یا رییس قوه قضاییه را نصب کنید. آیت الله بهجت می گوید اگر همه مقامات به نصب شما صورت بگیرد، مردم قبول می کنند. اما امام(ره) در مقابل می گویند ممکن است حالا در این اوایل پیروزی انقلاب که مردم شور انقلابی دارند هر کسی که من نصب کنم، بپذیرند اما این دوام و بقا نخواهد داشت. ایشان می گویند ما باید مردم را به صحنه بیاوریم و خود مردم در صحنه حکومت و سیاست باشند و نظر خودشان را از طریق صندوق های رای اعلام کنند. ایشان تاکید داشتند که نمی توانند نظر خود را با انتصابات بر مردم تحمیل کنند.

اینها دیدگاه های حضرت امام خمینی(ره) است و اکنون نیز رییس جمهوری همین مسائل را مطرح می کند که انتخابات باید انتخابات مردم و انتخاباتی حقیقی باشد و رای مردم از صندوق ها بیرون بیاید و رای گیری باید با آزادی انتخاب باشد. از سوی دیگر رهبری نیز مردم سالاری دینی را به همین منظور مطرح کردند. یعنی باید هم مردم سالاری باشد که رای مردم است و هم باید دینی باشد که به این معنی است که دین هم، همین نظر را دارد. نمی شود به اسم دین بر مردم رایی تحمیل کرد. این رای باید رای باطنی و واقعی خود مردم باشد و در هر انتخاباتی باید آزادی عمل به مردم داده شود. رای مردم را نباید کانالیزه کرد. مردم باید با طیبه خاطر و طیب نفس رای شان را اعلام کنند. بنابراین از آنجا که این تاکید بر رای ملت هم نظر حضرت امام(ره) بوده و هم مورد تاکید رهبری این رویه باید در آستانه انتخابات مورد ملاحظه قرار بگیرد. اگر برای رای و نظر مردم محدودیت ایجاد شود، پشتیبانی ملت از دولت و حکومت کمرنگ و فاصله ملت و حکومت زیاد می شود و این موضوع آسیب های بزرگی به انقلاب می زند. بنابراین به همه مسوولان و مردم توصیه می کنم که فرمایشات حضرت امام(ره) را که در این زمینه در خبرگان اول گفته بودند، بار دیگر مطالعه کنند و ببینند که حضرت امام(ره) چه دیدگاهی نسبت به نظر مردم، رای مردم، رای اکثریت و خواست ملت داشتند. ایشان به واقع به مسوولان توصیه می کردند که برابر خواست ملت مقاومت نکنند؛ حتی می فرمایند اگر چنین کنید، دیکتاتور می شوید و جالب آنکه در توضیح گفتار خود هیتلر را مثال می زنند. بنابراین در این برهه زمانی همه ما باید بار دیگر این فرمایشات امام(ره) را مرور کنیم و آن را سرلوحه کارمان قرار دهیم.