آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۷۲۷۷
ایران زمین
۱۱
گزارش

پرندگان مرده سار نبودند، بیماریشان هم آنفلوانزا نبود

کشمش؛ عامل مرگ پرندگان در خراسان شمالی

شیما جهان بخش

هفته گذشته خبر مرگ دسته جمعی تعدادی پرنده در خراسان شمالی این نگرانی را به وجود آورد که مبادا مرگ این پرندگان به علت بیماری «نیوکاسل» یا «آنفلوانزای فوق حاد طیور» باشد، اما به گفته مسئولان محیط زیست خراسان شمالی طبق بررسی های انجام شده، این بیماری ها علت تلف شدن پرندگان نبوده و جای هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد؛ البته آنان اعلام کرده اند که بررسی ها ادامه دارد و علت مرگ پرندگان بزودی اعلام می شود.مهدی الله پور، مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی در مورد خبر مرگ دسته جمعی تعدادی سار در بجنورد، به «ایران» گفت: پرندگانی که دچار مرگ شده اند «توکا گلو سیاه» بودند که به اشتباه در برخی رسانه ها «سار» عنوان شده است. این پرندگان شباهت زیادی به سار داشته و از این رو چنین اشتباهی رخ داده است.

وی در خصوص علت مرگ این پرندگان، توضیح داد: هفته گذشته با مشاهده لاشه 15 قطعه توکای گلو سیاه که همگی در میدان بازرگانی بجنورد روی زمین افتاده بودند، بلافاصله اجساد آنها جمع آوری شد تا بررسی های کارشناسی رویشان انجام شود؛ برخی تصورات وجود داشت که این پرندگان بر اثر بیماری آنفلوانزا یا نیوکاسل یا بر اثر مصرف دانه مسموم از بین رفته باشند، اما در بررسی های انجام شده هیچ کدام از این موارد تایید نشد.

به گفته الله پور، این احتمال وجود دارد که مرگ این پرندگان به علت خفگی ناشی از خوردن کشمش بوده باشد. در کالبد شکافی انجام شده روی تعدادی از پرندگان دانه های انگور در چینه دانشان مشاهده شده است، از این رو به احتمال زیاد متورم شدن کشمش در چینه دان این پرندگان باعث خفگی آنها شده است؛ البته با نظر کارشناسان قرار شده این پرندگان از نظر بیماری «پاستورلوز» که به تازگی درمیان پرندگان تالاب میانکاله مشاهده شده نیز بررسی شود. مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی ادامه داد: از آنجایی که فقط 15 پرنده آن هم در یک نقطه دچار مرگ و میر شده اند احتمال شیوع هر گونه بیماری در میان پرندگان استان رد می شود.

سیما پرنده، دامپزشک اداره کل محیط زیست خراسان شمالی نیز در این باره گفت: در حال حاضر بررسی ها به اتمام نرسیده، اما با قطعیت می توان گفت که علت مرگ آنفلوانزای فوق حاد طیور یا نیوکاسل نبوده است. در آزمایش های انجام شده حتی احتمال مصرف دانه سمی نیز مورد بررسی قرار گرفت. در کالبد شکافی انجام شده وجود دانه های انگور در چینه دان این پرندگان تایید و احتمال خفگی تا حدودی محرز شده است؛ البته نمی توان تا پایان بررسی ها نظر نهایی را اعلام کرد.

دامپزشک اداره کل محیط زیست خراسان شمالی در خصوص ابتلای این پرندگان به بیماری پاستورلوز یا وبای پرندگان، توضیح داد: از آنجایی که این بیماری به تازگی در میان پرندگان برخی نقاط کشور مشاهده شده، ما نیز بنا داریم لاشه این پرندگان را از نظر ابتلا به این بیماری مورد بررسی قرار دهیم که بزودی نتایج آن اعلام خواهد شد.