آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۴
رویداد

دلواپسان و مخالفان دولت بار دیگر دست به کار شایعه پراکنی و دروغ پردازی شدند

دوباره پایداری؛ دوباره غائله استعفای روحانی

ماجرای انهدام هواپیمای اوکراینی در پی بروز یک خطای انسانی احتمالا از مهم ترین رویدادهای سیاسی کشور در سال جاری بود و آنچه در پی بروز این فاجعه حتی بیش از اصل موضوع مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت، نحوه اعلام خبر آن بود. زمانی که شهروندان و البته بخشی از نمایندگان مجلس و کنشگران سیاسی و مدنی با این ماجرا از منظر اخلاقی روبه رو شده و در ذم «پنهانکاری» اظهارنظر کردند. رویکردی که اگرچه لزوما از تلخی جان باختن 176 سرنشین بی گناه این پرواز نافرجام نمی کاست اما در عین حال، این نوید را می داد که از این پس، این «صداقت» است که پایه روابط مسوولان و شهروندان و البته گروه های مختلف سیاسی و ملت با یکدیگر را تشکیل خواهد کرد و سیاسیون نه لزوما تا ابدالاباد اما دست کم تا چند ماهی از رویکردهای ماکیاولیستی به نفع مطامع جناحی پرهیز خواهند کرد.

در این میان اما بودند طیف های سیاسی خاصی که همچنان بر همان رویکرد مبتنی بر توجیه وسیله به نفع هدف پافشاری کرده و به عنوان نمونه در ادامه مخالف خوانی های همیشگی شان علیه دولت مستقر، دست به دامان اخبار کذب و شایعه پراکنی شدند. رویکردی که شاید آخرین نمونه آن را ساعات پایانی روز یکشنبه همین هفته شاهد بودیم. زمانی که برخی چهره های رسانه ای منتسب به جبهه پایداری از اتفاقی عجیب با دامنه اثرگذاری بسیار زیاد شایعه ساخته و مدعی شدند که حسن روحانی بنا دارد همزمان با سخنرانی خود به مناسبت سالروز 22 بهمن اعلام استعفا کند تا به گفته دلواپسان، نظام را تحت فشار قرار دهند.

یکی از فعالان رسانه ای نزدیک به جبهه پایداری که در مدت اخیر از طریق چند تریبون درون شبکه افق و شبکه سوم سیما، آنچه پیش تر از طریق حساب کاربری اش در توییتر و دیگر شبکه های اجتماعی علیه دولت می گفت و از این تریبون های نسبتا پرمخاطب ابراز می کرد در توییتی نوشت:«برای شوک و همچنین خراب کردن راهپیمایی 22 بهمن و چهلم حاج قاسم، چه چیزی بهتر از استعفای یک مقام دانه درشت! به نظرم برای خنثی سازی این سناریوها، بهترین پادزهر، معرفی مقام مستعفی در همان روز به دادگاه است. مطمئنا صاحبان چنین بازی هایی آنقدر مساله دار هستند که دست قاضی پر باشد.» این فعال رسانه ای البته مشخصا از حسن روحانی به عنوان مقامی که او «دانه درشت» توصیفش کرده بود، استفاده نکرد اما لشکر دلواپسان فضای مجازی دست به کار شده و در کانال های تلگرامی و حساب های توییتری خود ازجمله کانال تلگرامی «سپاه سایبری ایران» ، «ناب جهادی» و... مشخصا از «استعفای روحانی» نوشتند. همزمان علیرضا زاکانی که حالا در مقام کاندیدای اصولگرایان در قم، خود را برای بازگشت به مجلس آماده می کند نیز در یک سخنرانی به این موضوع اشاره و خطاب به رییس جمهوری تاکید کرد که «آقای روحانی، اکنون وقت استعفا نیست» اما ماجرا در این سطح باقی نماند و در ادامه خبرگزاری فارس نیز از انتشار «شایعه استعفای حسن روحانی» در «فضای مجازی» خبر داد و تایید یا تکذیب این شایعه را مسکوت گذاشت.

این حواشی اما درحالی رقم خورد که روحانی بعدازظهر یکشنبه، یک شب پیش از حضور در مراسم 22 بهمن، ریاست جلسه هیات دولت را شخصا برعهده گرفت و در ادامه نیز چنانکه دیدیم با حضور در مراسم 22 بهمن بدون اشاره به این شایعات سخنرانی کرد. هر چند این جوسازی در ادامه چنان جدی شد که علیرضا معزی، معاون ارتباطات نهاد ریاست جمهوری را ناچار به موضع گیری از طریق حساب کاربری اش در توییتر کرد:«استعفا شایعه ای تکراری و فاقد خلاقیت شده. از شایعه سازانی که چندین صفحه دیالوگ تخیلی و مهیج می نوشتند و حتی میزانسن هم می چیدند واقعا بعید بود به این سطح تنزل کنند. برای پوشاندن دعوای دولیستی ها و مشاجره بی لیست ها به شایعات خلاقانه تری نیاز است.»

«اعتماد» البته همان شب در پی انتشار شایعات اولیه از سوی پایداری ها، موضوع را از طریق دولت پیگیری کرده و چنانکه انتظار می رفت با این پاسخ مواجه شده بود که آنچه بیان شده، شایعاتی است بی اساس. با این همه اما پرسشی که همچنان بی پاسخ مانده، این است که چطور گروهی می توانند در حاشیه امنی پولادین هر آنچه تخیل می کنند را رسانه ای کنند و بازخواست نیز نشوند. اتفاقی که حالا با همان تعبیری قابل توصیف است که شایعات پایداری ها توصیف می شوند؛ تکراری!