آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۲

رییس جمهوری در دیدار با سفرا، روسای نمایندگی ها و سازمان های خارجی مقیم تهران: پیشنهاد ما به همه دنیا، گفت و گوست و مذاکره

حسن روحانی عصر روز دوشنبه با سفرا و روسای نمایندگی ها و سازمان های خارجی مقیم تهران دیدار و در جمع آنها سخنرانی کرد. او از فرصت سخنرانی در میان روسای نمایندگی های خارجی در ایران استفاده و به اعمال شدیدترین تحریم ها از سوی ایالات متحده امریکا اشاره کرد که دست کم در 20 ماه گذشته مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده است. او در عین حال تاکید کرد که «امریکایی ها در اشتباه اند؛ مردم و مسوولان ما برابر این تحریم ها تسلیم نمی شوند.» رییس جمهوری گفت:«امروز در برابر یک تحریم ظالمانه و یک اقدام تروریستی از طرف امریکا بر کل ملت ایران هستیم و هیچ کس امروز تردید ندارد که فشار حداکثری و تحریم امریکا علیه تک تک مردم است. یعنی یک نفر در این تحریم استثنا نشده است. یک بیمار، یک ماده غذایی مردم استثنا نشده است. هیچ قطعه ای از هواپیما برای سلامت پرواز استثنا نشده و این کاملا روشن است؛ تحریمی 100 درصد غیرانسانی علیه کل یک ملت است. شاید در تاریخ چنین تحریمی کم سابقه باشد.»

فکر می کنند مردم با تحریم تسلیم می شوند یا به خیابان می آیند

او تاکید کرد:«امریکایی ها فکر می کردند با فشار حداکثری بر کل واردات، صادرات و بر زندگی مردم، مردم ناچارند یا تسلیم شوند یا به عنوان اعتراض به خیابان ها بیایند و به امریکا چراغ سبز نشان دهند. آنها که با این منطقه و با تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران آشنا هستند، می دانند که یک ملت بزرگ برابر قلدری و زور و سخن ناحق و غلط و فشار ناروا، سر تسلیم فرود نمی آورد.»

رییس جمهوری خطاب به سفرا و روسای نمایندگی های خارجی مقیم تهران گفت که امریکا در طول 20 ماه گذشته روزبه روز فشار خود را بر مردم و کشور ایران افزایش داده اما از 8 ماه پیش به این طرف تمام شاخص های اقتصادی نشان می دهد که جمهوری اسلامی از این تحریم سربلند بیرون آمده است.

البته روحانی یادآور شد که «مردم ما گرچه امروز مشکلات فراوانی را به خاطر تحریم تحمل می کنند اما سراسر این کشور هیچ صفی وجود ندارد، نه برای مواد غذایی، نه دارو و نیازمندی های ضروری، نه برای جابه جا شدن و مسافرت، نه برای تحصیلات علمی و نه برای درمان در بیمارستان ها، همه شرایط ما امروز یک شرایط با ثبات در این کشور است.»

رییس جمهوری همچنین با اشاره به اینکه امریکا نشان داد، کشوری نیست که به امضا و تعهد خودش پایبند باشد، گفت:«امریکا نشان داد که در برابر مقررات بین المللی سر فرود نخواهد آورد. تحریم برای مواد غذایی و دارو خلاف همه مقررات بین المللی است و امریکا همه این مقررات را زیر پا گذاشته و عمل تروریستی را ادامه می دهد. اقدام آمریکا علیه، اقدامات تامینی دادگاه بین المللی لاهه است که آمریکا را موظف کرد، تحریم را آغاز نکند همچنین اقدامات امریکا خلاف مصوبات شورای امنیت سازمان ملل ازجمله قطعنامه 2231 است.»

روحانی در ادامه به ترور دولتی صورت گرفته از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت:«ترور یک فرمانده نظامی در خاک کشور همسایه که میهمان رسمی آن کشور بود یک جنایت بزرگی است که همه مقررات بین المللی را نقض می کند و هیچ کس در منطقه ما تردید ندارد که سردار سلیمانی، مردی بود که به دنبال ثبات و آرامش در منطقه بود.»

رییس جمهوری افزود:«سردار سلیمانی اگر می خواست ژنرال های آمریکایی را بکشد، بسیار بسیار برای او در افغانستان و عراق و هر جای دیگر آسان بود اما هیچ وقت این کار را نکرد، هیچ موقع سلیمانی این کار را نکرد. من به عنوان کسی شهادت می دهم که کاملا بر اقدامات نیروی قدس و سردار سلیمانی که در این منطقه و در طول سال های گذشته انجام دادند، آشنا هستم.»

سردار سلیمانی از فرودگاه به سمت میدان جنگ نمی رفت

روحانی گفت:«مسیر حرکت سردار سلیمانی از فرودگاه به سمت میدان جنگ نبود، به سمت یک میدانی که عده ای علیه امریکا اقدام کنند، نبوده بلکه از فرودگاه به مرکزی می رفت که چند ساعت بعد با نخست وزیر آن کشور یعنی بالاترین مقام اجرایی آن کشور ملاقات کند و این جنایت بزرگ از نظر ما، جهانیان و مقررات بین المللی محکوم است.»

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنرانی به معامله قرن اشاره کرد و گفت:«از نظر مقررات بین المللی، سرزمین فلسطین از آن ملت فلسطین است. مردمی که آواره شدند از نظر همه حقوق انسانی باید به خاک و سرزمین خودشان برگردند. امریکا اقدام ضد حقوق بشری نسبت به فلسطین انجام داده است. همان طور که علیه ملت سوریه انجام داده است. برای جولان که جزو خاک سوریه است، می گوید از آن اسراییل است! و این اقدام جنایتکارانه و خلاف مقررات بین المللی علیه ملت سوریه است. چاه های نفت سوریه را به عنوان راهزن و دزد بین المللی علیه ملت سوریه تصرف می کند.»

روحانی اضافه کرد:«آمریکایی ها در آنچه به عنوان جنایت قرن دنبال می کنند و می خواهند ملت فلسطین را از سرزمین شان برای همیشه آواره نگه دارند، این اقدام شان قبل از اینکه هیچ گونه اثری داشته باشد یک رسوایی جدید برای کاخ سفید و برای مردم آمریکا و برای دولت آمریکاست.»

انقلاب ما منادی صلح بود

او با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز انقلاب منادی صلح بوده، گفت:«در طول این 41 سال علیه هیچ کشوری اقدام نکردیم. علیه ما جنگ تحمیلی شده اما ما به کشوری حمله نکردیم. ما به آواره ها کمک کردیم. ما به مردم آواره افغانستان به مردم عراق که در جنگ ائتلاف علیه عراق آواره شده بودند، کمک کردیم. به مردم کویت در حمله صدام به کویت کمک کردیم. به مردم قطر در شرایط حصر غیرقانونی کمک کردیم. از لحاظ مواد غذایی و دارویی به مردم یمن کمک کردیم. در طول این 41 سال به مردم و آرمان فلسطین کمک کردیم. به مردم لبنان کمک کردیم».

رییس جمهوری با یادآوری پیشنهاد «جهان عاری از خشونت و افراطی گری» توضیح داد:«پیشنهاد ما از روز اول در سال 2013 جهان عاری از خشونت و افراطی گری بود. در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و امسال(سال میلادی 2019) باز هم پیشنهاد ما در مجمع عمومی سازمان ملل، طرح صلح هرمز بود، آنچه پیشنهاد ماست، مبارزه با افراطی گری و تروریسم و صلح در منطقه است. باز هم پیشنهاد ما به همه دنیا، گفت وگو و مذاکره است.»

روحانی ادامه داد:«به ما می گویند چرا موشک های نقطه زن و مدرن را می سازید. همه دنیا بدانند ما 2 بار از موشک مان استفاده کردیم یک بار از موشک مان علیه داعش استفاده کردیم. آن وقتی که داعش مردم بی گناه ما را در خوزستان و اهواز و کنار مجلس شورای اسلامی کشت به او پاسخ دادیم و یک بار دیگر از این موشک برای پایگاه امریکایی عین الاسد در عراق استفاده کردیم به خاطر جنایتی که انجام داد و فرمانده نظامی ما را ترور کرد. پس موشک ما علیه ترور و جنایت است. هیچ گاه موشک برای تجاوز نساختیم و انبار نکردیم و نخواهیم ساخت.»

روحانی در پایان گفت:«به همه همسایگان و مردم منطقه اطمینان می دهیم، خواست ما همزیستی مسالمت آمیز است. علاقه مندیم با همه همسایگان مان بدون استثنا اگر مشکلی داریم، حل وفصل کنیم. با بسیاری از همسایگان خود امروز روابط برادرانه و دوستانه داریم و با بسیاری از کشورهای جهان نیز امروز روابط صمیمانه و برادرانه داریم. خواست ما برادری، دوستی و مذاکره است. خواست ما پایان جنگ ها، پایان تجاوز ها، پایان حمایت از تروریسم، پایان تحریم ها و کنار هم زندگی کردن است که این پیام، پیام انقلاب ماست.»