آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
ایران زمین
۱۱

جزایر رسوبی رود کارون لایروبی می شود

زهره افشار

یک اهواز است و رود کارون! مگر می شود این دو را جدا از هم تصور کرد. هر جا که نام اهواز بیاید ناخودآگاه رودخانه کارون و 9 پل زیبای روی آن، بخصوص غروب های خیره کننده اش در ذهنمان تداعی می شود و شاید به همین خاطر است که رودخانه کارون به نماد شهر اهواز تبدیل شده وهمه این شهر را با جلوه های ماندگار کارون می شناسند، اما مدتی است گردشگران و اهوازی ها درافق رودخانه بویژه روی پل پنجم کارون با دیدن تلنباری از رسوباتی که مانند جزیره از دل رودخانه برآمده، آزرده می شوند.«سیامک عباسپور» مدیردفتر لایروبی و ماشین آلات سازمان برق خوزستان در گفت و گو با «ایران» در این باره می گوید: حدود 30 کیلومتر از رودخانه کارون در محدوده شهر اهواز واقع شده که اتفاقا جزو رسوب گذارترین مقاطع این رودخانه به شمار می رود.

وی وجود پل های متعدد روی کارون، پایین بودن سطح رودخانه در محدوده اهواز، کم و زیاد شدن عرض رودخانه در محدوده شهر اهواز از 250 متر تا 700 متر و خشکسالی 10ساله در منطقه را از جمله دلایل اصلی رسوب گذاری بالای این رودخانه خواند و افزود: برآورد می شود حجم رسوبات رودخانه کارون در محدوده شهر حدود 14 میلیون متر مکعب باشد.

عباسپور با اشاره به بکارگیری دستگاه جدیدی به نام «کاتر ساکشن» برای بلعیدن جزایری که منظر کارون را نازیبا ساخته، می گوید: به دلیل بحث های اعتباری حدود 14 سال بود که از این دستگاه استفاده نمی کردیم، اما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است با استفاده از منابع داخلی خودمان آن را به کار اندازیم. ارزش این دستگاه 2 و نیم میلیون دلار است. پس از سیلاب اسفند و فروردین ماه امسال 710 هزار متر مکعب رسوب در مسیر کارون درست روبه روی پارک جزیره شادی اهواز به شکل یک جزیره ناهمگن جاخوش کرده بود که تاکنون با بکار گیری این دستگاه 380 هزار متر مکعب آن لایه برداری شده است. وی خاطرنشان کرد: لایه برداری جزیره زیر پل پنجم نیز بزودی آغاز می شود و امیدواریم تا قبل از رسیدن ایام نوروز کار به پایان برسد.

مدیردفتر لایروبی و ماشین آلات سازمان برق خوزستان در خصوص تکلیف این رسوبات که حجم زیادی هم دارد، گفت: این رسوبات برای کشاورزی مناسب نیست، اما شهرداری برای زیر سازی فضای سبز و کارخانه های آجرپزی خواهان آن است. جالب است بدانید که هزینه نگهداری و بهره برداری از این دستگاه روزی 15 میلیون تومان است. عباسپورتصریح کرد: هر چند لایروبی کارون پس از سیلاب خوزستان جدی تر گرفته شده، اما از لحاظ فنی و مهندسی لایروبی را باید در زمره آخرین گزینه ها برای کنترل سیلاب دانست.

وی معتقد است، لایروبی کارون در وهله اول برای زیباسازی منظر شهری اهواز و سپس تنظیم الگوی جریان آب متوازن کارون حائزاهمیت است، چرا که ایستگاه های متعدد پمپاژ و برداشت آب برای فضای سبز و تصفیه آب در طول رودخانه وجود دارد. لایروبی کارون حدود 800 میلیارد تومان هزینه دارد، درحالی که بودجه تخصیص داده شده به ما سالی 4 میلیارد تومان است، اما با وجود این لایروبی کارون و برداشتن جزایر رسوبی همچنان در دستور کارمان خواهد بود.