آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
بازار دیجیتال
۱۷

ماهواره بعدی ایران خرداد 99 به فضا پرتاب می شود

جزئیات پرتاب ناموفق ظفر

دنیای اقتصاد : «پرتاب ماهواره ظفر با شکست روبه رو شد، اما ما متوقف نخواهیم شد ماهواره های ایرانی بهتری در راهند.» این سخنان وزیر ارتباطات بعد از پرتاب این ماهواره بود. او در توییتر نوشت که اشکال در پرتاب ظفر از موتور ماهواره بر (سیمرغ) بود چیزی که به گفته او باعث شد که ماهواره دچار افت سرعت شده و در نتیجه در مدار قرار نگیرد. جهرمی همچنین گفت که در پرتاب ناموفق قبلی (ماهواره پیام) اشکال از مدار الکترونیک بود. این چهارمین تلاش ناموفق برای پرتاب ماهواره ایرانی به فضا بود هرچند به گفته جهرمی نمونه های جهانی متعددی از تلاش های ناموفق در پرتاب ماهواره به فضا وجود دارد و ظفر 2 (ماهواره جایگزین) خردادماه سال آینده پرتاب می شود.

روند عمومی ساخت و پرتاب ماهواره های ایرانی تاکنون به این صورت بوده که ساخت خود ماهواره با سفارش وزارت ارتباطات توسط مراکز علمی و تحقیقاتی مانند دانشگاه ها انجام می گیرد، ولی ساخت و پرتاب موشک (ماهواره بر) آن توسط وزارت دفاع انجام می شود. ماهواره ظفر از طریق پایگاه فضایی امام خمینی (ره) پرتاب شد پروژه ای که بر اساس مصوبه شورای عالی فضایی کشور ازسوی سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع اجرا و تکمیل شده است. سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع پس از پرتاب ظفر به «ایسنا» گفته است که سازمان فضایی وزارت دفاع به عنوان نخستین پرتاب کننده ماهواره در جهان اسلام مسوولیت طراحی، ساخت و بهره برداری تخصصی از پایگاه امام را برعهده دارد. او در توضیح پرتاب ظفر گفت: در ماموریت پرتاب ماهواره «ظفر» توسط ماهواره بر «سیمرغ» کلیه فرآیندهای پرتاب فضایی از قبیل مونتاژ مراحل ماهواره بر و ماهواره، تست های پیش پرتاب، تزریق سوخت و پیش فشارگذاری، به طور کامل به انجام رسید. فرآیند پرتاب و استارت موتورهای مرحله یک ماهواره بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله دو به درستی انجام شد و در انتهای مسیر، ماهواره بر به سرعت مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید. بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت دفاع، اهداف تحقیقاتی مدنظر از این پرتاب محقق شده است و داده های تله متری از فرآیند پرتاب به طور کامل احصاء شده که با تحلیل این داده ها و تطبیق عملکرد زیرسیستم ها با طراحی انجام شده، بهینه سازی های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد. ماهواره ظفر با 3 ماموریت اصلی «تصویربرداری»، «ذخیره و ارسال داده» و «اندازه گیری تشعشعات فضایی» در دانشگاه علم و صنعت ایران در مدت 3 سال و در دو نمونه

«ظفر -1» و «ظفر-2» طراحی و ساخته شده است.

ماهواره ظفر توسط دانشگاه علم و صنعت طراحی و ساخته شد. این دانشگاه قبل از این ماهواره نوید را ساخته بود و این دومین ماهواره ساخت این دانشگاه است.  بخش زمینی ماهواره ظفر شامل ایستگاه تله کامند (سیستم ارسال دستورات از یک نقطه مرکزی برای سایر نقاط راه دور)، تله متری (اندازه گیری)، دریافت تصویر، مدیریت محموله ذخیره و ارسال است. همچنین ایستگاه کنترل و فرمان ماهواره و ایستگاه دریافت تصاویر ماهواره «ظفر» در سه ایستگاه فضایی در سطح کشور نصب و راه اندازی شد. وزیر ارتباطات که از حدود یک هفته قبل مرتبا درمورد ماهواره ظفر اطلاع رسانی می کرد در یکی از توییت های خود هزینه ساخت دو ماهواره ظفر را کمتر از 2 میلیون یورو عنوان کرد و نوشت که ارزش تصاویر ارسالی آن بیش از 10 میلیون یورو است. این ماهواره نسبت به ماهواره نوید قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتری دارد. جهرمی همچنین برای این پرتاب تعدادی از فعالان رسانه ای و کاربران شبکه های اجتماعی را به محل پرتاب ماهواره برد.  در همین حال به نوشته «ایرنا» در شب پرتاب این ماهواره صداهای مهیبی در منطقه سرجنگل و چاه احمد زاهدان برخی از مردم منطقه را نگران کرد که به گفته معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان وبلوچستان این صدا احتمالا ناشی از سقوط برخی قطعات جدا شده از (موشک ماهواره بر) ظفر است.  خود ماهواره ظفر به گفته وزیر ارتباطات در اقیانوس هند سقوط کرده است.

 سابقه پرتاب ماهواره های ایرانی

پروژه ماهواره ظفر، نخستین تلاش کشور برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین نیست. پیش از این نیز ماهواره های «دوستی» دانشگاه صنعتی شریف و «پیام» دانشگاه صنعتی امیرکبیر از پروژه های فضایی بودند که پرتاب آنها با شکست مواجه شد. در دی ماه سال گذشته، وزیر ارتباطات با انتشار توییتی از قرار نگرفتن ماهواره پیام در مدار خبر داد. به گفته وزیر ارتباطات، «ماهواره با طی دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و پیام در مدار آرام نگرفت». در واقع، علت سقوط پیام، سرعت اولیه ناکافی ماهواره اعلام شد و بقایای آن در اقیانوس هند افتاد. وزیر در توییتی که از سقوط پیام خبر داده بود، به پروژه بعدی تحت عنوان ماهواره دوستی اشاره کرد. با این حال، ماهواره «دوستی» دومین پرتاب ناموفق بود که به کارفرمایی سازمان فضایی ایران، توسط دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده است. البته در این میان، به گزارش خبرگزاری «ایسنا» چند پرتاب ماهواره انجام گرفته که به طور محدود در مدار قرار داشتند. برای مثال، ماهواره امید در 15 بهمن 1387 در مدار فضا قرار گرفت. اما در 5 اردیبهشت 1388 با جو غلیظ مناطق غربی آمریکای جنوبی و اقیانوس آرام برخورد کرد و به کار 82 روزه خود پایان داد. ماهواره دیگر رصد بود که 25 خرداد در مدار جای گرفت، اما در روز 15 تیر ماه سال 1390 مجددا وارد جو شد و به عمر تقریبا سه هفته ای خود پایان داد. پرتاب ماهواره فجر در سال 1392 انجام گرفت، اما طول عمر این ماهواره بیش از 5/ 1 سال نبود. ماهواره دیگر نیز نوید بود که پس از دو ماه در اوایل سال 91 سقوط کرد. تصاویر دریافتی از آن دارای کاربردهای عملیاتی در حوزه های جو و علوم هواشناسی، منابع و بلایای طبیعی است.