آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۲۲۴۰۳
اقتصادی
۴

وزیر نفت: تصمیمی برای افزایش قیمت سی ان جی نداریم

وزیر نفت گفت: در حال حاضر تصمیمی برای افزایش قیمت سی ان جی در نظر نگرفته شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بیژن نامدار زنگنه در مراسم امضای تفاهم نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه های بندرعباس و امام خمینی شازند، گفت: یکی از اهداف وزارت نفت این است که کیفیت فرآورده های نفتی را در پالایشگاه ها بالا ببرد؛ یکی از این محصولات نفت کوره است تا به محصولات با ارزش تبدیل شود. وی افزود: همکاری بین بخشی در سال رونق تولید می تواند بسیار موثر باشد مخصوصا در بخش میان دستی و پایین دستی پتروشیمی. هم اکنون با وجود آنکه 5/5 میلیارد خوراک به این بخش اختصاص پیدا می کند  اما زنجیره کامل نیست. صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه 100 میلیارد تومان برای حمایت از شرکت های دانش بنیان بزودی راه اندازی می شود.

وزیر نفت ادامه داد: خوراک موردنیاز برای تولید این دو مدل کک، نفت کوره است، به این ترتیب نفت کوره 400-300 دلاری تبدیل به محصول چندهزار دلاری خواهد شد. امیدواریم طی سه سال آینده این طرح به ثمر برسد، دستاورد مهم این زمینه، افزایش توان داخل، خوداتکایی و ایجاد ارزش افزوده است.

زنگنه اضافه کرد: حدود یک میلیارد دلار میزان سرمایه گذاری در این طرح است که بخشی از آن از طریق پیش خرید این محصولات از سوی صنایع آلومینیوم و فولاد تامین می شود. خوراک موردنیاز برای تولید این دو مدل کک، نفت کوره است، به این ترتیب نفت کوره 400-300 دلاری تبدیل به محصول چندهزار دلاری خواهد شد.

وی درخصوص قیمت سی ان جی گفت: در حال حاضر تصمیمی برای افزایش قیمت سی ان جی در نظر نگرفته شده است.

در همین مراسم، علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اظهار داشت: تولید بنزین و گازوئیل کشور در فاصله سال های 80 تا 98 از روزانه 37 به 110 میلیون لیتر و از 70 به 120 میلیون لیتر رسیده است. این در حالی است که 91 میلیون لیتر از بنزین تولیدی در کشور یورو4 و یورو5 است.

وی افزود: ظرفیت پالایشی کشور از یک میلیون و 600 هزار بشکه در سال 80 به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در سال 98 افزایش یافته است. در جهش نخست در صنعت پالایش کشور به بزرگ ترین تولیدکننده بنزین اوپک تبدیل شدیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ادامه داد: میزان تولید این دو مدل کک در سال 6 هزار و 20 تن است که دو برابر نیاز کنونی صنعت آلومینیوم محسوب می شود و به جای اینکه یک میلیارد یورو برای این پالایشگاه ها در راستای کاهش تولید نفت کوره سرمایه گذاری کنیم، این اقدام را با 150 میلیون یورو انجام دادیم.