آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۲
بازتاب

اگر رژیم گذشته به انتخاباتی سالم، آزاد و ملی تن می داد انقلاب نمی شد

رییس جمهوری در سخنرانی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب: با صندوق رای قهر نکنیم

گروه سیاسی: 2 روز مانده به برگزاری راهپیمایی 22 بهمن جریانی در فضای مجازی به راه افتاد و زمزمه هایی مبنی بر احتمال استعفای رییس جمهوری را بر سر زبان ها انداختند که هم خیلی زود تکذیب شد و هم حسن روحانی صبح روز 22 بهمن در راهپیمایی حاضر، در جایگاه سخنران ایستاد و در عین تاکید بر هم صدایی قوای 3گانه، نیروهای نظامی و مردم به برگزاری انتخابات آزاد هم اشاره کرد و گفت که «اگر رژیم گذشته تن می داد به یک انتخابات سالم، آزاد و ملی، انقلابی نمی شد.»

انقلاب ما یک انتخاب بود

رییس جمهوری «انقلاب» را یک «انتخاب» توصیف کرد و با طرح این پرسش که چرا ملت ایران 41 سال پیش انقلاب را انتخاب کرد، گفت: «انقلاب از انتخاب است و انتخاب از انقلاب است. اگر رژیم فاسد گذشته به مردم اجازه انتخاب می داد، نیازی به انقلاب نبود، اگر رژیم گذشته مردم را آزاد می گذاشت تا در نوع حکومت، حکومت خود را برگزینند و انتخاب کنند، در نوع قانون اساسی، قانون اساسی مورد نظر خود را انتخاب کنند، بین استقلال و وابستگی، مردم استقلال را انتخاب کنند، اگر رژیم گذشته تن می داد به یک انتخابات سالم، آزاد و ملی، انقلابی نمی شد.»

حسن روحانی با تاکید بر اینکه «انقلاب بر مبنای آن بود که در انتخابات بسته بود»، ادامه داد: «انسداد در و دروازه انتخابات، مردم را هدایت کرد تا از مسیر یک انقلاب بزرگ این زنجیر را پاره کنند و راه را برای انتخابات باز کنند.جامعه ای که در آن آزادی است، انتخابات مستمر در آن تحقق پیدا می کند، جامعه ای که در آن جامعه مردم سالاری است و این مردم هستند که تصمیم نهایی را می گیرند، همواره انتخابات وجود دارد.»

او همچنین یادآور شد که مردم در 12 و 22 بهمن ماه 57، در دهم و یازدهم فروردین ماه 58، در جریان انتخابات خبرگان قانون اساسی و همه پرسی قانونی اساسی در سال 58 به «انتخاب» دعوت شدند. همان طورکه در 22 بهمن ماه آزاد هستند به خیابان بیایند و انقلاب را تایید کنند یا در خانه بمانند.

ایراد امریکا به انتخاب ماست

رییس جمهوری در ادامه تاکید کرد: «مسیر ما، مسیر انتخابات است و انقلاب ما بر مبنای انتخاب بزرگ یک ملت در 41 سال پیش و در انتخاب های بعدی به وجود آمد و تکامل پیدا کرد.» او در ادامه به دشمنان قسم خورده این انقلاب و کشور نیز اشاره کرد که استقلال را برنمی تابیدند. رییس جمهوری گفت: «برای قدرتی چون امریکا تحمل انقلاب اسلامی و پیروزی یک ملت بزرگ و بیرون راندن ابرقدرت امریکا از این سرزمین طبیعی است که غیرقابل تحمل باشد و طبیعی است که از 41 سال پیش هر شب خواب بازگشت به این سرزمین را ببیند. آنها به خوبی می دانند که ایران چه مقدار اهمیت دارد، آنها به خوبی می دانند نقش ایران در منطقه چیست و آنها می دانند قدرت ایران در منطقه یکی از بالاترین قدرت ها یا به یک معنا بالاترین قدرت منطقه حساس خاورمیانه است به همین دلیل از روز اول دشمن سرسخت این ملت و انقلاب امریکا و صهیونیسم بود. ایراد امریکا به انتخاب ما است و امریکا می گوید چرا مردم انتخاب کردند.»روحانی با یادآوری روز ورود امام به کشور، توضیح داد که امام «آن روز به مردم گفت با مظاهر تمدن و تجدد مخالف نیستیم؛ با فحشا و فساد مخالفیم. امام آن روز گفت من به دلیل خواست مردم و اینکه مردم او را قبول دارند، دولت تعیین می کنم. آنچه امام (ره) در 12 بهمن گفت.»

خواسته مردم از مسوولان؛ عذرخواهی!

رییس جمهوری در ادامه سخنرانی به مراسم تشییع سردار شهید سلیمانی اشاره کرد و گفت: «اینکه عین الاسد امریکا در عراق موشک باران می شود، یعنی اجرای خواست مردم؛ مردم انتقام را خواستند و نیروهای مسلح سخن مردم را به کرسی نشاندند. آن روز که هواپیمایی کنار فرودگاه ما آسمان را نیلی کرد و قلب ما و رهبری را سوزاند. مردم از مسوولان عذرخواهی خواستند و نیروهای مسلح ما عمل کرده و صریحا از مردم عذرخواهی کردند و به مردم قول دادند و گفتند که دقت خواهند کرد که چنین اشتباهی هرگز تکرار نشود. نیروی مسلحی که با مردم و کنار مردم است و به خواست مردم عمل می کند؛ این همانی است که راه انقلاب اسلامی ما تعیین کرده است.»

حسن روحانی به تاسی از امام استراتژی «همه باهم» را استراتژی مهم انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: «در 22 بهمن 57 تمام ملت ایران احساس پیروزی کردند. نه این جناح یا آن جناح. در 22 بهمن 57 تمام اقوام و مذاهب احساس پیروزی کردند، شرق و غرب ایران، شمال و جنوب ایران و همه مردم. 36 میلیون جمعیت آن روز ایران، همه احساس پیروزی کردند.»

او ادامه داد: «اگر کاری کنیم که همه ما احساس پیروزی بکنیم، آن کار «انقلابی» است. انقلاب یعنی همین. یعنی اقدامی کنیم به نفع همه ملت، اگر هر وقت اقدامی کردیم که 83 میلیون را خوشحال کردیم، کار ما انقلابی است. هر وقت 10 میلیون را خوشحال کردیم، 10 میلیون را ناراحت کردیم و بقیه را مردد کردیم، باید فکر کنیم کجای کار ما ایراد دارد. در بسیاری از موارد «این» یا «آن» نادرست است. مقاومت یا دیپلماسی، این یا آن غلط است. هر دو کنار هم درست است، هم مقاومت و هم دیپلماسی.»

سلیمانی؛ مرد جنگ و صلح

رییس جمهوری در ادامه فرمانده سابق سپاه قدس را «سردار قوی میدان جنگ و میدان مذاکره» توصیف کرد و گفت: «شهید سلیمانی به دنبال جنگ در منطقه نبود، امریکایی ها دروغ می گویند. شهید سلیمانی دنبال بی ثباتی در منطقه نبود، امریکا و اسراییل دروغ می گویند. شهید سلیمانی دنبال ثبات بود.»

حسن روحانی ادامه داد: «شهید سلیمانی مرد جنگ و صلح بود، جنگی که به صلح منتهی شود و صلحی که آن چنان قوی باشیم که جنگی ایجاد نشود. قدرت و قوت ما است که صلح را حفاظت می کند و نیروی مسلحی قوی است که کشور ما را در مسیر صلح نگه می دارد.» او در ادامه از صنعت دفاعی کشور و نیروهای مسلح به دلیل افزایش قدرت نظامی کشور در سال های اخیر سپاسگزاری کرد.

یا جمهوری یا اسلامی غلط است

رییس دولت دوازدهم در بخش دیگری از این سخنرانی در سالروز پیروزی انقلاب به مقوله جمهوری و اسلامی اشاره و تاکید کرد اینکه برخی فکر می کنند یا جمهوری یا اسلامی، غلط است. حسن روحانی در تشریح نظر خود گفت: «ممکن است افرادی فکر کنند ما باید جمهوری را تضعیف کنیم تا اسلامیت را تقویت کنیم؛ با کمال ادب و احترام به این دوستان عزیز می گویم، اشتباه می فرمایید؛ تضعیف جمهوریت، تقویت اسلامیت نیست؛ جمهوریت و اسلامیت در کنار هم هستند. این یا آن در اینجا درست نیست. بعضی جاها باید بین این یا آن، انتخاب کنیم؛ درست است اما در بسیاری از موارد هم نباید بین این یا آن انتخاب کنیم؛ یا مقاومت یا دیپلماسی؛ نه هر دو. یا تعامل با جهان یا ایستادگی؛ نه هر دو. یا خودکفایی در داخل یا تجارت با خارج؛ نه هر دو.»

رییس جمهوری ادامه داد: «اینجا، جاهایی است که این یا آن ناصحیح است و در تاریخ انقلاب نیز امام به ما آموخت که اسلامیت کنار جمهوریت است؛ امام (ره) به ما آموخت، دینداری کنار مردم سالاری است؛ امام (ره) به ما آموخت پیشرفت کنار عدالت است. در بسیاری از موارد ابعاد مختلف انقلاب اسلامی را باید مدنظر قرار دهیم.» روحانی افزود: «اینجا می خواهم به مساله مهمی اشاره کنم؛ امریکا به دنبال چیست؟ امریکا در این 2 سال گذشته که این همه فشار بر مردم عزیز وارد کرده است، تمام تجارت، صادرات، واردات و نیازمندی های کشور را مورد هدف قرار داده تا مردم صبرشان لبریز شود. آنچه اختلاف محاسبه است، این است که امریکایی ها، جایگاه و عظمت ملت ایران را درک نکردند؛ امریکایی ها فکر می کنند با 41 سال تمدن مواجه هستند، نه؛ امریکایی ها با هزاران سال تمدن ایران مواجه هستند؛ تمدن ایرانیت و اسلامیت در طول قرن ها.»

یک ایران یک صدا

رییس جمهوری گفت: «خطایش این است؛ امریکا با 83 میلیون جمعیت ایران مواجه است و مردم ما یکپارچه و یکصدا هستند.آنجا که بحث ملت باشد، یک صداست؛ آنجا که بحث انقلاب باشد، یک صداست؛ آنجا که منافع ملی باشد، یک صداست...امریکا می خواهد ملت ایران را از پا در بیاورد، امریکا چه می خواهد؟ امریکا ملت تسلیم شده، کشور غارت شده و دولتی را می خواهد که پشیمان شده و نمی خواهد بار مسوولیت را بر دوش داشته باشد. اشتباه امریکا همین است، نمی داند، در ایران دولت، ملت، نیروهای مسلح، قوای سه گانه، همه و همه زیر پرچم جمهوری اسلامی و رهبری معظم انقلاب، یکپارچه ایستادگی خواهند کرد.»

روحانی ادامه داد: «امریکایی ها می گفتند اگر ما 3 ماه تحریم را ادامه بدهیم، ماده غذایی در ایران پیدا نمی شود، آنها می گفتند ما 3 ماه تحریم را ادامه دهیم، در ایران دارویی پیدا نمی شود، مردم در آب، برق، گاز و زندگی شان دچار مشکل می شوند. آیا اینچنین شد؟ ما در 2 سال گذشته که در شدیدترین تحریم ها بودیم، البته روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و مردم ما روزهای سختی را گذراندند، اما در طول ماه های اخیر، دولت و ملت روز به روز بر مشکلات فائق تر شدند و مشکلات را پشت سر گذاشتند.»

او گفت: «البته در سایه تحریم و فشار مردم ما آزار می بینند و اذیت می شوند و فشار بر مردم ما وارد می شود. اما در عین حال مردم ما کاملا آگاه هستند که می توانیم از این فشار عبور کنیم؛ همین طور که در ماه های اخیر دیده اند در تمام شاخص های اقتصادی، روند ما صحیح و مثبت بوده و این به آن معناست که ما قدرت داریم که برابر فشار امریکا، به پیروزی برسیم و برابر تمام آزارها و اذیت ها می ایستیم.»

رییس جمهوری با اشاره به اینکه «اگر یک دهم این فشاری که در این 2 سال اخیر بر ملت ما وارد شده، به یک کشور مشابه ما در این منطقه وارد می شد، برابر امریکا تسلیم می شد و خضوع می کرد»، گفت: «بدانید بسیاری از کشورهای همسایه ما، اگر نفت شان یک ماه تحریم شود، حقوق کارمند خودشان را نمی توانند پرداخت کنند؛ امروز به حول و قوه الهی به رغم همه فشارهای امریکا و تهدیدها روی پای خود ایستاده ایم. در این 10 ماه تا امروز 14 میلیارد دلار برای کالای اساسی و 20 میلیارد دلار برای غیرکالاهای اساسی بانک مرکزی پرداخت کرده است؛ در طول مدت این 10 ماه، 72 میلیارد صادرات و واردات داشتیم و حرکت تجاری ما 72 میلیارد بوده است؛ 36 میلیارد وارد کردیم، 35.5 میلیارد صادر کردیم؛ تقریبا نزدیک هم با کمی کسر در تراز؛ بنابراین مردم روی پای خودشان ایستادند؛ مردم ما، بازوهای شان را قوی تر و افکارشان را مجهز کردند.»

او ادامه داد: «امریکا می خواست اشتغال را در کشور ما از بین ببرد؛ در آغاز دولت یازدهم 20 میلیون و 600 هزار نفر شاغل در کشور داشتیم و امروز 24 میلیون و 400 هزار شاغل داریم؛ یعنی 3 میلیون و 600 هزار نفر بر شاغلان خالص ما اضافه شده است؛ هر سال به طور متوسط 500 هزار نفر مشغول به کار شدند. به رغم همه فشارها و تهدیدها، مسیر ما مسیر درست بوده و ملت ما مقاومت و ایستادگی کرده است و در تمام زمینه ها امروز موفقیت های بزرگ را به دست آوردیم.»

انتخابات و صندوق رای منجی ماست

روحانی در بخش دیگری از این سخنرانی به برگزاری انتخابات دوم اسفندماه پیش رو به منظور تشکیل دور یازدهم مجلس نیز اشاره کرد و گفت: «مردم عزیز؛ یکی از بالاترین ارزش های ملی و دینی ما انتخاب و قدرت انتخاب است؛ بتوانیم بین دو راه، راه بهتر را برگزینیم؛ بتوانیم بین چند راه، راهی که بهتر است، برگزینیم؛ انتخاب یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است؛ ممکن است در این انتخابات گله و انتقاد داشته باشیم، اشکالی ندارد؛ انتقاد آزاد است، اما مردم عزیز ایران؛ انتقاد باشد و منتقد باشیم، ولی خواهش می کنم انفعال نباشد و منفعل نشویم. به خاطر این کار یا آن کار، به خاطر این اقدام یا آن اقدام، با صندوق رای قهر نکنیم. انتخابات و صندوق رای منجی ماست.»

اصلاحات در دهه پنجم انقلاب

رییس جمهوری ادامه داد: «در دهه پنجم انقلاب که یک سالش گذشت و الان وارد سال دوم می شویم، خیلی از اصلاحات باید در این کشور انجام شود؛ نظام جمهوری ما باید در سایه رای، حضور و انتخابات شما نو شود؛ نوسازی شود، سالم تر و شکوفا تر شود. نباید با صندوق و انتخابات قهر کنیم؛ به هر صورت است باید پای صندوق انتخابات برویم؛ امام (ره) ما را دعوت کرد به انتخابات که صندوق رای را رها نکنیم؛ در هر انتخاباتی رهبری معظم انقلاب تاکید کرد که در انتخابات حضور پیدا کنیم. انتخابات غیر از عظمت ملی، امنیت ملی، ایستادگی برابر دشمن، آن هدف مهم و ارزشمند یعنی انتخاب که دستاورد انقلاب است و نهاد انتخاب و انتخابات را تقویت خواهد کرد.» او در پایان گفت: «یک بار دیگر مثل امروزی که شما سراسر کشور به صحنه آمدید و افتخار آفریدید، دوم اسفند پای صندوق رای برویم؛ یک بار دیگر افتخار بیافرینیم و به همه دشمنان اعلام کنیم راه و مسیر مردم آزادی، استقلال و جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود و برابر شما تسلیم نمی شویم و شما را وادار می کنیم که روزی برابر ملت ایران تسلیم بشوید و سر فرود بیاورید و بی تردید پیروزی از آن ماست.»