آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۴
سیاست
۴

خبر

مراسم بزرگداشت شهید پاشاپور برگزار می شود

حاج اصغر پاشاپور، یکی از فرمانده هان شمال سوریه 30 روز پس از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به شهادت رسید. حاج اصغر پاشاپور با نام مستعار حاج اصغر ذاکر از فرماندهان عالیرتبه سوریه و از همرزمان و دوستان حاج قاسم سلیمانی که نقش بسزایی در آزادی بوکمال داشت. لازم به ذکر است مراسم بزرگداشت مجاهد خستگی ناپذیر و فرمانده دلاور جبهه مقاومت «شهید حاج اصغر پاشاپور» چهارشنبه بیست و سوم بهمن 98 از ساعت 15 الی 17 در مسجد امام حسن مجتبی(ع) واقع در بزرگراه بعثت، شهرک شهید بروجردی برگزار می شود.

وزیر ارتباطات از ادامه تلاش برای پرتاب ماهواره مخابراتی گفت: سرنوشت سفر «ظفر» به فضا

«امروز پرتاب ماهواره «ظفر» ناموفق بود. مثل بسیاری از پروژه های علمی، شکست اتفاق افتاد. فالکون 9، جونو 2، اطلس، پروتون ام و آنتارس صرفا نمونه هایی از شکست های امریکا در پرتاب های فضایی هستند. اما ما متوقف شدنی نیستیم! ما ماهواره های ایرانی فوق العاده تری را در راه داریم.» این متن توییتی است که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از چندمین ناکامی در پرتاب ماهواره «ظفر» در حساب کاربری اش در توییتر منتشر کرد.آذری جهرمی پس از مراسم پرتاب ماهواره ظفر همچنین در یک اظهارنظر اینستاگرامی که به طور زنده انجام شد با اشاره به جزییات این پرتاب گفت:«ماهواره ظفر به مدار 540 کیلومتری رسید؛ ولی از آنجا که برای قرار گرفتن ماهواره در مدار نیاز است که به سرعت 7 هزار و 400 کیلومتری برسد، ماهواره بر به این سرعت لازم نرسید.» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین گفته است:«در پرتاب ماهواره پیام علت ناموفق بودن آن مدار الکترونیک بوده است؛ ولی در ماهواره ظفر اشکال از موتور ماهواره بر بوده است.» او گفت:«این امر موجب شد که ماهواره دچار افت سرعت شود و در نتیجه در مدار قرار نگیرد و در اقیانوس هند سقوط کرد.» آذری جهرمی همچنین با تاکید بر اینکه این ماهواره در دو نسخه ظفر 1 و ظفر 2 طراحی و ساخته شده است، افزود: «ماهواره ظفر 2 در خرداد سال آینده پرتاب خواهد شد.»همزمان سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع نیز در این رابطه گفت:«ماهواره بر سیمرغ، ماهواره «ظفر» را با موفقیت به فضا پرتاب کرد اما ماهواره بر به سرعت مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید و بهینه سازی های لازم جهت پرتاب آتی انجام خواهد شد.» سیداحمد حسینی اعلام کرد:«در ماموریت پرتاب ماهواره ظفر توسط ماهواره بر سیمرغ کلیه فرآیندهای پرتاب فضایی از قبیل مونتاژ مراحل ماهواره بر و ماهواره، تست های پیش پرتاب، تزریق سوخت و پیش فشارگذاری به طور کامل به انجام رسید. فرآیند پرتاب و استارت موتورهای مرحله 1 ماهواره بر و جدایش مراحل و استارت موتور مرحله 2 به درستی انجام شد و در انتهای مسیر، ماهواره بر به سرعت مورد نیاز جهت تزریق ماهواره در مدار مورد نظر نرسید.»

محتوای توییت فرمانده سابق سپاه درباره شهید سلیمانی صحت ندارد

سردار رمضان شریف در واکنش به انتشار توییتی پیرامون نقش شهید حاج قاسم سلیمانی در ماجرای حوادث سال های 78 و 88 گفت: «محتوای توییت منتشر شده، صحت ندارد و حاج قاسم مسوولیت و حضوری در قرارگاه ثارالله نداشته است.» به گزارش ایلنا در پی انتشار توییتی از سوی سردار جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران مبنی بر نقش سردار سلیمانی در ماجرای حوادث سال های 78 و 88 و حضور سلیمانی در قرارگاه ثارالله، سردار رمضان شریف، سخنگو و مسوول روابط عمومی کل سپاه با رد این مطلب گفت:«سردار سرافراز سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در ماجراهای 78 و 88 مسوولیتی نداشتند و ماموریت اصلی آن شهید گرانقدر در حوزه برون مرزی و نیروی قدس سپاه و کمک به جبهه مقاومت و مقابله با توطئه های دشمن و تروریسم تکفیری علیه ملت های منطقه بوده است.»سردار شریف با بیان اینکه سردار سلیمانی در ماجرای مورد اشاره نیز هیچ مسوولیت و حضوری در قرارگاه ثارالله نداشته اند، تاکید کرد:«محتوای توییت منتشر شده، صحت ندارد.»