آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

نهمین هم اندیشی سینما انقلاب و جایزه سینمایی ققنوس برگزار می شود

نهمین هم اندیشی سینما انقلاب و جایزه ققنوس، از روز 25 بهمن کار خود را آغاز می کند.

به گزارش خبرنگار کیهان، نشست خبری نهمین دوره محفل هم اندیشی «سینما انقلاب و جایزه سینمایی ققنوس» با حضور روح الله رجبی نماینده هیئت داوران جایزه ققنوس، حسین الهام دبیر علمی جایزه سینمایی ققنوس و امیر مسعود استاد حسین دبیر اجرایی این جایزه سینمایی در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

در این نشست خبری روح الله رجبی به عنوان نماینده هیئت داوران نهمین جایزه سینمایی ققنوس گفت: امسال سینما انقلاب، عالی ترین سطح مظلومیت خودش را می گذراند اما با قدرت و قوت به مطالبات انقلابی اش در سینما ادامه می دهد و به دنبال تحول در سینمایی است که باید مردمی باشد.

وی افزود: این محافل سینمایی انقلاب و هم اندیشی ها، فضایی را برای رسیدن به هم افزایی برای خوب کردن حال سینما فراهم می کند و ما دنبال این هدف مهم هستیم.

استاد حسین دبیر اجرایی نهمین جایزه سینمایی ققنوس از برگزاری نشست های نقد و بررسی و اساتیدی که قرار است پایشان به محافل سینما انقلاب برسد، گفت: هر روز سانس آخر فیلم های پرحاشیه را اکران و با آن موضوع محور برخورد می کنیم؛ فیلم هایی همچون خروج، روز بلوا، مغز استخوان، درخت گردو و حتی عامه پسند اکران می شوند و درباره موضوعات مختلف آن بحث و گفت وگو می کنیم. البته بعد از اذان مغرب و عشاء، هر شب یکی از اساتید سخنران این جایزه سینمایی خواهند بود.

وی ادامه داد: شخصیت هایی همچون عزت الله ضرغامی، حسن عباسی، حسن رحیم پور ازغدی، محمدرضا جعفری جلوه و مجید شاه حسینی به عنوان سخنران جایزه سینمایی ققنوس خواهند بود. این اساتید می آیند و درباره گفتمان انقلاب در سینما و فیلم هایی که می توانند حرف های مهمی درباره سبک زندگی اسلامی ایرانی بزنند و به فکر ارتقای جامعه باشند و اصلا چطور سینما می تواند ابزار مهم توسعه ای و ارتقایی جامعه باشد را مطرح می کنند.

دبیر اجرایی جشنواره ققنوس گفت: روزی سه فیلم در سه سانس 13، 15 و 19:30 اکران می شود. بعد از نماز مغرب و عشاء هم درباره فیلم ها بحث و گفت و گو خواهیم داشت. در واقع بعد از سومین اکران نقد و بررسی فیلم ها برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: 16 فیلم سینمایی در جشنواره امسال اکران می شوند و در اختتامیه فیلم برتر اکران خواهد شد.

الهام دبیر علمی جایزه سینمایی ققنوس نیز درباره پرداختن به فضای مقاومت و حضور سردار سلیمانی در جایزه سینمایی ققنوس، گفت: جشنواره فیلم فجر جایزه نگاه ملی اش را به حاج قاسم سلیمانی اختصاص داد و تغییر چندانی نداشت. اما جایزه ققنوس همه ساله دنبال فضای مقاومت بوده و امسال هم این موضوع را به جد دنبال می کند. بر این اساس فیلم هایی که حاضرند نسبت به گفتمان جبهه مقاومت ارزیابی می شوند هر چند این نگاه و ارزیابی محدود است؛ اما فیلم و موضوعی در این فضا مورد تقدیر قرار می گیرد.

آشفتگی رسانه های ضدانقلاب از مستند «پرسه در مه»

شبکه های ضدانقلاب از پخش مستندی افشاگرانه درباره روح الله زم آشفته و عصبانی شدند.

به گزارش خبرنگار کیهان، یکی از رسانه هایی که از پخش مستند «پرسه در مه» از سیما به شدت عصبانی شد، شبکه تلویزیونی وابسته به آل سعود است که این عصبانیت نشان دهنده به هدف خوردن تیر این مستند است.

به دنبال پخش فیلم مستند «پرسه در مه» از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران، شبکه ضدانقلاب و مزدبگیر دربار آل سعود موسوم به ایران اینترنشنال در برنامه زنده خبری تحلیلی خود که صبح روز سه شنبه 22 بهمن از این شبکه معاند پخش شد ضمن پرداختن به پخش این فیلم از شبکه یک سیما آن را یک تراژدی ساختگی از سوی صدا وسیما اعلام کرد و در حالی که از این حرکت صدا و سیما به شدت برآشفته و عصبانی بود از روح الله زم حمایت کرد!

همچنین شبکه ضدانقلاب «ایران اینترنشنال» سعی کرد دراین برنامه زنده تحلیلی خود با تماس زنده تلفنی با تنی چند از فراریان ضدانقلاب و گفت وگو با آنها تنور این شوی تلویزیونی خود را پررنگ کرده و به افشاگری این مستند پاسخ دهد!