آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۸۲۵
بازار دیجیتال
۱۷

روی خط

حمله هکری به زیرساخت ارتباطی کشور متوقف شد

مهر : نایب رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: حمله هکری که ظهر روز شنبه 19 بهمن ماه علیه زیرساخت های کشور اتفاق افتاد، به صورت کامل متوقف شد و دسترسی به اینترنت در حالت کاملا عادی است. سجاد بنابی با بیان اینکه در حمله سایبری صورت گرفته، هکرها میلیون ها مبدا و مقصد را هدف گرفتند و به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت کشور بودند، گفت: ساعت 8:40 روز یکشنبه این حملات به صورت کامل متوقف و جلوی خسارت به زیرساخت های ارتباطی گرفته شد. وی با اشاره به اینکه اوضاع دسترسی به اینترنت هم اکنون در حالت کاملا عادی قرار دارد، افزود: به دلیل مقابله صورت گرفته با این حملات از بعدازظهر روز شنبه سعی کردیم اختلال در شبکه را به حداقل برسانیم و کاربران با مشکل مواجه نشوند. پس از دفع این حملات نیز، از روز گذشته توانستیم آن را متوقف کنیم و وضعیت شبکه را به حالت کاملا عادی برسانیم.

  بنابی هدف از این حمله گسترده از سوی هکرهای اجاره ای را، کاهش سطح دسترسی کاربران به اینترنت عنوان کرد و گفت: اینکه این حملات از سوی یک کشور یا یک دولت اتفاق افتاده باشد، قابل اثبات نیست. چرا که معمولا از این مدل «اتک ها» که از نوع دیداس (DDOS) است برای آنکه یک سایت از کار بیفتد استفاده می شود.  اما زمانی که از این روش برای از کار انداختن کل رنج «آی پی» های ایران استفاده می شود، ممکن است یک حکومت پشت آن باشد. وی با اشاره به اینکه این هکرها در «دارک وب» اقدام به حمله می کنند و از این جهت، هدف آنها قابل اثبات نیست، گفت: هزینه این حملات زیاد است و به نظر می رسد غیر از دولت ها، کسی نمی تواند این هزینه را پرداخت کند.  این مقام مسوول در شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه شناسایی و مقابله با این حملات از طریق سپر «دژفا» و سایر ابزارهای امنیت سایبری زیرساخت انجام شد، تاکید کرد: اختلالات کاملا برطرف شده است و اگر کاربری همچنان با مشکل کندی سرعت و دسترسی مواجه است، ممکن است این اختلال مربوط به شبکه داخلی اپراتور سرویس دهنده باشد.

شکاف امنیتی در اندرویدهای 8 و 9

مهر : محققان یک شکاف امنیتی در اندروید 8 اوریو و اندروید9 پای کشف کرده اند که با سوءاستفاده از بلوتوث فرد اطلاعات موبایل او را سرقت می کند. محققان امنیتی شرکت آلمانی ERNW یک شکاف امنیتی به نام «BlueFrag» را کشف کرده اند که به هکرها اجازه می دهد بی سروصدا بدافزاری را در موبایل های اندروید نصب و اطلاعات کاربران را سرقت کنند. این بدافزار روی دستگاه های دارای اندروید 8 اوریو یا اندروید 9 پای نصب می شود. هکرها برای سوءاستفاده از دستگاه کاربر فقط به آدرس «بلوتوث MAC» آن نیاز دارند. دسترسی به آدرس «بلوتوث MAC» نیز با توجه به وای فای MAC کار ساده ای است. به این ترتیب ممکن است حتی کاربر متوجه سرقت اطلاعات خود نشود. هرچند این شکاف امنیتی در اندروید 10 قابل استفاده نیست، اما ERNW هشدار داده این شکاف احتمالا در نسخه های اندروید قبل از 8 نیز وجود دارد. البته محققان امنیتی این شرکت تاثیر این شکاف امنیتی بر دستگاه هایی با نسخه اندروید قدیمی تر را بررسی نکرده اند. با نصب وصله امنیتی که در فوریه 2020 عرضه شده، کاربران می توانند این شکاف امنیتی را برطرف کنند.